Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukces studentów Politechniki Koszalińskiej

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Pokonanie studentów z innych uczelni to satysfakcja, ale i nagroda, która pozwoli pracować nad nowymi projektami
Pokonanie studentów z innych uczelni to satysfakcja, ale i nagroda, która pozwoli pracować nad nowymi projektami Politechnika Koszalińska
Koło Naukowe „Bez Oporu”, działające w Politechnice Koszalińskiej, jest laureatem I miejsca w konkursie na najlepszy pojazd ekologiczny.

Podczas I Zlotu Samochodów Elektrycznych i Hybrydowych organizowanego w Ząbkach odbył się konkurs „Zbuduj Pasażerski Pojazd Mobilny”. Uczestnicy przedstawiali samodzielnie zbudowane pojazdy lub projekty pojazdów o zasilaniu elektrycznym. Konkurs był dwuetapowy i składał się ze wstępnych kwalifikacji, polegających na analizie dokumentacji budowanego pojazdu elektrycznego.

W skład jury wchodzili m. in. specjaliści z Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej oraz prezes Polskiego Stowarzyszenia Pojazdów Ekologicznych Artur Kopczyński.Do drugiego etapu zakwalifikowano siedem projektów, w tym m. in. koła naukowego „Bez Oporu”. studentów Politechniki Warszawskiej, Politechniki Śląskiej oraz Politechniki Rzeszowskiej.

Koszaliński projekt okazał się najlepszy. Przedmiotem zwycięskiego projektu był elektryczny pojazd pasażerski ze zmodyfikowanym zawieszeniem typu „rocker-boogie”.

- Zawieszenie to jest stosowane przez NASA w robotach marsjańskich używanych w „Mars Exploration Rover (MER)”, czyli w misjach międzyplanetarnych realizowanych przez NASA - podpowiadają finaliści.

- Innowacją tego typu zawieszenia jest wprowadzenie przez nas możliwości regulacji prześwitu poprzez umieszczenie dwóch siłowników w konstrukcji ramy. Po maksymalnym obniżeniu prześwitu zawieszenie utwardza się, dzięki czemu łazik może pełnić rolę pojazdu pasażerskiego. Na górze korpusu umieszczony jest fotel wraz z kierownicą. Istnieje możliwość ręcznego sterowania łazikiem, jak również sterowania zdalnego za pomocą kontrolera poprzez sieć WiFi. Pojazd jest jednoosobowy. W każdym kole jest silnik bezszczotkowy, stanowiący napęd łazika. Źródłem zasilania są trzy akumulatory kwasowo-ołowiowe.

Nagroda, którą otrzymali studenci, czyli 3200 zł, jak zapewniają opiekunowie - zostanie wykorzystana do zrealizowania kolejnego projektu Studenckiego Koła Naukowego „Bez Oporu”.

Zobacz także Piknik Naukowy na Politechnice Koszalińskiej

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!