Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sławnie chcą zburzyć kolejową wieżę

Wojciech Kulig
Wieża powstała w 1910 roku i jest wpisana do gminnej ewidencji zabytków
Wieża powstała w 1910 roku i jest wpisana do gminnej ewidencji zabytków Wojciech Kulig
Za kilka miesięcy ze sławieńskiego krajobrazu może zniknąć kolejowa wieża ciśnień. PKP: powodem jest zły stan techniczny.

Planujemy rozbiórkę wieży ciśnień w Sławnie ze względu na jej zły stan techniczny oraz brak zainteresowania kupnem lub komercyjnym zagospodarowaniem obiektu przez potencjalnych najemców. Budynek jest zbędny z punktu widzenia funkcjonowania PKP - powiedziała nam Aleksandra Dąbek z biura prasowego PKP S.A.

Ta informacja wzbudziła sporo emocji wśród mieszkańców, którzy są przeciwni planom likwidacji obiektu i twierdzą, że takie działania prowadzą do niszczenia naszej wspólnej historii.

- Naród bez historii nie istnieje, a ta wieża jest częścią naszego dziedzictwa. Nie pozwólmy tego zniszczyć. - mówi Róża Poradzińska, mieszkanka Sławna.

Z oficjalnych informacji wynika, że budynek znajdujący się w pobliżu dworca PKP w Sławnie powstał w 1910 roku i jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków. To jedna z dwóch wież wodnych zlokalizowanych na terenie Sławna. Konstrukcja budynku jest ceglana i zaprojektowana na planie koła.

- To zabytek z dawnych czasów. Jestem przeciwny jego wyburzeniu. W Sławnie mamy wiele okazałych budynków o walorach historycznych. Problem w tym, że nie ma chętnych, którzy chcieliby zainwestować w coś, co jest naszą wizytówką. Wystarczy spojrzeć na sławieńskie baszty. Brama Koszalińska od wewnątrz jest w fatalnym stanie. Szkoda, że nikt nie dba o tego typu obiekty - mówi z kolei Jan Sroka, wiceprezes Fundacji Dziedzictwo.

Kolejowa wieża to kolejny zabytek znajdujący się na terenie miasta, który z punktu widzenia właściciela jest całkowicie niepotrzebny. Niestety, zapomina się o wyjątkowości takich miejsc. W niepamięć idą budowle, które niegdyś zaliczane były do pereł przemysłowej części Sławna - podkreślają czytelnicy kontaktujący się z naszą redakcją.

- To nie jedyny budynek w Sławnie, który popada w ruinę. Wiele obiektów tak wrosło w krajobraz danego miasta, że często są kojarzone z daną miejscowością. Co nam pozostanie w przyszłości? - zastanawia się jeden z czytelników.

Z pisma, które otrzymaliśmy z centrali PKP wynika, że ostateczna decyzja w sprawie rozbiórki wieży jeszcze nie zapadła. Obiekt podlega ochronie konserwatorskiej, a zatem potrzebne będą dokładne ekspertyzy świadczące o tym, że budynek nie nadaje się do użytku.

Na podstawie dokumentacji, jaką muszą przedstawić władze kolei, konserwator zabytków wyda pozwolenie o ewentualnym wyburzeniu wieży. Należy jednak pamiętać o tym, że taka decyzja będzie z pewnością ostatecznością.

- Kolejowa wieża została ujęta w gminnej ewidencji zabytków. W związku z tym podstawą do konieczności jej wyburzenia może być jedynie bardzo zły stan techniczny. Należałoby wykazać, że obiekt nie nadaje się do remontu lub zagraża ludziom. -mówi Andrzej Fijałkowski, główny specjalista ds. zabytków nieruchomych z Urzędu Ochrony Zabytków w Koszalinie. Obecnie konserwator zabytków czeka na dokumenty związane ze stanem technicznym kolejowej wieży ciśnień.

Tymczasem PKP planują do końca stycznia 2016 roku wyburzyć w całej Polsce aż 2047 obiektów, które niegdyś służyły kolei. Oprócz budynków gospodarczych, magazynów, wiaduktów i nastawni na liście jest kilka budynków stacyjnych oraz dwie wieże ciśnień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!