Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

III Dzień Święców w Sławnie [zdjęcia]

red
III Dzień Święców w Sławnie
III Dzień Święców w Sławnie Radek Koleśnik
Kilka miesięcy przygotowań, ostatni tydzień po kilkanaście godzin pracy wymagało przygotowanie III Dnia Święców. Odbyło się szereg imprez kulturalnych i sportowych pod wspólną nazwą Dzień Święców.

Rano wystartował rajd rowerowy „Śladami Święców”. Ideą tej imprezy jest łączenie aktywności sportowej z historią. Trasa rajdu wytyczona została mając na uwadze ważne miejsca dla historii regionu i miasta. Trasa o długości 20 km rajdu i ponad 1100 lat historii. Rajdem na który wybrało się 20 osób kierowało Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej i Pieszej „Na Szlaku”.

Uczestnicy rajdu otrzymali na starcie kartę na której były przygotowane pytania dotyczące historii poszczególnych miejsc. Start rajdu godz. 9.30. Rajd zakończył się na Placu ks. kard. Stefana Wyszyńskiego wspólnym posiłkiem i losowaniem nagród wśród wszystkich uczestników.

Następnie w sławieńskim ratuszu miała miejsce uroczysta sesja Rady Miejskiej z okazji obchodów 699. rocznicy nadania praw miejskich dla Sławna oraz inauguracji jubileuszu 700-lecia miasta.

Podczas obrad Rady Miejskiej radna Maria Poprawska wygłosiła prelekcję dotyczącą historii miasta. W trakcie uroczystej sesji Rady Miejskiej z okazji Dni Sławna część uroczystości była poświęcona jubileuszowi - 70-leciu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sławnie. W trakcie uroczystości w ratuszu Robert Stępień z Prawa i Sprawiedliwości przekazał Elżbiecie Kosińskiej-Róg, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sławnie album ze zdjęciami Jana Pawła II, z dedykacją od Beaty Szydło, premier RP dla sławieńskiej placówki.

W uroczystościach uczestniczyły delegacje z Włoch, Niemiec i Ząbkowic Śląskich.

Kolejnym punktem III Dnia Święców było rozstrzygnięcie konkursów wiedzy o Sławnie i Ząbkowicach Śląskich oraz wystawa fotograficzna pod nazwą „Najpiękniejsze zakątki Sławna i okolic”.

Na podstawie umowy partnerskiej podpisanej w 2013 roku pomiędzy Gimnazjum Miejskim nr 1 w Sławnie i Publicznym Gimnazjum nr 1 w Ząbkowicach Śląskich realizowany jest, przez obie szkoły konkurs wiedzy na temat regionu partnerskiego „NASZE MAŁE OJCZYZNY – ZIEMIA SŁAWIEŃSKA I ZIEMIA ZĄBKOWICKA”.

Nagrodą dla zwycięzców konkursu jest 5-dniowy pobyt wraz z opiekunami w mieście partnerskim.

W tym roku zwycięzcami w Sławnie zostali:

1 miejsce - Mateusz Czerniak z klasy 1b
2 miejsce - Kacper Stanik z klasy 3d
3 miejsce - Natalia Burda z klasy 2b
Uczniowie Ci pojadą do Ząbkowic Śląskich 30 maja 2016r. ic.

W Gimnazjum Miejskim nr 1 cyklicznie odbywa się szkolny konkurs Wiedzy o Sławnie, propagujący wiedzę o historii, losach Sławna, a także czasach współczesnych.

W tym roku w konkursie zwyciężyli:
1. Kamila Podpłońska z klasy 3e
2. Marcelina Litwin z klasy 3d
3. Marcelina Święcicka z klasy 2e

Gimnazjum Miejskie nr 1 w Sławnie przygotowało również wystawę 9 edycji Szkolnego Konkursu Fotograficznego pod nazwą „Najpiękniejsze zakątki Sławna i okolic”. Konkurs odbył się w kategoriach: Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele. W tym roku myślą przewodnią było pokazanie takich miejsc w Sławnie i okolicy, gdzie można aktywnie i zdrowo spędzać czas.

ZWYCIĘZCY W KATEGORII: UCZNIOWIE

Kategoria: uczniowie-UROKLIWE MIEJSCA
1. Andżelika Ciecieląg - klasa 2e
2.Emilia Rogowska - klasa 2b
3. Paula Banasik - klasa 3f
Kategoria : uczniowie - AKTYWNY WYPOCZYNEK
1. Marcelina Święcicka - klasa 2e
2. Marta Wota - klasa 2e
3. Martyna Skrobek - klasa 2b

Kolejnym punktem programu był Konkurs na strój historyczny. Po raz czwarty Urząd Miejski w Sławnie ogłosił konkurs na strój historyczny, którego celem było uświetnienie obchodów 699. rocznicy nadania praw miejskich oraz rozpowszechnienie i pogłębienie wiadomości o historii i kulturze Pomorza, w szczególności miasta Sławno. A to wszystko w związku ze zbliżającym się jubileuszem 700-lecia Miasta Sławno, który obchodzony będzie już za rok.

W tym roku do udziału w konkursie zgłosiło się 15 osób. Uczestnicy konkursu zaprezentowali stroje na scenie, wraz z podkładem muzycznym oraz krótkim opisem charakterystyki. Jury oceniało wierność historyczną, pomysłowość, estetykę wykonania oraz wkład pracy. Wszystkie zaprezentowane stroje charakteryzowała staranność, wysoka jakość wykonania oraz wiernie odwzorowane.

Jury postanowiło przyznać:
I miejsce dla Pawła Salwowskiego ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Sławnie.
II miejsce dla Jana Michalaka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sławnie.
III miejsce dla Neli Mariak ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sławnie.

Za udział w konkursie wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy!

Na scenie zaprezentowała się Orkiestra Dęta z partnerskiego miasta Rinteln. Młodzi muzycy z Niemiec oraz Orkiestra Dęta im. Ziemi Sławieńskiej grali również na trasie biegu dodając kolorytu XX Biegowi Święców.

Mając na względzie zdrowie i bezpieczeństwo uczestników III Dnia Święców wymagał szczególnego zabezpieczenia, Na placu kard. S. Wyszyńskiego już o godz. 11.00 stanął namiot z pomocą medyczną, który funkcjonował do godz. 20.00.

Podczas gdy na Placu ks. kard. Stefana Wyszyńskiego trwał Jarmark Wielu Kultur (Konkurs na strój historyczny, Podsumowania konkursów, Wystawa fotograficzna, stoiska handlowe) na ulicy Wojska Polskiego rozpoczynał się XX Bieg Święców.

Pierwsi na starcie stanęli przedszkolacy, którzy rywalizowali na dystansie 100m. Kolejne biegi to dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych Każde dziecko na mecie otrzymało napój, batonik, dwudziestu najlepszych pamiątkowe koszulki, pięciu pierwszych nagrody rzeczowe, trzech pierwszych zawodników puchary i pamiątkowe medale. W biegach dziecięco-młodzieżowych uczestniczyło 297 młodych zawodników, którzy wraz z rodzicami tworzyli barwną rzekę na ul. Wojska Polskiego.

Organizatorzy przygotowali również dla dzieci bardzo atrakcyjny program imprez towarzyszących mających na celu przypomnienie naszego dziedzictwa kulturowego. W Osadzie Średniowiecznej przygotowano zabawy plebejskie dla dzieci: rzut podkową, burzenie zamku, strzelanie z mini kuszy, trzymanie na czas miecza, błędny rycerz, posiłek dla oblężonego garnizonu, nauka tańców dworskich i plebejskich, rzut oszczepem, szachy Wikinga, pułapki myśliwskie oraz pokazy walk obejmujące: pokaz szyków, opowieści o broni i uzbrojeniu, walki pojedyncze, pokaz walk w szykach. Program Osady Średniowiecznej został opracowany przez Stowarzyszenie Archeologiczne „Przeszłość Dla Przyszłości” i Bractwo Rycerskie Herbu TUR z Chojnic. Dzieci biorące udział w grach i zabawach średniowiecznych zostały pasowane na rycerzy i otrzymali miecz i tarczę.

Po raz trzeci w 19-letniej historii bieg główny odbywał się po ulicach Sławna. Start biegu nastąpił przy kościele pw. WNMP w Sławnie.

Biegacze mieli do pokonania trzy okrążenia po 3,31km ulicami: Jedności Narodowej (Brama Koszalińska, Poczta), Basztową, Kościelną (kościół pw. Św. Antoniego), o. Bogumiła Talarka, ścieżki rowerowe (Gimnazjum, Liceum, SDK), M.C. Skłodowskiej (Ratusz), Plac ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Na trasie biegu od początku zaatakował Paweł Olijnyk, który przewagę utrzymał do mety. Wśród pań, jako pierwsza linię mety przekroczyła Katsiaryna Płashuk. Bieg ukończyło 230 zawodników. Nagrody dla dzieci, młodzieży i dorosłych wręczali przedstawiciele samorządów i sponsorów na scenie ustawionej na Placu ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego.

Po emocjach sportowych nastąpił ciąg dalszy atrakcji przygotowanych z okazji Dnia Święców.

Dzień Święców przeszedł do historii, szczególne podziękowania należą się młodzieży i nauczycielom z Gimnazjum Miejskiego Nr 1, którzy bardzo aktywnie włączyli się w pomoc przy organizacji Dnia Święców!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!