Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka akcja wymierzona w raka w pow. koszalińskim. Zgłoś się i ty

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
Lek. med. Iwona Tołkacz-Mil, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w „gruźliku”, mówiła o zagrożeniach nowotworem płuc
Lek. med. Iwona Tołkacz-Mil, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w „gruźliku”, mówiła o zagrożeniach nowotworem płuc Radek Koleśnik
Powiat koszaliński ma do wydania 3,5 miliona zł na walkę z nowotworami Samorząd zdobył pieniądze z funduszu norweskiego i od ministra zdrowia

- W marcu podpisaliśmy umowę z ministrem zdrowia i podjęliśmy się ambitnego zadania - mówił wczoraj na konferencji w Koszalinie wicestarosta koszaliński Dariusz Kalinowski.

W spotkaniu wzięli udział samorządowcy z powiatu koszalińskiego - to teren objęty akcją. Bo to należy wyraźnie podkreślić - akcja i profilaktyka jest skierowana do mieszkańców powiatu koszalińskiego, a więc nie obejmuje samego Koszalina, ale okoliczne osiem gmin. Ponadto - jak podkreślił wczoraj wicestarosta - w województwie podobną akcją zostały objęte powiaty świdwiński oraz gryficki. - Na 156 powiatów w kraju - dodał Dariusz Kalinowski.

Program profilaktyki nowotworowej w powiecie koszalińskim dotyczy nowotworów płuc i oskrzeli, jelita grubego i odbytu oraz męskich narządów płciowych, to też rozpowszechnianie zdrowych nawyków żywieniowych, promocja aktywności ruchowej, szerzenie wiedzy na temat badań profilaktycznych.

- Bo mamy świadomość, że lepiej zapobiegać, niż później leczyć - mówił też wicestarosta. Jak można skorzystać z bezpłatnych badań? Przede wszystkim w pierwszej kolejności trzeba sięgnąć po ankietę i ją wypełnić. Na tej podstawie zapadnie decyzja, czy dana osoba kwalifikuje się do konkretnego badania. O szczegóły można pytać w starostwie albo szukać ich na stronie powiatu.

Każdy, kto jest zainteresowany udziałem w badaniach w ramach akcji prowadzonej przez powiat koszaliński, musi najpierw wypełnić ankietę.

Więcej czytaj na kolejnej stronie artykułu.

- Naszym założeniem jest przeprowadzenie badań profilaktycznych dla 3 tysięcy osób z powiatu koszalińskiego - wyjaśniała wczoraj Agnieszka Kryczyńska, kierownik projektu. - W tej liczbie jest tysiąc badań w zakresie wykrywania nowotworów oskrzeli i płuc, 500 - w zakresie wykrywania nowotworów jelita grubego i odbytu i 500 - w zakresie wykrywania nowotworów męskich narządów płciowych. Tysiąc osób zostanie poddanych badaniom smokolizerem.

- Plus 800 kolejnych badań - 500 - jelita grubego i 300 męskich narządów płciowych - mówił wicestarosta Dariusz Kalinowski. - Żeby jednak do tych badań doszło, musimy w pierwszej kolejności przeprowadzić 15 tysięcy badań ankietowych. Powiat liczy 64 tysiące mieszkańców, to oznacza, że prawie co czwarty mieszkaniec zostanie objęty badaniem ankietowym.

- Do tej pory przeprowadziliśmy 2 tysiące takich ankiet - kontynuowała Agnieszka Kryczyńska. - I tu liczymy także na państwa pomoc - zwróciła się do samorządowców. - Abyście państwo podsuwali mieszkańcom ankiety, mówili o możliwościach płynących z prowadzonej przez nas akcji. O akcji można też przeczytać na facebooku, z naszej strony można pobrać druk ankiety. Zachęcamy wszystkich mieszkańców do udziału. Przed nami ogrom pracy. Projekt chcemy zakończyć w kwietniu przyszłego roku. Realizujemy go wspólnie ze Specjalistycznym Zespołem Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie.

O zagrożeniach nowotworem płuc mówiła Iwona Tołkacz-Mil, zastępca dyrektora ds. lecznicta w Specjalistycznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie: - U mężczyzn występuje częściej niż u kobiet. Kobiety najczęściej chorują na raka piersi.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zobacz także: Zabawa w Przedszkolu nr 14 w Koszalinie. Zdrowie jedzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!