Wytrwałość ludzka, determinacja, wynalazki i obyczaje. Poznaj Tajemnice Państwa Podziemnego

Zdjęcia archiwalne oraz rekonstrukcje, wypowiedzi świadków historii i ekspertów. Zapraszamy do obejrzenia czteroodcinkowego programu historycznego, wyprodukowanego przez Polska Press we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Dowiedz się więcej
Zwiń
Obejrzyj wideo
Do domu przez pole. Ostropole

Do domu przez pole. Ostropole

Rajmund Wełnic

Głos Koszaliński

Głos Koszaliński

Dwie drogi, w tym jedna przez pole

Dwie drogi, w tym jedna przez pole ©Rajmund Wełnic

Dojazd do posesji mieszkańca Ostropola przez lata prowadził przez prywatną działkę.
Dwie drogi, w tym jedna przez pole

Dwie drogi, w tym jedna przez pole ©Rajmund Wełnic

O pomoc poprosił nas Łukasz Michaliszyn z Ostropola w gminie Barwice. Jego świeżo odremontowany dom stoi kilkaset metrów od drogi Barwice – Szczecinek. 500-metrowy dojazd polną drogą, niedawno naprawioną, nie stwarza problemów. Te zaczynają się przy zjeździe na posesję. To jakieś 100 metrów, które – jak się niedawno okazało – prowadzą częściowo przez łąkę sąsiada.

- Przez całe dziesięciolecia nie było z tym kłopotów, ale jakiś rok temu sąsiedzi uznali, że jakim prawem gminna droga ma iść przez ich pole?
– mówi Łukasz Michaliszyn. Dla niego to żywotna sprawa, bo innego dojazdu do domu nie ma. Dodaje, że po rozmowach są sąsiadami doraźnie kwestia dojechania do posesji jest rozwiązana, ale sprawę trzeba rozwiązać. I to obowiązek gminy.

- Nową drogę, już wyjeżdżoną przez samochody, trzeba poprowadzić kilka metrów obok starej, już odbyło się okazanie granic z udziałem geodety – pan Łukasz mówi, że rozmawiał w tej sprawie z burmistrzem Barwic chcąc uzyskać deklarację, kiedy gmina wykona porządną drogę dojazdową. Nic konkretnego nie uzyskał, podobnie, jak kwestii naprawy drogi, którą można dalej dojechać do skrzyżowania na Kiełpino.

– Przecież nie będę jeździł do domu przez błoto, bo tak dziś wygląda dojazd – mówi i dodaje, że ma np. problemy z odbiorem śmieci, bo śmieciarka nie dojeżdża do jego posesji i każą mu ustawiać kosz z odpadami przy głównej drodze, ponad sto metrów dalej.
- Drogę zrobimy, jak geodeta wskaże przebieg granic działek po ich wznowieniu granic – mówi burmistrz Barwic Zenon Maksalon, ale od razu zaznacza, że droga będzie wykonana w standardzie umożliwiającym dojazd i na „pewno nie będzie tu asfaltu”. Nie zgadza się także z opinią, że droga do skrzyżowania na Kiełpino jest w złym stanie. – Była równana, a wiadomo, że o zimie mogły wyjść jakieś nierówności, ale pamiętajmy, że to droga gruntowa – mówi burmistrz.

Popularne na gk24:

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze (9)

Wszystkie komentarze (9) forum.gk24.pl

Polub nas na Facebooku

Zdjęcia ze Szczecinka

Wideo ze Szczecinka

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Zobacz kandydatki do tytułu Miss Lata 2016! [zdjęcia]

Zobacz kandydatki do tytułu Miss Lata 2016! [zdjęcia]

Zbrodnie Pomorza to 38 reportaży poświęconych przestępstwom i zbrodniom

Zbrodnie Pomorza to 38 reportaży poświęconych przestępstwom i zbrodniom

Niezawodne światłowody (materiał informacyjny Orange)

Niezawodne światłowody (materiał informacyjny Orange)

Serial dokumentalny

Serial dokumentalny "Tajemnice Państwa Podziemnego". Zobacz zwiastun!