Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto zostanie dzierżawcą jeziora Wielimie? W gminie już wiedzą

Rajmund Wełnic
Jezioro Wielimie
Jezioro Wielimie Rajmund Wełnic
Przedsiębiorstwo rybackie ze Szczecinka faworytem w przetargu na dzierżawę jeziora Wielimie. Gmina Szczecinek już zapowiada protest.

Po podziale wielkiego obwody rybackiego jeziora Wielimie na rzece Gwdzie (ponad 3,5 tys. hektarów pod wodą) na kilka mniejszych, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu ogłosił przetargi na dzierżawę nowych obwodów. W tym na jeden z najatrakcyjniejszych wędkarsko obwód Wielimie. Właśnie został rozstrzygnięty, choć RZGW do wyczerpania procedury odwoławczej, nie informuje o wynikach.

Już dziś jednak wiadomo, że odwołanie będzie, bo zrobi to gmina wiejska Szczecinek, która także stanęła do przetargu. – Czekamy jeszcze na oficjalną informację o wynikach wraz uzasadnieniem, ale na pewno się odwołamy – mówi wójt Ryszard Jasionas. – Z naszych informacji wynika bowiem, że zwycięzcą jest przedsiębiorstwo rybackie ze Szczecinka.
Wójt nie kryje rozczarowania: - Przedstawiliśmy kompleksową ofertę, która obejmuje nie tylko prowadzenie gospodarki rybackiej i zarybień, ale także rozwój turystyki wędkarskiej i innej wokół Wielimia w oparciu o tereny gminy i należące do osób prywatnych – Ryszard Jasionas mówi, że za kilka lat na odbudowę populacji węgorza marzyło mi się stworzenie wokół jeziora małego i średniego przetwórstwa ryb, wędzarni itp., a nie traktowanie Wielimia, jako zagłębia surowcowego – Tym kiedyś stał Szczecinek, jezioro ma prawie 1700 hektarów i ogromy potencjał, zwłaszcza, że przez ostatnie 7 lat nie miało użytkownika rybackiego i nie prowadzono tu odłowów gospodarczych. Wójt gminy Szczecinek dodaje, że ich oferta zakładała, że co roku na zarybienie Wielimia przeznaczano by 230 tys. zł. Pieniądze pochodziłyby w większości z zezwoleń na wędkowanie, wójt szacuje, że mógłby ich sprzedać nawet 3,5 tysiąca rocznie.

– Ponoć oferta przedsiębiorstwa rybackiego była nieznacznie korzystniejsza – mówi Ryszard Jasionas. – Na pewno się z nią zapoznamy, ale odwołanie i tak złożymy.

Grażyna Kraczek ze szczecineckiego przedsiębiorstwa rybackiego mówi, że do niej oficjalne zawiadomienie o wynikach przetargu jeszcze nie dotarło, więc trudno cokolwiek komentować, czy podać szczegóły oferty spółki. Do tematu na pewno wrócimy, zwłaszcza, że trwają przetargi na pozostałe obwody.

Przypomnijmy, że RZGW od miesięcy szykował się podziału obwodu, zwłaszcza po problemach z zezwoleniami na amatorski połów ryb na akwenach, które nie miały wyłonionego użytkowania rybackiego. Dawny obwód jeziora Wielimie na rzece Gwdzie nr 1 podzielono na 7 mniejszych. W jego miejsce powstały: obwód rybacki jeziora Wierzchowo na rzece Gwda – nr 1a, obwód rybacki jeziora Smolęsko (Smoleńsko) na rzece Gwda – nr 1b, obwód rybacki jeziora Wielimie na rzece Gwda – nr 1c, obwód rybacki jeziora Studnica na rzece Bielec (Bielska Struga) – nr 1, obwód rybacki Jeziora Płociczno na cieku Struga Płociczna w zlewni rzeki Gwda – nr 1, obwód rybacki Jeziora Spore na cieku bez nazwy w zlewni rzeki Gwda – nr 2, obwód rybacki Jeziora Dębno (Damskie) na rzece Długa – nr 2.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!