Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skauci z Koszalina zajmą wieżę ciśnień [wideo]

Piotr Polechoński
Robert Korczyński, komendant koszalińskich skautów, schodzi do wnętrza wieży. - We wrześniu otworzymy tu harcówkę - mówi
Robert Korczyński, komendant koszalińskich skautów, schodzi do wnętrza wieży. - We wrześniu otworzymy tu harcówkę - mówi RADEK KOLEŚNIK
Opuszczona XIX-wieczna konstrukcja na Górze Chełmskiej ma nowego gospodarza

Chodzi o dobrze znaną koszalinianom wieżę ciśnień, stojącą przy ulicy Słupskiej biegnącej przez Górę Chełmską. Od roku 1969 jest nieczynna i przez ostatnie dekady coraz bardziej niszczała (pomimo że jest wpisana do rejestru zabytków). Pisaliśmy o niej już kilkakrotnie, m.in. apelując do władz miasta, aby te zadbały o tę zabytkową konstrukcję i zaproponowały jej nowe przeznaczenie.

Już wiemy, że nowym gospodarzem będą skauci ze szczepu 30. Royal Rangers (jest to międzynarodowa, chrześcijańska organizacja, działająca od 1962 roku). Ci działają w Koszalinie od czterech lat i przez ten cały czas mają ciągłe problemy ze zlokalizowaniem stałego miejsca spotkań. - Wpadliśmy w końcu na pomysł, czy opuszczona wieża ciśnień nie mogłaby być taką harcówką z prawdziwego zdarzenia - mówi Robert Korczyński, komendant szczepu. - Napisaliśmy podanie do prezydenta miasta i właśnie otrzymaliśmy odpowiedź, w której prezydent się zgadza. Nareszcie mamy miejsce, które zmieni się w naszą harcówkę i to w kapitalnym punkcie dla skautów, bo w lesie, u podnóża Góry Chełmskiej - cieszy się komendant.

Zanim jednak harcówka będzie gotowa upłynie jeszcze sporo czasu. Potrzebny jest gruntowny remont, bo sama wieża to nie tylko ceglana budowla widoczna na pierwszy rzut oka. Jej cała konstrukcja ciągnie się w głąb ziemi, gdzie znajdują się zbiorniki po 500 metrów sześciennych każdy. I choć wewnątrz jest sucho, a mury wyglądają solidnie, to całość trzeba będzie mocno przebudować, aby wieża była w pełni bezpieczna i w jak największym stopniu przystosowana do nowej roli.

Wieżę oglądali już powiatowy inspektor nadzoru budowlany oraz specjalista z biura Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ich opinie i zalecenia - które wkrótce zostaną wydane - są konieczne, bo właśnie stosując się do nich będzie można przeprowadzić przebudowę całej konstrukcji.

- Mamy już dwóch sponsorów, którzy chcą nam pomóc i sfinansować nasze przedsięwzięcie. Oczywiście, cieszy nas to ogromnie, bo przecież nie robimy tego dla siebie, tylko dla koszalińskich dzieci i koszalińskiej młodzieży. Zgłosiły się do nas również firmy, które są zainteresowane wykonaniem prac. Myślę, że jak wszystko dobrze pójdzie i sprawnie uporamy się z niezbędnymi procedurami to przebudowa wkrótce ruszy, a we wrześniu tego roku zaprosimy koszalinian na wielkie otwarcie naszej harcówki - dodaje Robert Korczyński.

Wieża została zbudowana w 1898 roku, jako terenowy zbiornik wyrównawczy. Działał on jeszcze przez powojenne lata, zaopatrując w wodę mieszkańców Koszalina. Zamknięty został dopiero wtedy, gdy po drugiej stronie Góry Chełmskiej wybudowano nowoczesne urządzenia.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!