Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomysł na Górę Chełmską w Koszalinie

Marzena Sutryk
Projekt przewiduje także wymianę nawierzchni na głównym wejściu do kompleksu od strony ul. Rolnej; deptak będzie odwodniony, staną tu ławki, stojaki na rowery, kosze
Projekt przewiduje także wymianę nawierzchni na głównym wejściu do kompleksu od strony ul. Rolnej; deptak będzie odwodniony, staną tu ławki, stojaki na rowery, kosze Radek Koleśnik
Trwają prace nad przygotowaniem dokumentacji budowlanej zagospodarowania Góry Chełmskiej w Koszalinie. Podstawą opracowania jest wcześniejsza koncepcja zagospodarowania kompleksu.

Dokumentację, obejmującą trasy pieszo-rowerowe, przygotowuje na zlecenie ratusza Jan Sontowski, który wygrał przetarg. - Dokumentacja obejmować będzie trasy rekreacyjno-rowerowe po Górze Chełmskiej, 11 polan rekreacyjnych położonych wzdłuż tras, drogę dojazdową od ul. Słupskiej na teren stadionu na Górze Chełmskiej oraz przebudowę istniejącego wejścia na teren leśny Góry Chełmskiej od strony ul. Rolnej tj. przebudowy istniejącego deptaka na odcinku od ul. Rolnej do wejścia do lasu wraz z przystosowaniem go dla osób niepełnosprawnych - wyjaśnia Robert Grabowski, rzecznik ratusza.

Przewiduje się wykonanie tras o łącznej długości prawie 9 km oraz trasę od kładki nad ulicą Gdańską do ul. Słupskiej w pobliżu Sanktuarium (długość ok. 1 km). Trasy będą zarówno piesze, jak i rowerowe. Przewiduje się także realizację ścieżki edukacyjnej jako kontynuację trasy zaproponowanej przez Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Karnieszewice. Przyjęto 4 rodzaje ścieżek: o szerokości 3,5 metra z poboczami brukowanymi - to główne drogi u podnóża Góry Chełmskiej, ścieżki o tej samej szerokości, ale bez poboczy - główne drogi wejścia na teren góry, ścieżki o szerokości 2,5 metra - to trasy edukacyjne i turystyczne oraz ścieżki o szerokości 1,5 - 0,5 metra.

W ramach dokumentacji powstanie także oznakowanie nowych tras oraz pojawią się elementy małej architektury. Na polanach rekreacyjnych zostaną zamontowane urządzenia siłowe, powstaną place zabaw dla dzieci, staną też wiaty leśne, tablice informacyjne, tablice edukacyjne, toalety. Projekt przewiduje także wymianę nawierzchni na głównym wejściu do kompleksu od strony ul. Rolnej; deptak będzie odwodniony, staną tu ławki, stojaki na rowery, kosze.

Dokumentacja będzie gotowa w pierwszym kwartale 2016 roku. Prezydent miasta stara się, aby inwestycja była dofinansowana w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, z funduszy unijnych. Początek prac w 2017 roku.

To pierwszy etap zagospodarowania tego zakątka. Kolejny przewiduje budowę hotelu przez prywatnego inwestora (na działce, którą chce sprzedać ZOS; pisaliśmy o tym) oraz zagospodarowanie przez prywatnego inwestora 13,5 ha.

Działki do wzięcia

Miasto przeznacza pod zabudowę na cele sportowo-rekreacyjne atrakcyjny teren z uregulowanym stanem prawnym o całkowitej powierzchni 13,21 ha, który składa się z dwóch kompleksów o pow. 11,50 ha i 1,71 ha.

To teren, który jest położony od strony ul. Gdańskiej w kierunku dawnego stadionu.

Na razie miasto „bada klimat” i zainteresowanie ze strony potencjalnych inwestorów.

W planie miejscowym (Uchwała nr XXI/230/2008 Rady Miejskiej w Koszalinie z dnia 20 marca 2008 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w Koszalinie między ulicą Gdańską, granicą lasu komunalnego, ul. Słupską, ścianą lasu Góry Chełmskiej), dla proponowanych terenów o łącznej pow. 13,21 ha przewidziano przeznaczenie pod usługi rekreacji, sportu i gastronomii oraz m.in. pod lokalizację trwałych obiektów turystycznych.

Wideo archiwalne:

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!