Krąg: W lesie są prawdziwe skarby [zdjęcia]

Krąg: W lesie są prawdziwe skarby [zdjęcia]

bog

Głos Koszaliński

Aktualizacja:

Głos Koszaliński

Krąg: W lesie są prawdziwe skarby [zdjęcia]
Krąg: W lesie są prawdziwe skarby [zdjęcia]

Festyn w Krągu. ©Radosław Brzostek

W lasach polanowskich, w okolicach Krągu, naukowcy znaleźli prawdziwe skarby. Są to łąki storczykowe, wiszące torfowiska, wymierające mchy, osobliwości glebowe, jeziora lobieliowe, czyli niewiarygodnie czyste.
27 zdjęć
Przejdź do galerii

Galeria dostępna tylko dla abonentów Głosu Koszalińskiego

Festyn nadleśnictwa w Krągu

Festyn nadleśnictwa w Krągu

Link do głównego zdjęcia

Krąg - festyn nadleśnictwa ©Radoslaw Brzostek


W Krągu trwają właśnie trzecie "Dni różnorodności biologicznej".
Zorganizowało je Nadleśnictwo Polanów. Przyjechali na nie naukowcy z całej Polski - Warszawy, Krakowa, Poznania, Szczecina, Słowińskiego Parku Narodowego, a także z Holandii. Badają rosnące w lasach rośliny. Podczas obu poprzednich "dni" odkryli mnóstwo cennych gatunków.

- My leśnicy nie jesteśmy w stanie ich tak dokładnie ocenić jak naukowcy - mówi Jacek Todys, nadleśniczy z Polanowa. - Wiemy, że mamy tutaj wyjątkowo dużo gatunków storczyków, są nawet obuwiki, mamy łąki storczykowe. A naukowcy odkryli u nas mnóstwo atrakcji przyrodniczych jak choćby wymierające gatunki mchów. Opisali je i razem opracowaliśmy metody ich ochrony. Teraz są u nas po raz trzeci i liczymy na kolejne ciekawe odkrycia i opracowania.

Oprócz tego nadleśnictwo zaprosiło do siebie dzieci i młodzież z kilkudziesięciu szkół podstawowych, gimnazjów i liceów na plener malarski. Wzięło w nim udział około 200 uczniów z gminy Polanów, Koszalina, Sławna, Ustki, Postomina, Lejkowa, Tymienia. Po ścieżce edukacyjnej oprowadzili ich leśnicy i naukowcy. Ciekawie opowiadali o szczególnych drzewach, krzewach, mchach, zwracali uwagę na niepozorne, a - jak się okazuje wyjątkowe rośliny i żyjące wśród nich zwierzęta.

A potem dzieci otrzymały kredki, farby , bloki i malowały, rysowały wszystko to, co widziały, co im się najbardziej podobało.

- Namalowałam jezioro, ale głównie skupiłam się na trawie i kwiatach - mówi Angelika Gowor z Gimnazjum nr 11 w Koszalinie, uczestniczka pleneru . Maksymilian Dresler ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sławnie wybrał miejsce nad wodą, w którym rośnie dużo buków i jeden dąb.

- Takie lekcje są bardzo pożyteczne i przyjemne. Nadleśnictwo spisało się fantastycznie - mówi Krystyna Kuszmar, nauczycielka plastyki ze Szkoły Podstawowej w Lejkowie. - Wybrało bardzo piękne miejsce pomiędzy dwoma jeziorami i zapewniło wiele atrakcji. Dzieci malowały, miały ognisko, pieczenie kiełbasek, grochówkę, no i nagrody.

Prac było mnóstwo. A najlepsze wybrali sami uczestnicy pleneru. Każdy - oprócz tego, że stworzył własną pracę - głosował na te, które mu się najbardziej podobały. Komisja tylko policzyła głosy i wręczyła nagrody.


Nieruchomości z Twojego regionu
Tagi:

Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

GK24 poleca

Wideo