Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest pomysł na ogród botaniczny w Sławnie

Wojciech Kulig
Ogród Keukenhof (Holandia) ma stać się pierwowzorem dla ogrodu, który ma powstać w Sławnie
Ogród Keukenhof (Holandia) ma stać się pierwowzorem dla ogrodu, który ma powstać w Sławnie Udostępnił Paweł Szymaniuk
Pojawił się pomysł na reaktywację ogrodu botanicznego w Sławnie. Przedstawiamy koncepcję, która najwcześniej może wejść w życie za dwa lata.

Nietypowe gatunki roślin, możliwość zakupu sadzonek, zmieniające się wystawy kwiatów. To ma być atrakcja przyciągająca turystów i miłośników roślinności do Sławna w miejsce dawnego ogrodu botanicznego, o którym pisaliśmy już kilka razy. - To pomysł na stworzenie ogrodu, w którym będzie kolekcja różnych roślin, takich jak rododendrony, clematisy, czy hosty. W jeziorku można umieścić tzw. lilie wodne. Cała koncepcja opiera się na parku Keukenhof w Holandii, gdzie są różne rodzaje tulipanów. To ma być atrakcja przyciągająca turystów, którzy oprócz zwiedzania miasta i ogrodu dadzą pracę mieszkańcom przy pracach ogrodniczych, w gastronomii i samej obsłudze turystycznej. - mówi Paweł Szymaniuk, prezes Fundacji Agrostudent oraz autor programów ogrodniczych i rolniczych dla telewizji TVR.

Miejsce, w którym ma powstać wyjątkowy ogród nie jest przypadkowe. U zbiegu ulic Kąpielowej i Cieszkowskiego w Sławnie w latach 30-tych ubiegłego wieku znajdował się ogród botaniczny. W naukowych zbiorach możemy przeczytać o wyjątkowych gatunkach roślin, takich jak ciemiernik czerwonawy, czy śnieżyca wiosenna. W kwietniu efektownie rozkwita tam czosnek niedźwiedzi. Po II wojnie światowej z biegiem lat przestano się interesować ogrodem, a w ostatnich latach teren kompletnie zarósł i przypomina afrykański busz.

Propozycja Fundacji Agrostudent głównie opiera się na stworzeniu ogrodu, w którym przez cały rok będzie można oglądać różnorodne gatunki rośli, często nietypowe i rzadko spotykane. To ma zachęcić z kolei do odwiedzenia tego miejsca przez turystów, a także osoby, które interesują się uprawą kwiatów.

Z informacji, które udało nam się uzyskać od władz miasta wynika, że burmistrz wstępnie zaakceptował pomysł, który uważa za ciekawy. - Urząd Miejski jest zainteresowany przystąpieniem do wsparcia rzeczowego przedstawionej koncepcji. Jednak będzie to mogło nastąpić dopiero po zrealizowaniu projektu plaży miejskiej, najszybciej za dwa lata. Stroną komercyjną tej koncepcji ma się zająć Fundacja Agrostudent. Cała strefa zostanie objęta monitoringiem. - mówi nam Iwona Zilm z Urzędu Miejskiego w Sławnie.

Przez dwa lata może się wiele wydarzyć. Czy rzeczywiście potrzeba aż tyle czasu na stworzenie ogrodu? - Oprócz kolekcji roślin wyeksponowanej w parku, odbywać się będzie sprzedaż sadzonek kwiatów, które będziemy mogli zobaczyć w ogrodzie. Ideą jest pokazanie, że poprzez rośliny można uatrakcyjnić i ożywić miasto, a co za tym idzie przyciągnąć turystów. Inwestycja będzie realizowana przy współpracy burmistrza i sponsorów - dodaje Paweł Szymaniuk.

Przypomnijmy, że wiosną bieżącego roku opieką nad ogrodem miało się zająć Gimnazjum Miejskie w Sławnie. Po oględzinach terenu stwierdzono, że przejęcie i odbudowanie dawnego ogrodu botanicznego wymaga bardzo wysokich nakładów finansowych i zrezygnowano z jakichkolwiek działań.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zobacz także: Ogród botaniczny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!