Tłumy w wiosce hobbitów. Kochamy świat fantasy [zdjęcia]

Tłumy w wiosce hobbitów. Kochamy świat fantasy [zdjęcia]

(asia)

Głos Koszaliński

Aktualizacja:

Głos Koszaliński

Tłumy w wiosce hobbitów. Kochamy świat fantasy [zdjęcia]

©Radek Koleśnik

Sobotni Jarmark w Wiosce Hobbitów w Sierakowie Sławieńskim przyciągnął nie tylko miłośników powieści J. R. R. Tolkiena, a wśród gości imprezy byli nawet turyści z Ukrainy.
Tłumy w wiosce hobbitów. Kochamy świat fantasy [zdjęcia]

©Radek Koleśnik

17 zdjęć
Przejdź do galerii

Galeria dostępna tylko dla abonentów Głosu Koszalińskiego

Wioska Hobbitów

Wioska Hobbitów

Link do głównego zdjęcia

Wioska Hobbitów
Wioska Hobbitów ©Radek Koleśnik


- Uczyłem się już chodzić na szczudłach. To wcale nie jest proste, choć jak patrzyłem, jak robi to instruktor, wydawało mi się, że pójdzie gładko - powiedział 10-letni Piotr z Koszalina. Na Jarmark przyjechał z mamą i bratem. - Byliśmy już na szczycie wieży Elfów i zaraz weźmiemy udział w grze terenowej. Zabawa jest świetna - zapewnił.

Wioska Hobbitów, w której organizowane są imprezy plenerowe - w tym popularny Jarmark - była pomysłem na walkę z bezrobociem w niewielkim Sierakowie.
W jej tworzenie zaangażowała się prawie jedna piąta mieszkańców Sierakowa. Udało im się przygotować ciągle rozwijaną ofertę. - Jak widać, cieszy się ona zainteresowaniem, bo pomimo chmur frekwencja jest imponująca - cieszył się Wacław Idziak, dobry duch projektu. - W tym roku głównymi bohaterami Jarmarku są smoki. I to nie przypadek. Smok to nowa energia, nieznane lądy. Tak jest i u nas - mamy nową grę terenową i jako pierwsi zapraszamy do gry terenowej na rowerach.

Miłośników zabawy na dwóch kółkach nie brakowało. Na stracie stawiło się czterdziestu rowerzystów. Uczestnicy gry wyruszyli na "niebezpieczną" wyprawę, napotykając na swojej drodze tajemnicze postacie z twórczości Tolkiena.

Atrakcji było wiele więcej - turniej sportowy, zwiedzanie muzeum smoków. Mnóstwo emocji, również wśród widzów, wzbudził turniej drwali, w który udział wzięli przedstawiciele pięciu zakładów usług leśnych. Najmłodsi uczyli się kuglarstwa, były też darmowe przejażdżki quadami i samochodami terenowymi oraz warsztaty rękodzieła. - Ja uczyłam się, jak pleść wianki. Wybrałam fioletowe kwiaty i razem z mamą w dziesięć minut zrobiłyśmy piękny wianek - pochwaliła się nam Julka, która przyjechała z Goręczyna koło Kartuz.

Na Jarmark przyjechali koloniści z Zakopanego i grupa młodych wczasowiczów z Ukrainy. - Wielkie piłkarzyki i nauka smoczego tańca - tak odpowiedzieli na pytanie, co na Jarmarku podobało im się najbardziej.

Starszych zainteresowała nie związana ze światem fantasy wystawa historycznych modeli pojazdów zaprzęgowych. Twórca tych małych dzieł sztuki, Zygmunt Karg ze Stargardu Szczecińskiego chętnie opowiadał o swoim hobby. - Zaczęło się od fascynacji i zachwytu zbiorami powozowni w Łańcucie. Nie mogłem oderwać oczu od przepięknych bryczek, karet, pojazdów konnych - powiedział. Wykonanie jednego modelu, dokładnej kopii oryginału w skali 1:10 zajmuje mu przynajmniej 1,5 miesiąca. Niektóre pojazdy mają tak wiele szczegółów i elementów, które oczywiście robi sam, że pracuje nad nimi nawet kilkanaście miesięcy. Tak było w przypadku paradnej karocy, którą do ślubu jechała angielska królowa.

Trzynasty Jarmark Hobbitów zakończyła zabawa taneczna. Całej imprezie przyglądali się goście z okolic Elbląga. - Wioska Hobbitów i imprezy w niej organizowane to dowód, że można zrobić coś z niczego. Dlatego zebraliśmy grupę osób, które chcą w podobny sposób działać, by uczyli się od tych, którym się udało - powiedziała nam Stanisława Pańczuk, prezes zarządu Stowarzyszenia Łączy Nas Kanał Elbląski. - To długi proces, którego początkiem jest założenie pojedynczych stowarzyszeń i potem wioski tematycznej. Działają już u nas - Wioski Aniołów, Historyczna, Kamienna, Chlebowa. Do Sierakowa przywieźliśmy jedną grę terenową i moc chęci, by uczyć się i czerpać pomysły - wyjaśniła.
Szefowa Stowarzyszenia podpowiada zainteresowanym, jak starać się o fundusze, jak rozwiązać problemy techniczne. Bo że opłaca się mieć pomysł i zacząć działać po raz kolejny udowodnili członkowie Stowarzyszenia Hobbitów w Sierakowie.


Czytaj e-wydanie »

Komentarze

Wszystkie komentarze (2) forum.gk24.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

GK24 poleca

Wideo