Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekord akcji charytatywnej hospicjum w Koszalinie. Datki za żonkile

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
W Emce kwestowały Natalia Orłowska i Zosia Cerekwicka ze Szkoły Podstawowej nr 17 z nauczycielką Wiolettą Molendą.
W Emce kwestowały Natalia Orłowska i Zosia Cerekwicka ze Szkoły Podstawowej nr 17 z nauczycielką Wiolettą Molendą. Radosław Brzostek
Przez dwa dni wolontariusze hospicjum im. św. M. Kolbego w Koszalinie kwestowali na ulicach siedmiu miast i miejscowości. Akcja Pola Nadziei przyniosła rekordowy wynik - udało się zebrać aż 43,2 tys. złotych.

To o 3 tys. złotych więcej, niż w ubiegłym roku. Ponad 300 wolontariuszy zbierało datki na działalność hospicjum w Bobolicach, Gąskach, Biesiekierzu, Mielnie, Siano-wie, Koszalinie i po raz pierwszy w Starych Bielicach, gdzie w akcję zaangażowali się strażacy ochotnicy. Co ważne, w gronie wolontariuszy było wiele osób bardzo młodych. - To budujące, bo uczniów wcale nie trzeba przekonywać czy namawiać do angażowania się w akcje pomocowe - powiedziała nam Wioletta Molenda, opiekunka Szkolnego Koła Caritas w Szkole Podstawowej nr 17. - Sami chcą pracować wolontaryjnie, rozumieją, jakie korzyści taka działalność przynosi zarówno tym, którym pomagają, jak i im samym.

Celem akcji Pola Nadziei jest pomoc chorym, ale także zwrócenie uwagi na ideę opieki hospicyjnej. Akcja angażuje wiele osób, nie tylko w czasie zbiórki. Opiekują się ponad dwudziestoma Polami, na których jesienią sadzą symbolizujące nadzieję żonkile. Wiosną kwiaty są podziękowaniem dla darczyńców za pieniądze wrzucone do puszki. W tym roku rozdano 11 tys. żywych kwiatów i tysiąc żonkili z bibuły, które wykonały przedszkolaki.

Zebrane pieniądze pozwolą na niesienie pomocy pacjentom hospicjum stacjonarnego - to dziś 15 chorych - i w opiece domowej - 43 chorych. NFZ pokrywa około 65 proc. kosztów opieki, dlatego pomoc ludzi dobrej woli jest bezcenna.

Pomóc można też w inny sposób. Jeśli jeszcze nie rozliczyłeś się z fiskusem, możesz podarować hospicjum procent podatku. W biurze stowarzyszenia przy ul. Kasprowicza 3a od poniedziałku do piątku w godz. 9-13 i dodatkowo we wtorek w godz. 15 - 17 dostaniesz bezpłatną pomoc w wypełnieniu PIT-u.

Trwa rozbudowa Hospicjum im. św. M. Kolbego. Byliśmy na miejscu, by zobaczyć postęp prac. Już dziś nowy obiekt robi duże wrażenie!To było marzenie wolontariuszy i przyjaciół hospicjum. Symboliczna łopata pod budowę drugiego obiektu Hospicjum im. św. M. Kolbego wbita została w lipcu ubiegłego roku. Dziś dwukondygnacyjny budynek jest w stanie surowym zamkniętym.  - Oficjalnie przyjęty termin zakończenia prac to marzec przyszłego roku. Wykonawca deklarował, że może skończyć je w styczniu, a dziś wiele wskazuje na to, że obiekt będzie gotowy... już jesienią tego roku! - nie kryje zadowolenia Wojciech Gliński, dyrektor hospicjum.Wejście do obiektu, którego powierzchnia to niemal 800 m kw., prowadzić będzie przez łącznik na parterze - dziś jest tu kaplica, ale tuż za łącznikiem gotowe jest już nowe pomieszczenie, gdzie zostanie ona przeniesiona. Na parterze rozplanowano sale, w tym jednoosobowe i izolatkę, salę rodzinną. Szeroki hol umożliwi przewożenie chorych na łóżkach. Na piętrze wyznaczony został gabinet lekarski, pokój administracji, sekretariat, magazyn apteczny, magazyn sprzętu medycznego, szatnia dla personelu, kolejne sale chorych, wreszcie sala telewizyjno-jadalna, gdzie chory będzie mógł spędzić miło czas z rodziną. Ostatnia kondygnacja to pod-dasze, na którym znajdzie się m.in. archiwum.Dzięki rozbudowie nie tylko zwiększy się komfort pacjentów i ich rodzin. Również czas oczekiwania na miejsce w Hospicyj-nym Zakładzie Opieki Zdrowotnej będzie krótszy. - Liczba łóżek zwiększy się z 15 do 28. Będziemy mogli przyjąć o 13 pacjentów więcej - mówi Wojciech Gliński. - Dziś lista oczekujących na miejsce jest, niestety, długa i liczy 22 osoby. Średni czas oczekiwania to 1,5 miesiąca.To w przepadku terminalnie chorych, cierpiących, zmagających się z chorobami nowotworowymi pacjentów bardzo długi czas. I wtedy nie są jednak sami.  Od 2 stycznia w Hospicyjnym Zakładzie Opieki Zdrowotnej przy ul. Zdobywców Wału Pomorskiego 80 działa Poradnia Medycyny Paliatywnej. Można w niej skorzystać z porady specjalisty lekarza, pielęgniarki i psychologa (ze skierowaniem). Możliwe są też wizyty domowe. Więcej pod nr tel. 94 340 36 96.Rozpoczęcie budowy było możliwe dzięki dofinansowaniu unijnemu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. Wynosi ono prawie 4 mln złotych. Pozostałą część - wkład własny, który ostatecznie wynosić będzie ok. 1 mln zł - stowarzyszenie prowadzące placówkę musi dołożyć z własnych środków. - Tu wielki apel do naszych darczyńców: prosimy pamiętać o hospicjum podczas rozliczania podatku - apeluje dyrektor. A my przypominamy numer KRS: 0000017241.I jeszcze jedno: to dzięki wsparciu darczyńców, również oddających procent podatku, hospicjum przyjmuje więcej pacjentów niż przewiduje to kontrakt z NFZ - w stacjonarnym o 50 procent, w domowym o 100 procent.Joanna KrężelewskaZobacz także Koszalin: hospicjum im. M. Kolbego będzie się rozbudowywać

Trwa rozbudowa Hospicjum im. św. M. Kolbego w Koszalinie [ZDJĘCIA]

POLECAMY:

Pościg pod Koszalinem za sprawcami kradzieży

Droga S6. Obwodnica Koszalina i Sianowa rok później

Kolorowy korowód przemaszerował ulicą Zwycięstwa

Weekend w klubie Prywatka w Koszalinie

Historia dworca w Koszalinie na zdjęciach

44. edycja Rajdu Monte Karlino za nami

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Zobacz także: Koszalin: hospicjum im. M. Kolbego będzie się rozbudowywać

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo