Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naszych szpitali w rankingu nie ma

Joanna Boroń
Dziennik „Rzeczpospolita” po raz 12 ocenił polskie szpitale. Jednak nie ma wśród lecznic z naszego regionu, bo te ocenie się nie poddały.
Dziennik „Rzeczpospolita” po raz 12 ocenił polskie szpitale. Jednak nie ma wśród lecznic z naszego regionu, bo te ocenie się nie poddały. archiwum
Dziennik „Rzeczpospolita” po raz 12 ocenił polskie szpitale. Jednak nie ma wśród lecznic z naszego regionu, bo te ocenie się nie poddały.

Udział w rankingu „Rzeczpospolitej” - podobnie jak co roku - był dobrowolny. Zestawienie powstaje na podstawie ankiet rozesłanych do placówek ochrony zdrowia (w ankiecie jest 200 szczegółowych pytań). W tzw. złotej setce znalazły się te spośród polskich szpitali, które zdobyły ponad 752 punkty.

W głównym rankingu (szpitali zabiegowych, wielospecjalistycznych i onkologicznych) zwyciężyło Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie. W kategorii szpitali zabiegowych, monospecjalistycznych (bez onkologicznych) wygrało Gdańskie Centrum Sercowo-Naczyniowe. Wśród szpitali niezabiegowych najwyższą punktację uzyskał Wojewódzki Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi.

Nie musieli, więc ... nie wzięli

Ankiety organizatorzy wysłali do 1000 lecznic. Odpowiedziało 223. Dlaczego nasze placówki nie poddały się ocenie?

Cezary Sołowij, rzecznik koszalińskiego Szpitala Wojewódzkiego, największego w regionie, mówi, że to przemyślana decyzja. - Zgromadzenie wszystkich potrzebnych do wzięcia udziału w plebiscycie informacji wymaga pracy i zaangażowania wielu osób, które na co dzień są niezwykle zajęte. Dlatego postanowiliśmy zrezygnować z udziału.

Magdalena Mazur, rzecznik kołobrzeskiego szpitala, tłumaczy: - Decyzja o nieprzystąpieniu przez Regionalny Szpital w Kołobrzegu do tegorocznej edycji rankingu “Rzeczpospolitej” Bezpieczny Szpital podyktowana jest m.in. trwającym procesem przygotowawczym do uzyskania certyfikatu akredytacji szpitala, który przyznawany jest przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Posiadanie certyfikatu akredytacji ma znaczący wpływ na budowanie jakości w placówkach służby zdrowia, a także przekłada się na punktację w rankingu.

Białogardzka lecznica na plebiscyty czasu nie ma. Szpital w Białogardzie przechodzi wielką reorganizację: staje się jednostką zarządzaną przez prywatną firmę Centrum Dializa z Sosnowca. Samorządowcy z powiatu - powiat zarządzał do tej pory szpitalem - zajmowali się więc kwestiami prawnymi przekazania lecznicy nowemu podmiotowi.

Może za rok będziemy w rankingu

- Przyznam, że nie słyszałem o tym rankingu, ale zawsze chętnie poddajemy się wszelkiej ocenie zewnętrznej - mówi Radosław Niemiec, prezes powiatowo-miejskiej spółki szpitalnej w Szczecinku, którego tłumaczy nieco to, że na czele lecznicy stanął niedawno, bo jesienią. - Z jednym wyjątkiem: nie bierzemy udziału w żadnych zestawieniach, które są płatne, nie kupujemy certyfikatów, co jeszcze jakiś czas temu się zdarzało - podkreśla prezes Niemiec. - Nie wiem, jak było w wypadku tego rankingu, ale na przykład na liście pisma branżowego Puls Medycyny nasz szpital jest wysoko, bo na 300. miejscu wśród wszystkich polskich szpitali.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!