Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Blok operacyjny w szpitalu w Połczynie gotowy [zdjęcia]

Inga Domurat
W środę oficjalnie został otwarty nowo wybudowany blok operacyjny w szpitalu. Inwestorów jest dwóch: powiat pożyczył na wykonanie prac, spółka na wyposażenie.

Przez kilka ostatnich miesięcy w połczyńskim szpitalu trwała przebudowa części budynku przeznaczonej na blok operacyjny, niezbędny, by obiekt pozostał na mapie szpitali w Polsce, a spółka „Przyjazny Szpital” (dzierżawca szpitala) mogła ubiegać się o pieniądze na dalszą działalność placówki.

Jak już wcześniej pisaliśmy, spółka nie uzyskała na ten cel kredytu, a własnych pieniędzy nie miała, i z tego powodu o finansowe wsparcie poprosiła władze powiatu. Radni na ten cel zarezerwowali w tegorocznym budżecie 2,4 mln złotych, które spółka ma w przyszłości oddać.

W styczniu, stosowną uchwałą, zarząd powiatu przystąpił do realizacji przebudowy i został drugim inwestorem. Te 2,4 mln zł przeznaczone były na sfinansowanie robót budowlanych, których wykonawcą było koszalińskie Przedsiębiorstwo Instalacji Przemysłowych Makro-Went. 900 tys. złotych na wyposażenie - to pieniądze spółki „Przyjazny Szpital”.

- Sercem każdego szpitala jest blok operacyjny. To serce wstawiliśmy nowe. Nie sami, a z zarządem spółki. To jest etap zmiany na lepsze, spełniania standardów - mówił wczoraj Mirosław Majka, świdwiński starosta podczas oficjalnego otwarcia bloku.

Ten składa się z dwóch sal operacyjnych i sali wybudzeń, są tu też: stanowisko do monitorowania pacjenta, pokój lekarski czy toalety. Przy bloku jest winda, którą transportowany będzie pacjent. Na blok wjedzie główną śluzą. Odrębna jest dla personelu. Ten nosić będzie jako jedyny w szpitalu kolorowe fartuchy, pozostali, jak dotychczas, białe.

- Pierwsza sala ma przeznaczenie chirurgiczne, z elementami chirurgii urazowej - mówił dr n. med. Michał Tabiszewski, wiceprezes ds. medycznych spółki „Przyjazny Szpital”.

- Wyposażenie sali, ramię C i to czym dysponujemy w tej chwili pozwala na realizowanie chirurgii urazowej mniejszej, czyli operowania złamań nadgarstka, kości promieniowej, kostek, wykonywania drobnych zabiegów urazowych w ramach kontraktu chirurgii ogólnej.

Planowych zabiegów dużych, jak endoplastyka stawów kolanowych czy stawów biodrowych, na razie nie będziemy mogli wykonywać. Nie dlatego, że nie jesteśmy do tego przygotowani, tylko nie mamy takiego kontraktu z NFZ. Nie liczymy, że to się w najbliższym czasie zmieni, ale mamy możliwość wykonywania tych zabiegów komercyjnie.

One są niestety dosyć drogie, ale część pacjentów dowiadując się, że gdzie indziej musi czekać na operację kilka lat, może chcieć zapłacić. I endoprotezy kolan w połczyńskim szpitalu będą mogły być wykonywane, ponieważ mamy kim i czym to robić. Druga sala to typowa zabiegowo-chirurgiczna, do zabiegów miękkich, brzusznych i ginekologicznych.

Zobacz także Nowy oddział w szpitalu w Koszalinie

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!