Sobotnia Małanka u Ukraińców

Sobotnia Małanka u Ukraińców

(MAS)

Głos Koszaliński

Aktualizacja:

Głos Koszaliński

Sobotnia Małanka u Ukraińców

Małanka 2012. ©Archiwum

Zarząd Koła Związku Ukraińców w Koszalinie organizuje w sobotę Małankę.
Sobotnia Małanka u Ukraińców

Małanka 2012. ©Archiwum

Według kalendarza juliańskiego Nowy Rok przypada na 14 stycznia. - Jednak ze względu na obowiązki zawodowe oraz dopasowanie zespołu i sali wybraliśmy weekend i 12 stycznia jako najlepszy termin - mówi Roman Biłas ze Związku. - W tym dniu mniejszość ukraińska w Koszalinie oraz na Pomorzu Środkowym będzie więc świętować Nowy Rok. Impreza będzie w Klubie Podchorążego.

Do tańca będzie przygrywać specjalnie zaproszony zespół Hopak z Olsztyna.
Małanka w kulturze ukraińskiej jest odpowiednikiem polskiego sylwestra. To nic innego jak świętowanie Nowego Roku według starego stylu, czyli kalendarza juliańskiego, którym posługują się wierni obrządku greckokatolickiego oraz prawosławnego.

- Imprezy małankowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem, bowiem już od dwóch miesięcy było zarezerwowanych większość biletów. W tym roku w Klubie Podchorążego ukraiński Nowy Rok będzie witało ok. 250 osób - dodaje Roman Biłas. Cykliczne małanki mają charakter balu charytatywnego - dochód z imprezy jest przeznaczony na cele statutowe Związku Ukraińców oraz wsparcie punktu nauczania języka ukraińskiego dla dzieci i młodzieży oraz religii.

Komentarze

Wszystkie komentarze (29) forum.gk24.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

GK24 poleca

Wideo