Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca dla nauczycieli. Bez zgody na dodatkowe godziny i lista w internecie

Sylwia Zarzycka
Sylwia Zarzycka
Nauczyciele boją się zmian. Ministerstwo zapewnia jednak,że każdy z nich w nowym systemie znajdzie dla siebie zajęcie. Samorządowcy odpowiadają, że  jest to zaklinanie rzeczywistości
Nauczyciele boją się zmian. Ministerstwo zapewnia jednak,że każdy z nich w nowym systemie znajdzie dla siebie zajęcie. Samorządowcy odpowiadają, że jest to zaklinanie rzeczywistości Radosław Brzostek
Reforma oświaty w pigułce. Nauczyciel będzie mógł pracować tylko na jednym etacie. Na dodatkowe zatrudnienie będzie musiał dostać pisemną zgodę dyrektora.

W roku szkolnym 2017/2018 nie będzie już rekrutacji do gimnazjum. Uczniowie kończący VI klasę szkoły podstawowej trafią nie do gimnazjum, ale do VII klasy 8-letniej szkoły podstawowej. Na zakończenie szkoły podstawowej uczniowie przystąpią do dwudniowego egzaminu, nazwanego w projekcie ustawy sprawdzianem ósmoklasistów. Będzie on obejmował cztery przedmioty: język polski, matematykę, język obcy i historię. W 50 proc. ma być testowy, w 50 proc. problemowy. Jego wyniki będą decydowały o wstępie do liceum ogólnokształcącego. Język obcy, wybrany na egzamin na koniec podstawówki, będzie musiał być kontynuowany do matury.

* 1 września 2017 ruszą 3-letnie szkoły branżowe I stopnia, które zastąpią obecne zasadnicze szkoły zawodowe. Jeśli uczeń po ich ukończeniu będzie chciał kontynuować naukę, będzie to mógł zrobić w 2-letniej szkole branżowej II stopnia.

* Od 2019 roku dotychczasowe 3-letnie liceum ogólnokształcące stanie się 4-letnim, a 4-letnie technikum - szkołą pięcioletnią. Pierwsza rekrutacja do klasy I odbędzie się w roku 2019/2020. I będzie to bardzo trudny rok dla pierwszaków, bo w jedym naborze spotkają się dwa roczniki uczniów, pierwszy, który skończył szkołę podstawową w nowej ośmioletniej formule i ostatni absolwenci gimnazjów. Ponadto w kształceniu zawodowym mają pojawić się powiatowe centra nauki, wspomagajace poszczególne szkoły.

* Od września 2017 r. nauczyciele zatrudnieni w obecnie funkcjonujących szkołach z urzędu staną się nauczycielami szkół utworzonych w ramach nowego systemu. W okresie przejściowym, do 31 sierpnia 2019 , podjęcie dodatkowego zatrudnienia przez nauczyciela, który już pracuje w pełnym wymiarze zajęć w jakiejś szkole, będzie wymagało pisemnej zgody dyrektora tej szkoły. Rozwiązanie to ma skutkować zyskaniem dodatkowych miejsc pracy i umożliwić podjęcie zatrudnienia nauczycielom z gimnazjów. Ponadto dyrektorzy szkół poszukujący nauczycieli będą informowali o tym kuratora oświaty. Informacje będą udostępnione na stronie kuratorium. Do tej pory nie było takiego obowiązku. Ta sytuacja będzie trwała do 2023 roku.

* Ministerstwo nie przewiduje dla samorządów dodatkowych pieniędzy na wprowadzenie w życie reformy, czyli ewentualne odprawy dla nauczycieli, dla których zatrudnienia nie będzie.

Więcej o reformie w oświacie w piątkowym tygodniku Głos Koszalina, dodatku do Głosu Koszalińskiego.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zobacz także: Minister edukacji broni reformy oświaty. "Mamy ponad 60-procentowe poparcie dla naszych działań"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!