Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Diler samochodowy kupił sprzęt dla "samochodówki" w Koszalinie [wideo]

Marzena Sutryk
Urządzenie do badania geometrii zawieszenia sprawdzili wczoraj w praktyce uczniowie "samochodówki" Dawid Siradzki (przy aucie) oraz Mariusz Pławczyk - obaj z III klasy technikum. Jeden jest po miesięcznej praktyce w Hiszpanii, gdzie wysłała go szkoła wraz z kilkunastoma innymi uczniami, a drugi - po miesięcznej praktyce w firmie Mojsiuk.
Urządzenie do badania geometrii zawieszenia sprawdzili wczoraj w praktyce uczniowie "samochodówki" Dawid Siradzki (przy aucie) oraz Mariusz Pławczyk - obaj z III klasy technikum. Jeden jest po miesięcznej praktyce w Hiszpanii, gdzie wysłała go szkoła wraz z kilkunastoma innymi uczniami, a drugi - po miesięcznej praktyce w firmie Mojsiuk. Radosław Koleśnik
Firma Mojsiuk przekazała dla Zespołu Szkół nr 10 w Koszalinie urządzenie do badania i ustawiania geometrii zawieszenia w samochodach osobowych.

W Centrum Blacharsko - Lakierniczym firmy Mojsiuk w Starych Bielicach przekazano wczoraj urządzenie dla koszalińskiej "samochodówki". To nie przypadek - szkoła ma bowiem podpisane z firmą Mojsiuk porozumienie o współpracy. To właśnie w "samochodówce" działa od września klasa patronacka pod szyldem firmy Mercedes Benz, a jego przedstawicielem u nas jest z kolei wspomniana firma Mojsiuk.

- To nowoczesne urządzenie, które pozwoli szybko przeprowadzić badanie - mówił Kazimierz Mojsiuk.

- A ta konkretne szkoła - nr 10 - to taka instytucja, gdzie to urządzenie przyda się do poznania przez uczniów podstaw praktycznej strony badań. Nasza współpraca ze szkołą to też potwierdzenie ostatnich słów minister szkolnictwa wyższego o tym, że nauka i przygotowanie fachowców musi się opierać no czynne przygotowanie kadry zawodowej. I to już od szkoły średniej.

Doposażenie szkoły w nowoczesne urządzenia do diagnostyki i naprawy samochodów jest jednym z elementów współpracy miedzy największym pracodawcą w branży motoryzacyjnej w regionie, a szkołą zawodową. - Współpraca między firmą Mojsiuk a Zespołem Szkół nr 10 jest wzorcowa - mówił z kolei prezydent Piotr Jedliński. - Bo nie chodzi o wielkie hasła i deklaracje, ale o systematyczną pracę i w tym przypadku ona przynosi konkretne efekty. W tej firmie mają okazję kształcić się przyszli fachowcy w branży samochodowej.

Dodajmy, że pod koniec października zakończyły się miesięczne praktyki uczniów trzecich klas Technikum Samochodowych w firmie Mojsiuk, a od września uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej z "samochodówki" z patronackiej klasy Mercedes-Benz Polska odbywają część zajęć praktycznych w Centrum Blacharsko- Lakierniczym.

- Porozumienie podpisaliśmy w marcu i jest ono krok po kroku realizowane, a to spotkanie jest tego efektem - dodaje Tomasz Lampkowski, dyrektor szkoły. - Ponadto w klasie patronackiej, która powstała od września, w zawodzie blacharz samochodowy, uczy się 15 osób. Cykl kształcenia trwa 3 lata. Mercedes zapewnia nam m. in. szkolenia, dostęp do materiałów, ubrania robocze.

Szkolnictwo zawodowe - co dalej?
Szkolnictwo zawodowe, po latach udowadniania uczniom i rodzicom, że stanowią one zło konieczne i krążenia po obrzeżach polskiego systemu edukacji, dziś przypomina spaloną ziemię. W tygodniku lokalnym "Głos Koszalina" 21 listopada opublikujemy nasz raport na temat szkolnictwa zawodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!