Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Blisko 50 wyjazdów do pożarów traw

(nag)
Pierwszego dnia świąt strażacy mieli pełne ręce roboty. W całym regionie wzywani byli łącznie blisko 50 razy do pożarów traw. – To istna plaga. Apele, jak widać, na niewiele się zdają – mówili nam strażacy z poszczególnych komend powiatowych naszego regionu
Pierwszego dnia świąt strażacy mieli pełne ręce roboty. W całym regionie wzywani byli łącznie blisko 50 razy do pożarów traw. – To istna plaga. Apele, jak widać, na niewiele się zdają – mówili nam strażacy z poszczególnych komend powiatowych naszego regionu archiwum
Pierwszego dnia świąt strażacy mieli pełne ręce roboty. W całym regionie wzywani byli łącznie blisko 50 razy do pożarów traw. – To istna plaga. Apele, jak widać, na niewiele się zdają – mówili nam strażacy z poszczególnych komend powiatowych naszego regionu.

Pomimo tego, iż proceder wypalania traw jest zabroniony obowiązującymi przepisami, od wielu lat jest w naszym społeczeństwie powszedni. Jest to jeden z najbardziej brutalnych sposobów niszczenia środowiska.

Strażacy podkreślają, że w ten sposób niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków gnieżdżących się na ziemi lub w strefie krzewów. Palą się również gniazda już zasiedlone. W płomieniach lub na skutek podwyższonej temperatury ginie wiele pożytecznych zwierząt kręgowych: płazy (żaby, ropuchy, jaszczurki), ssaki (krety ryjówki, jeże, zające, lisy, borsuki, kuny.

- Wypalanie traw i zarośli to brutalny sposób niszczenia zieleni. Wbrew pozorom, wypalanie nie daje żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie – przynosi jedynie szkody –podkreśla Piotr Słupski, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Sławnie.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!