Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To już 12. zimowy zlot w Malechowie. Atrakcji nie zabraknie

Rafał Nagórski
Rafał Nagórski
- Spodziewam się około 200-300 zlotowiczów ze swoim sprzętem wojskowym- mówi Marian Laskowski, organizator zlotu.
- Spodziewam się około 200-300 zlotowiczów ze swoim sprzętem wojskowym- mówi Marian Laskowski, organizator zlotu. Radek Koleśnik
Od piątku do niedzieli (26-28 stycznia) w Forcie Marian w Malechowie potrwa XII Zimowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych.

Marian Laskowski już od dwunastu lat organizuje zimowe zloty militarne, choć prawda jest taka, że nie zawsze ma szczęście do śniegu. Pierwsi uczestnicy tegorocznego zlotu już w najbliższy piątek będą w Malechowie (fort znajduje się przy wjeździe od strony Koszalina, zaraz przy Drodze Krajowej nr 6).

- Spodziewam się około 200-300 zlotowiczów ze swoim sprzętem wojskowym, a liczba odwiedzających zależy tak naprawdę od pogody - mówi Marian Laskowski, organizator zlotu.

W tym roku w programie imprezy oprócz parady po okolicznych miejscowościach znalazły się między innymi krótkie scenki poligonowe, które zastąpią dotychczasowe inscenizacje. Każdy będzie mógł z bliska zobaczyć wojskowy sprzęt i skorzystać z przejażdżek.

Będzie duże zlotowe ognisko i gastronomia.

Najważniejsze punkty programu:

piątek, godz. 18 - zabawa integracyjna przy ognisku;

sobota godz. 10 - przywitanie uczestników, prezentacje pojazdów, przejażdżki, zwiedzanie muzeum w Forcie, godz. 12 - parada pojazdów godz. 15 - oficjalne rozpoczęcie zlotu, godz. 16.00 - scenki wojskowe, godz.18.00 - ognisko i zabawa przy muzyce;

niedziela, godz. 12 - kąpiel morsów.

Zimowy zlot to młodsza wersja letniej imprezy militarnej organizowanej corocznie na otwarcie sezonu letniego w Darłowie już od 20 lat. Niezależnie od pory roku, uczestnicy obu imprez chętnie zwiedzają muzeum techniki wojskowej urządzone w Forcie Marian w Malechowie.

Podczas mijającego weekendu w Malechowie odbywał się zimowy zlot militarny.Uczestnicy zlotu mogli z bliska przyjrzeć się m.in. niecodziennej kolekcji pojazdów, które w forcie zgromadził Marian Laskowski. To 30 aut marki Ford mutt, które były produkowane na potrzeby amerykańskiej armii i trafiły do Europy aż z Republiki Południowej Afryki.

Zimowy zlot w Malechowie za nami [zdjęcia]

W swojej kolekcji muzeum posiada wiele unikatowych pojazdów wojskowych m.in.: amerykańską cieżarówkę REO, czołg T-55 Merida, kolekcję motocykli. Znajdują się tutaj również pozostałości największego na świecie bunkra stalowego do testowania amunicji i bunkra obserwacyjnego „Kugelbunker”.

Z kolei w Darłówku dostępne do zwiedzania są bunkry i działobitnie odkryte na wydmach. Wzdłuż ul. Helskiej wznoszą się tutaj piaszczyste wydmy o wysokości 11 m naszpikowane obiektami militarnymi z lat 1937-1945. Wybudowało je dowództwo Krigsmarine, któremu powierzono obronę powietrzną i nabrzeżną w rejonie Darłowa. Bateria ciężkiej artylerii przeciwlotniczej kalibru 105 mm broniła i ochraniała oprócz portu wschodnią część poligonu z „Dorą” - największą armatą, zarówno od strony morza, jak i z powietrza.

Na szczycie wydmy tuż przed rozpoczęciem II wojny światowej wybudowano żelbetowe stanowiska dla baterii dział wraz z systemem schronów. Bateria przeciwlotnicza uzbrojona była w cztery działa kalibru 105 mm, stanowisko dowodzenia oraz wyposażona w radiolokator i zespół reflektorów.

Stanowisko dowodzenia miało dalmierz i system kierowania ogniem. Baterię rozmieszczono na wydmach w układzie trzy działa z przodu równolegle do brzegu morskiego, każde w odległości ok. 30 m. Natomiast działo kierujące i stanowisko dowodzenia rozmieszczono z tyłu w odległości ok. 25 m.

Pod nimi w podziemnym bunkrze znajdowały się: miejsca do spania, jedzenia, toalety, piece do ogrzewania. Darłowska bateria podlegała od sierpnia 1939 pod dywizjon artylerii Krigsmarine w Kołobrzegu i jednocześnie stanowiła północne zakończenie Wału Pomorskiego.

Zlot Pojazdów Militarnych w Darłowie [zdjęcia, film]

Zobacz także Zlot militarny w Darłowie

Popularne na gk24:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo