Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecinek: opozycja chce farmy solarnej

Rajmund Wełnic
Wiceburmistrz Szczecinka Daniel Rak, punkt po punkcie, obalał projekt opozycji z Razem dla Szczecinka.
Wiceburmistrz Szczecinka Daniel Rak, punkt po punkcie, obalał projekt opozycji z Razem dla Szczecinka. Rajmund Wełnic
- 66 lat zwracałaby się farma fotowoltaiczna, którą chciałaby budować szczecinecka opozycja - przekonują władze miasta.

Burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas i jego zastępca Daniel Rak „rozprawili” się z pomysłem zgłoszonym przez radnych z opozycyjnego klubu Razem dla Szczecinka. Przypomnijmy: RdS uważa, że - zamiast na przebudowę deptaka i placu Wolności - lepiej wydać 6 mln złotych (plus 85 proc. dotacji unijnej) na budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 10 megawat. Kosztowałoby to aż 40 mln zł, ale miałoby dać roczny zysk rzędu 1,68 mln zł ze sprzedaży prądu, czyli zwrot inwestycji po 4 latach (do wkładu własnego miasta).

Burmistrzowie punkt po punkcie obalali założenia projektu. - Przede wszystkim pieniądze na ten cel dostalibyśmy, gdybyśmy produkowali prąd na własne potrzeby gminy - Daniel Rak mówił, że Regionalny Program Operacyjny w ogóle nie przewiduje tak wielkich instalacji, dopuszcza farmy o mocy góra 2 MW. Założenia RdS nie uwzględniają też wydatków związanych z utrzymaniem terenu farmy (na 2 MW potrzeba 3 hektary, na 19 MW nawet 30 ha) czy podatku od nieruchomości. Wiceburmistrz wyliczył, że koszt mniejszej farmy zwróciłby się po 21 latach, a większej po… 66 latach. Tymczasem żywotność paneli słonecznych oblicza się na lat 20. RdS nie uwzględnił też kosztów zakupu ziemi, miasto nie ma bowiem w jednym kawałku 30 hektarów.

- To manipulacja RdS mająca na celu zamydlenie oczu mieszkańcom - skwitował opozycję Jerzy Hardie-Douglas. - Jeżeli to są pomysły RdS na poprawę sytuacji gospodarczej miasta, to gratuluję i nie daj Boże wprowadzać je w życie.

Co nie znaczy, że Szczecinek od energii słonecznej całkiem się odwraca. W gimnazjach nr 1 i 2 oraz Szkole Podstawowej nr 6 już działają mikroinstalacje fotowoltaiczne, mają je też „wodociągi”.

Niewykluczone, że miasto, a raczej Komunikacja Miejska, będzie się w przyszłości ubiegać o dotację na farmę (planowana lokalizacja: okolice ulicy Rybackiej) o mocy 1 MW do produkcji prądu do ładowania autobusów elektrycznych. Przewoźnik ze Szczecinka już bowiem szuka firmy, która przygotuje wniosek o dotację na na zakup 10 autobusów elektrycznych. Sama farma to jednak dopiero pieśń przyszłości.

Tomasz Wolanin i Anna Dębska dokonują oględzin

Zagadkowe znalezisko na placu Wolności w Szczecinku [zdjęcia]

Tak dziś prezentuje się przystań nad jeziorem Trzesiecko

Nowa przystań na jeziorze w Szczecinku na koniec lata [zdjęcia, wideo]

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!