Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa rekrutacja na koszalińskie uczelnie

Sylwia Zarzycka
Wciąż można starać się o indeks jednego z bardziej popularnych kierunków Politechniki Koszalińskiej, jakim od wielu lat jest geodezja i kartografia. Uczelnia prowadzić będzie nabór aż do października. Odbywa się on w kilku turach
Wciąż można starać się o indeks jednego z bardziej popularnych kierunków Politechniki Koszalińskiej, jakim od wielu lat jest geodezja i kartografia. Uczelnia prowadzić będzie nabór aż do października. Odbywa się on w kilku turach Radek Koleśnik
Trwa rekrutacja na uczelnie wyższe. Na Politechnice Koszalińskiej wciąż największym powodzeniem cieszą się informatyka i finanse i rachunkowość.

Trwa rekrutacja na uczelnie. W Koszalinie dwie publiczne szkoły wyższe, czyli Politechnika Koszalińska oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, mogą przyjąć łącznie ponad 2 tys. nowych żaków. Na Politechnice Koszalińskiej, która na nowy rok akademicki przygotowała ponad tysiąc miejsc na pierwszym roku studiów stacjonarnych I stopnia (licencjackich i inżynierskich) oraz ok. 600 miejsc na studiach II stopnia (magisterskich) od czwartku rozpoczęło się przyjmowanie dokumentów od osób, które zostały zakwalifikowane w pierwszym etapie rekrutacji.

- Jeśli przyrównamy tegoroczny nabór do ubiegłorocznego, to teraz mamy więcej kandydatów. Ale ilu z nich rzeczywiście podejmie u nas studia, tego na razie nie wiemy - mówi Agnieszka Kowalska, rzecznik rektora PK. Od roku nic się także nie zmieniło, jeśli chodzi o kierunki cieszące się na tej uczelni największą popularnością: wciąż jest to informatyka, finanse i rachunkowość, transport, a z kierunków humanistycznych filologia angielska oraz pedagogika. W PWSZ, która ma zgodę na nabór w tym roku 355 nowych studentów, do tej pory najwięcej chętnych zgłosiło się na pielęgniarstwo oraz fizjoterapię.

- Na te kierunki możemy przyjąć najwięcej studentów - mówi Jan Kuriata, rektor PWSZ w Koszalinie. Mniejszym powodzeniem cieszy się ratownictwo medyczne, wychowanie fizyczne i pedagogika.

Na Politechnice Koszalińskiej od czwartku zakwalifikowani podczas pierwszego etapu naboru kandydaci na żaków mogą dostarczać dokumenty, m.in. świadectwa maturalne czy podanie o przyjecie na studia. Dopełnienie tych formalności będzie świadczyło o tym, że dany kandydat rzeczywiście rozpocznie na tej uczelni naukę. Dlatego Agnieszka Kowalska, rzecznik rektora PK, ostrożnie podchodzi do obecnej liczby kandydatów zarejestrowanych w elektronicznym systemie naboru.

- Jest ich więcej niż rok temu. Ale każdy z nich mógł starać się o przyjęcie do nieograniczonej liczby uczelni i czy ostatecznie wybierze naszą, tego na razie nie wiemy - mówi, dodając, że punkty rekrutacyje rozpoczynają pracę we wszystkich kampusach.

Dwie koszalińskie uczelnie publiczne, PK oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, mogą w tym roku na studiach stacjonarnych rozdać ponad 2 tysiące indeksów.

Zacięta walka z niżem

Nikt nie ukrywa, że dla obu uczelni największym wyzwaniem jest pokonanie niżu demograficznego i stawienie czoła malejącej z roku na rok liczbie osób, które na studia przychodzą. Na Politechnice zachętą dla przyszłych studentów ma być wciąż rozwijająca się kooperacja uczelni z przedsiębiorcami oraz wypłacane przez współpracujące firmy stypendia.

I tak w tym roku od 300 do 500 złotych mają otrzymywać studenci pierwszego roku ruszającej roku w Szczecinku inżynierii i automatyzacji w przemyśle drzewnym. Ponadto dodatkowe stypendia otrzymują najlepsi studenci z wyższych lat studiów energetyki oraz inżynierii materiałowej. Mimo że dane z rekrutacji są jeszcze w fazie szczątkowej, już można powiedzieć, że największym zainteresowaniem cieszą się takie same kierunki, jak rok temu.

Na Politechnice jest to przede wszystkim informatyka, zaraz za nią finanse i rachunkowość, następnie transport i budownictwo. Humaniści, którzy wybierają tę uczelnię, najczęściej decydują się na filologię angielską i pedagogikę. W PWSZ najbardziej popularne kierunki to pielęgniarstwo oraz fizjoterapia.

- Wszystkim naszym studentom zapewniamy bardzo dobre warunki nauki. Każdy z nich ma zagwarantowane miejsce w akademiku - mówi Jan Kuriata, rektor PWSZ. Uczelnie na chętnych, choć już nie na wszystkich kierunkach, czekają do października.

Zobacz także Bieg po indeks w Koszalinie. Wręczenie nagród

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!