Żołnierze Powstania Warszawskiego w labiryncie podziemnego miasta

W 1. odcinku "Tajemnic Państwa Podziemnego" rekonstruujemy koszmarny świat warszawskich kanałów oraz badamy techniki, których używali powstańcy, by przetrwać pod ziemią. Obejrzyj go lub przejdź do pełnego wydania Powstania Warszawskiego.

Obejrzyj wszystkie odcinki
Zwiń
Obejrzyj wideo
Kolejna wyborcza niedziela w Szczecinku. Głosowanie w SzSM

Kolejna wyborcza niedziela w Szczecinku. Głosowanie w SzSM

Rajmund Wełnic

Głos Koszaliński

Głos Koszaliński

Głosowanie z 31 stycznia

Głosowanie z 31 stycznia ©Rajmund Wełnic

Już w najbliższą niedzielę (20 marca) mieszkańcy ulic 28 Lutego, Chodkiewicza i Kamiennej wybiorą nowego radnego Rady Miasta w Szczecinku.
Głosowanie z 31 stycznia

Głosowanie z 31 stycznia ©Rajmund Wełnic

Na niedzielę zarządzono wybory uzupełniające do Rady Miasta Szczecinka po tym, jak sąd orzekł, iż radny Janusz Leszko złożył nieprawdziwe oświadczenie lustracyjne. Skutkuje to wygaszeniem jego mandatu. Po niedawnej zmianie ordynacji na większościową i wprowadzeniu okręgów jednomandatowych oznacza to konieczność powtórzenia wyborów (kiedyś wszedłby następny kandydat z listy). W Szczecinku stało się to już po raz drugi – pod koniec stycznia nową radną została Renata Rak (Łączy nas miasto), zajęła ona miejsce Małgorzaty Golińskiej, która musiała złożyć mandat po tym, jak została posłanką.
W najbliższych wyborach ponownie walczy czwórka kandydatów wystawionych przez te same komitety wyborcze co ostatnio. To Marek Bogdanowicz z komitetu Łączy nas miasto, Małgorzata Kubiak-Horniatko z Porozumienia Samorządowego, Paweł Kwak z Razem dla Szczecinka i Szymon Ochocki z .Nowoczesnej Ryszarda Petru.

Zapowiada się zażarta walka, bo wszyscy kandydaci to osoby dość dobrze znane, popularne i widać, że każde z ugrupowań sprawę traktuje prestiżowo. Choć – niezależnie od wyników – niewiele to zmieni w szczecineckiej Radzie. Tutaj zdecydowaną przewagę ma Platforma Obywatelska, która ma 15 na 21 radnych. Opozycja skupia – po utracie mandatu Małgorzaty Golińskiej – czterech radnych. Nic więc dziwnego, ze RdS (koalicja Prawa i Sprawiedliwości, Wspólnoty Samorządowej, Kongresu Nowej Prawicy oraz Terry) będzie chciał go teraz odzyskać. Z kolei PS - firmowane przez starostę szczecineckiego Krzysztofa Lisa - spróbuje ponownie wprowadzić swoją przedstawicielkę do samorządu miejskiego. Dla nowej siły – partii .N – to wciąż próba debiutu na lokalnej scenie politycznej. Z kolei komitet Łączy nas miasto – związany z PO – kontynuuje udany eksperyment z nowym szyldem z poprzednich wyborów.

Wiele zależy przy tym od frekwencji i mobilizacji elektoratów komitetów. W wyborach w styczniu w okręgu nr 2 (Trzesieka i część Zachodu) była całkiem wysoka, bo wyniosła równo 25 procent. To mniej więcej połowa tego, co w zwykłych wyborach samorządowych.

Kim są kandydaci? Marek Bogdanowicz to szczecinecki przedsiębiorca i działacz sportowy kojarzony głównie z tenisem. W poprzedniej kadencji był radnym Platformy Obywatelskiej, jesienią 2014 roku niewiele zabrakło mu, aby zostać wybranym po raz kolejny. Teraz ma następną szansę. W swoim wystąpieniu podkreślił, że chciałby zadbać o bezpieczeństwo na ulicy 28 Lutego m.in. poprzez monitoring. Mówił także, że „trzeba się zmierzyć” z problemem uciążliwości Kronospanu, szczególnie dokuczliwych w tej części miasta. Zadeklarował też, że w razie wybrania – tak jak w poprzedniej kadencji – będzie przekazywał swoją dietę na stypendium dla uzdolnionej młodzieży.

Małgorzata Kubiak-Horniatko jest dyrektorką Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. W swoim programie dla dzielnicy ma m.in. wprowadzenie monitoringu, aby poprawić bezpieczeństwo i ograniczyć prędkość na ulicy 28 Lutego. Swojego wsparcia udzielili jej starosta Krzysztof Lis, szefowa powiatowej komisji edukacji Bożena Kawczyńska i pisarz Piotr Rozmus.
Paweł Kwak to przedsiębiorca, wiceprezes Caritas parafii św. Franciszka. Mieszkańcy Szczecinka z pewnością pamiętają dobrze mamę kandydata, świętej pamięci Barbarę Kwak, znaną szczecinecką restauratorkę i jedną z pierwszych radnych w wolnej Polsce. Paweł Kwak mówi, że kampanii wyborczej odwiedził setki mieszkań i z uwag mieszkańców zbudował swój program – chciałby m.in. doprowadzić do budowy placu zabaw w pobliżu ulicy 28 Lutego i ukrócić uciążliwości związane z sąsiedztwem fabryki płyt Kronospan.

Szymon Ochocki to nauczyciel z Gimnazjum nr 1, legenda i podpora piłkarskiego klub Wielim, w którym grał jeszcze do niedawna. On radnym z ramienia PO był już wybrany dwie kadencje wstecz. Okazało się jednak, że jako wicedyrektor szkoły podlegającej ratuszowi, nie może łączyć obu stanowisk i zrezygnował z objęcia mandatu.

Okręg nr 19 obejmuje ulice 28 Lutego, Chodkiewicza i Kamienną. Głosowanie w godzinach od 7 do 21 w lokalu Szczecineckiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ulicy 28 Lutego. Ratusz uruchamia w dniu wyborów (w godzinach od 11 do 13) bezpłatny transport dla osób niepełnosprawnych. Busa można zamawiać telefonicznie pod numerami 94 37 141 44 lub 37 141 63.


Popularne na gk24:
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze (1)

Wszystkie komentarze (1) forum.gk24.pl

Polub nas na Facebooku

Zdjęcia ze Szczecinka

Wideo ze Szczecinka

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Zobacz kandydatki do tytułu Miss Lata 2016! [zdjęcia]

Zobacz kandydatki do tytułu Miss Lata 2016! [zdjęcia]

Zbrodnie Pomorza to 38 reportaży poświęconych przestępstwom i zbrodniom

Zbrodnie Pomorza to 38 reportaży poświęconych przestępstwom i zbrodniom

Niezawodne światłowody (materiał informacyjny Orange)

Niezawodne światłowody (materiał informacyjny Orange)

Serial dokumentalny

Serial dokumentalny "Tajemnice Państwa Podziemnego". Zobacz zwiastun!