Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja Głosu: Na tropie ściganych - znasz? widziałeś? zadzwoń!

Marzena Sutryk [email protected]
W internecie, po wpisaniu adresu www.poszukiwani.policja.pl, trafimy na stronę KGP, gdzie na bieżąco są zamieszczane informacje o poszukiwanych, którzy mogą się ukrywać na terenie całego kraju.
W internecie, po wpisaniu adresu www.poszukiwani.policja.pl, trafimy na stronę KGP, gdzie na bieżąco są zamieszczane informacje o poszukiwanych, którzy mogą się ukrywać na terenie całego kraju. Fot. Radosław Brzostek
Już w sobotę na naszych łamach opublikujemy wizerunki przestępców poszukiwanych przez policję. Chcemy w ten sposób wesprzeć działania służb policyjnych, które ścigają osoby zagrażające bezpieczeństwu innych ludzi.

Od kilku dni działa specjalna strona internetowa stworzona przez Komendę Główną Policji. Tam zamieszczone są informacje o osobach poszukiwanych, które mogą się ukrywać na terenie całego kraju. To nie tylko groźni przestępcy, ale i tacy, którzy uporczywie uchylają się od poniesienia odpowiedzialności karnej za swoje czyny.

W bazie KGP jest na razie ponad dwa tysiące nazwisk oraz zdjęć poszukiwanych. Jest każdego dnia rozbudowywana o kolejne pozycje. Komenda ujawnia wizerunki tych osób, na które zgodę dała prokuratura albo sąd. Założenie jest takie, że z czasem w bazie danych znajdą się wszyscy poszukiwani w kraju. Do tej pory takie informacje były publikowane przez poszczególne komendy wojewódzkie policji oraz komendy miejskie i niektóre powiatowe.

- W bazie KGP figurują zwłaszcza ci, wobec których jest podejrzenie, że jeżdżą po kraju i można ich namierzyć np. na drugim końcu Polski. Takie rozpowszechnienie wizerunku może bardzo pomóc w poszukiwaniach - wyjaśnia Przemysław Kimon z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Telefon

Telefon

Policyjna infolinia dla tych, którzy chcą anonimowo pomóc w zatrzymaniu poszukiwanego, to 0 800 120 226 (w godzinach 13 - 21).

W serwisie, poza zdjęciami i nazwiskami, są także podawane pseudonimy, imiona rodziców, data i miejsce urodzenia, rysopis, a przede wszystkim rodzaj przestępstw, za jakie delikwent jest pod lupą służb. Wśród ściganych znalazło się m.in. kilkunastu mieszkańców województwa zachodniopomorskiego. Na liście jest np. podejrzany o gwałt mieszkaniec Szczecina, którego od kilku lat szuka policja i prokuratura. Kolejny to 28-latek ze Szczecina, który ma odpowiedzieć przed sądem za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Inny to 46-letni mieszkaniec okolic Pyrzyc, który jest poszukiwany za przestępstwa narkotykowe, ale też za przewożenie przez granicę towarów bez oclenia. Jest też mieszkaniec Szczecina, który jest ścigany za jazdę pod wpływem alkoholu albo po narkotykach, a do tego za składanie fałszywych zeznań.

Każda z tych osób, a także około 800 innych, którzy figurują na liście poszukiwanych przez Komendę Wojewódzką Policji w Szczecinie, pozostaje na wolności. Dopóki nie zostaną zatrzymani, nie ma mowy, by ponieśli karę za swoje czyny. Co więcej, po upływie odpowiedniej liczby lat, ich sprawy ulegną przedawnieniu. Dlatego tak ważna jest pomoc każdego, kto jest w stanie wskazać miejsce pobytu poszukiwanego, który może nadal zagrażać bezpieczeństwu ludzi. Temu ma też służyć nasza akcja i pokazanie twarzy ściganych przestępców na łamach "Głosu" już w najbliższą sobotę.

Jutro napiszemy o pracy policjantów z Zespołu Poszukiwań Celowych, a także o tym, jak i kto trafia na listę poszukiwanych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!