Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdzian szóstoklasisty 2016. To był ostatni taki test - ODPOWIEDZI

Sylwia Zarzycka
Sylwia Zarzycka
Podczas sprawdzianu towarzyszyliśmy uczniom  Szkoły Podstawowej nr 5 w Koszalinie. Mówili, że nie był trudny
Podczas sprawdzianu towarzyszyliśmy uczniom Szkoły Podstawowej nr 5 w Koszalinie. Mówili, że nie był trudny Fot. Radosław Brzostek
Sprawdzian szóstoklasistów już za nami. Wczoraj przeszedł do szkolnej przeszłości. Jednak w całym kraju ponad 350 tysięcy uczniów ostatniej klasy szkoły podstawowej musiało jeszcze się z nim zmierzyć.

[*] Sprawdzian szóstoklasisty 2016. ODPOWIEDZI [wideo, zdjęcia]

Sprawdzian rozpoczął się o godz. 9.00 testem z pytaniami z języka polskiego i matematyki. - Nie był trudny - ocenia Ola Bielska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 5 w Koszalinie. - Najważniejsze, że zmieściłam się w czasie (test jest osiemdziesięciominutowy dop. red.). - Pytania z matematyki były łatwiejsze niż na egzaminie próbnym. Nie było wielu zamian jednostek, a tego się obawiałam.

W części z języka polskiego były pytania otwarte, mające na celu sprawdzenie, czy uczniowie potrafią tworzyć samodzielnie wypowiedzi pisemne. Trzeba było napisać ogłoszenie oraz kartkę z pamiętnika, której miała przyświecać prawda, że warto pomagać innym. - Wymyśliłam historię o tym, że poszłam do schroniska i pomagam tam bezpańskim zwierzętom - mówi Ola Bielska.

Zdaniem nauczycieli, w przeszłości uczniom bardzo dobrze napisać tego sprawdzianu nie pozwalał... brak czasu. - Od dzieci w tym wieku wymagało się, by samodzielnie podejmowały decyzję, że kończą pisać część polonistyczną i przechodzą do części matematycznej. Albo na odwrót. A one są jeszcze na to zbyt małe. I stąd brak czasu na napisanie pracy czy obliczenie trudniejszych zadań - mówią zgodnie Anna Ptak i Małgorzata Czerwonka, nauczycielki odpowiednio języka polskiego i matematyki w Szkole Podstawowej nr 5 w Koszalinie.

- Na tym sprawdzianie zadania z matematyki były dość przystępne. Jednak dwa na pewno sprawiły problemy. Uczniowie w tym wieku operują bowiem na konkretach, a one wymagały od nich myślenia abstrakcyjnego - mówi Małgorzata Czerwonka.

- Pytania z polskiego były proste, udzielenie odpowiedzi nie wymagało pogłębionej analizy - dodaje Anna Ptak. - Formy wypowiedzi, takie jak ogłoszenie, uczniowie mają bardzo dobrze wyćwiczone. Kartka z pamiętnika też nie powinna sprawić im problemów.

Test z języka obcego, w praktyce głównie z języka angielskiego, zawiera jedynie pytania zamknięte, sprawdzające podstawową wiedzę i umiejętności.

Wyniki sprawdzianu uczniowie poznają dopiero w czerwcu. Nie mają one wpływu na to, czy ktoś skończy czy też nie szkołę podstawową. Teoretycznie nie wpływają także na wyniki rekrutacji do gimnazjów, bo tu, tak jak w przypadku podstawówek, obowiązuje rejonizacja. W praktyce liczy się on jedynie wówczas, gdy uczeń chce dostać się do gimnazjum poza swoim obwodem.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!