Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obserwatorium w wieży ciśnień w Szczecinku. Przetarg na projekt

Rajmund Wełnic
Demontaż zbiornika na wodę jesienią 2013 roku
Demontaż zbiornika na wodę jesienią 2013 roku Rajmund Wełnic
Cztery firmy chcą wykonać dokumentację przebudowy dawnej wieży wodociągowej w Szczecinku na obserwatorium.

Do szczecineckiego ratusza wpłynęły cztery oferty na wykonanie dokumentacji technicznej adaptacji dawnej wieży ciśnień na obserwatorium astronomiczne. – Rozpiętość cen wynosi od 190 do 270 tys. zł – informuje Tomasz Kołosowski, dyrektor wydziału inwestycyjnego Urzędu Miasta. Umowa z projektantem zostanie podpisana w czerwca, projekt będzie gotowy jeszcze w tym roku.
Inna kwestia to sama realizacja śmiałej inwestycji. Przypomnijmy, że górującą nad Szczecinkiem stuletnią wieżę ciśnień stojącą na wzgórzu św. Jerzego rozebrano częściowo trzy lata temu. Zdjęto kopułę i rotundę z wielkim, stalowym zbiornikiem na wodę, bo cała konstrukcja groziła zawaleniem. Kikut wieży został przykryty daszkiem i czeka na lepsze czasy i pomysł na zagospodarowanie. Ten się znalazł – w wieży ma być obserwatorium astronomiczne. Jego realizacja zależna jest od pozyskania funduszy zewnętrznych i najszybciej możliwa jest w roku 2017.
Jeszcze pod koniec lat 80. wieża wodociągowa zapewniała ciśnienie w sieci miejskiej. Wraz z rozbudową Szczecinka stare, poniemieckie rozwiązania przestały już jednak wystarczać. Na wyższych piętrach i w odległych od centrum osiedlach wykąpać się i zrobić pranie można było tylko w nocy. Wieża przestała być potrzebna z chwilą oddania do użytku ujęcia wody w Bugnie. Wyłączoną z eksploatacji budowlę kilkanaście lat temu miasto sprzedało za 100 tys. zł. Potem przejęła ją firma budowlana Dalbet, a jej właściciel planował ją całkowicie rozebrać. Wieży nie zburzono tylko dlatego, bo rozpoczęły się starania o wpisanie jej do rejestru zabytków, co ostatecznie się udało. Wieżę zaś przedsiębiorca oddał miastu za darmo.
Szczecinek ma wspaniałe tradycje astronomiczne. To tu na dachu swojej kamienicy obserwatorium miał nieżyjący już legendarny Adam Giedrys, krawiec-astronom. Kopuła obserwatorium była jednak w złym stanie i kilka lat temu przy okazji remontu dachu postawiono nową. Sęk w tym, że nie trafił tam nigdy teleskop, bo wspólnota mieszkaniowa miała obiekcje do co wędrówek młodzieży chcącej podglądać kosmos. Obiekt do dziś stoi pusty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!