Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pani Ania z Koszalina skorzysta z programu "500 plus" [sonda]

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
Rodziny wielodzietne mogą już liczyć pieniądze - Sejm przegłosował wczoraj projekt 500 plus  Pieniądze mają być przyznawane od 1 kwietnia, ale na razie nie wiadomo, kiedy będą wypłacane.
Rodziny wielodzietne mogą już liczyć pieniądze - Sejm przegłosował wczoraj projekt 500 plus Pieniądze mają być przyznawane od 1 kwietnia, ale na razie nie wiadomo, kiedy będą wypłacane. Radek Koleśnik
Rodziny wielodzietne mogą już liczyć pieniądze - Sejm przegłosował wczoraj projekt 500 plus Pieniądze mają być przyznawane od 1 kwietnia, ale na razie nie wiadomo, kiedy będą wypłacane.

Anna Sochoń z Koszalina jest mamą sześciorga dzieci w wieku od 6. miesiąca życia do 12 lat. Nie ukrywa, że zastrzyk finansowy od państwa bardzo mocno jej pomoże w codziennym funkcjonowaniu; nie trzeba bowiem wiele liczyć, by stwierdzić, że pani Ania otrzyma od państwa co miesiąc 3 tys. złotych na szóstkę potomków.

- Bardzo nam pomogą te pieniądze - mówi pani Ania. - W końcu nie będziemy musieli żyć tylko z pensji męża. Ja nie pracuję, gdyż jestem w domu i zajmuję się wychowaniem dzieci. W końcu będziemy mieli stałe pieniądze i skończy się życie w obawie, co będzie, gdy coś się zdarzy, gdy mąż straci pracę itd.

Anna Sochoń cieszy się, bo - jak podkreśla - wreszcie całą rodziną będą mogli żyć, jak normalni ludzie. - Będziemy mogli wyjść do aquaparku czy do kina z dziećmi. Nie będziemy musieli korzystać wyłącznie z okazji typu „basen za złotówkę”. Będziemy mogli pozwolić sobie na lepsze wakacje, a także na dodatkowe zajęcia dla dzieci. Do tej pory wielu rzeczy musieliśmy sobie odmawiać.

A nie lepiej by było dla rodziców, gdyby państwo wprowadziło systemowo takie rozwiązanie, że zamiast pieniędzy do ręki, zaproponowałoby za darmo zajęcia pływania, naukę języka obcego czy darmowe podręczniki do wszystkich klas? - Nie, to rozwiązanie, które zostało przegłosowane w Sejmie, jest zdecydowanie lepsze - odpowiada nasza rozmówczyni. - Dzięki temu każdy rodzic sam może decydować, czy chce wysłać dzieci na naukę gry w tenisa, czy języka obcego. Nie ma też obawy, że dzieci uczęszczające na zajęcia opłacane z budżetu państwa będą traktowane inaczej, jak ktoś gorszy. Każdy będzie mógł wydać pieniądze w taki sposób, jaki uzna za najlepszy dla jego dzieci.

Pytanie zasadnicze, od kiedy pani Ania oraz inni uprawnieni rodzice mogą zgłaszać się po wypłatę świadczenia? Zapytaliśmy o to samorządowców w regionie. Np. burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz ocenia, że tam będą gotowi do wypłat przed wakacjami: - Czekamy na przepisy wykonawcze, wtedy będziemy mogli wystąpić z wnioskiem o przyznanie potrzebnej puli pieniędzy. Musimy się do tego przygotować, może trzeba będzie zatrudnić dodatkowe osoby.

W Koszalinie - od kwietnia zaczną przyjmować wnioski, ale to wcale nie znaczy, że od 1 kwietnia będą też wypłacane pieniądze. - Mamy trzy miesiące na wydanie decyzji - wyjaśnia Urszula Borzęcka, zastępca dyrektora MOPS w Koszalinie. - Oczywiście będziemy starali się zrobić to jak najszybciej, ale proszę pamiętać, że każdy wniosek wymaga sprawdzenia, a to z kolei wymaga czasu. Pieniądze i tak będą wypłacone z wyrównaniem od kwietnia. Co ważne - jeżeli ktoś złoży wniosek dopiero w maju albo w czerwcu, też otrzyma wyrównanie od kwietnia. Ale gdy dopiero w lipcu - to już będzie bez wyrównania.

___________________________

Świadczenie otrzyma każda rodzina na drugie i każde kolejne dziecko (do ukończenia przez dzieci 18. roku życia) bez względu na osiągany przez nią dochód. W przypadku rodzin, u których dochód w przeliczeniu na osobę nie przekracza 800 zł miesięcznie, pomoc będzie przekazywana także na pierwsze dziecko. Jeżeli w rodzinie wychowuje się dziecko niepełnosprawne, świadczenie na pierwsze dziecko będzie przysługiwało przy dochodzie na jednego członka do 1,2 tys. złotych.

Gdy w rodzinie będzie dwoje dzieci i jedno ukończy 18 lat, a drugie będzie młodsze - świadczenie będzie przysługiwało na to młodsze dziecko, o ile zostanie spełnione kryterium dochodowe. Świadczenie nie będzie wliczane do dochodu przy ubieganiu się o inne świadczenia: rodzinne, pomocy społecznej i funduszu alimentacyjnego. Nie zniknie ulga podatkowa na dzieci. Rodzina, która przebywa poza granicami kraju, otrzyma 500 zł, jeśli nie pobiera tam podobnego świadczenia.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!