Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeździsz MZK na gapę? Będziesz miał sprawę w sądzie

Marzena Sutryk
Korzystasz z komunikacji miejskiej? Zdarza ci się jeździć na gapę? Czynisz to notorycznie? Będziesz miał sprawę w sądzie.
Korzystasz z komunikacji miejskiej? Zdarza ci się jeździć na gapę? Czynisz to notorycznie? Będziesz miał sprawę w sądzie. Radek Koleśnik
Korzystasz z komunikacji miejskiej? Zdarza ci się jeździć na gapę? Czynisz to notorycznie? Będziesz miał sprawę w sądzie.

Prawo stanowi jednoznacznie: Art. 121. § 1. Kto, pomimo nieuiszczenia dwukrotnie nałożonej na niego kary pieniężnej określonej w taryfie, po raz trzeci w ciągu roku bez zamiaru uiszczenia należności wyłudza przejazd koleją lub innym środkiem lokomocji,podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Okazuje się, że przepis ten wcale nie jest martwy. Korzysta z niego m. in. firma Rewizor, która pracuje na zlecenie Miejskiego Zakładu Komunikacji w Koszalinie i kontroluje pasażerów, a sprawy tych, których przyłapie kolejny raz na jeździe na gapę - zgłasza policji.

Gapowicze - recydywiści, to prawdziwa plaga, co przyznaje prezes MZK Andrzej Bacławski. - W ubiegłym roku zgłoszono w naszym imieniu policji 130 takich przypadków. To oznacza, że 130 osób zostało przyłapanych na tym, że jechały autobusem MZK bez biletu co najmniej trzy razy - wyjaśnia prezes Bacławski. Rekordzista ma na swoim koncie aż 37 tego rodzaju wykroczeń!

Dodajmy, że w całym 2015 roku kontrolerzy zatrzymali w koszalińskich autobusach miejskich łącznie 4.100 pasażerów, którzy jechali bez biletu (w tej grupie są zarówno ci przyłapani po raz pierwszy, jak i wspomniani „recydywiści”).

- Firma Rewizor została przez nas upoważniona do działania - mówi Andrzej Bacławski. - Poszczególne sprawy zgłasza policji, a następnie policja kieruje te sprawy do sądu. Tam zapadają orzeczenia dotyczące ukarania. Zazwyczaj są to kary grzywny. Do tego firma wnosi o uiszczenie zaległych kar za brak biletu, co skutkuje często niemałą kwotą. Przy tym należy pamiętać, że na dłużniku ciąży kolejne ryzyko - mianowicie jego nazwisko może zostać zgłoszone do rejestru dłużników, a to na pewno dodatkowo utrudni mu życie.

A jakie kary grożą pasażerom MZK? Za spowodowanie zatrzymania lub zmiany trasy przejazdu bez uzasadnionej przyczyny - 150-krotność ceny najtańszego biletu jednorazowego normalnego, czyli 435 zł; za przejazd bez biletu lub bez ważnego biletu - 50-krotność ceny najtańszego biletu jednorazowego normalnego, czyli 145 zł; za brak dokumentu poświadczającego uprawnienia do korzystania z ulgowych i bezpłatnych przejazdów podczas kontroli - 40-krotność ceny najtańszego biletu jednorazowego normalnego, czyli 116 ł; za brak biletu sieciowego oraz brak numeru legitymacji na znaczku biletu sieciowego - 50-krotność ceny najtańszego biletu jednorazowego normalnego, czyli 145 zł; w przypadku natychmiastowego uiszczenia opłaty - jej wysokość zostaje obniżona o 50%.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!