Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policyjna mapa zagrożeń jest na topie

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa Archiwum
Ponad 10 tysięcy zgłoszeń wpłynęło w województwie zachodniopomorskim w ramach mapy zagrożeń.

Za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa można cały czas przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w okolicy.

Mapa działa już kolejny miesiąc, od września. Są tego efekty - z każdym dniem przybywa nowych zgłoszeń. Ze statystyk wynika, że mieszkańcy naszego województwa za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa przekazali już mundurowym ponad 10 tysięcy informacji. Każda z tych informacji jest weryfikowana przez policjantów. Prawie 37% zgłoszeń zostało przez mundurowych potwierdzonych. Wiele sygnałów podlega nadal weryfikacji, a patrole kontrolują dane miejsce kilka razy.

Najwięcej zawiadomień dotyczyło nieprawidłowego parkowania oraz spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych. Kolejnym zagadnieniem, które często pojawia się na mapie to przekroczenia dopuszczalnej prędkości.

Kolejne informacje od mieszkańców dotyczą niewłaściwej infrastruktury drogowej; dlatego też - działając w tym zakresie - policjanci kierują pisma do zarządców dróg, celem sprawdzenia i w razie potwierdzenia, usunięcia nieprawidłowości.

Policjanci przypominają: chcesz wiedzieć, czy w twojej okolicy jest bezpiecznie? Możesz mieć na to wpływ! Podziel się swoimi spostrzeżeniami! Reaguj na zagrożenie! Od-wiedź Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wejdź na stronę internetową policji: www.zachodniopomorska.policja.gov.pl

To narzędzie pozwala na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie oraz przedstawienie, w tym społecznościom lokalnym, skali, a także rodzaju zagrożeń oraz instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego.

- Prosimy o wskazywanie miejsc, w których mieszkańcy chcą widzieć częściej patrole policji - mówi asp. szt. Anna Gembala z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. - Warte uwagi jest też to, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997 - przypomina Anna Gembala.

Zobacz także: Rozmowa tygodnia GK24 z komendantem Policji w Koszalinie

- Mapa będzie działać w oparciu o informacje własne policji, a także na podstawie danych przekazanych od obywateli i od instytucji - mówił z naczelnik Wydziału Prewencji nadkom. Krzysztof Rosiak. -  Na mapie znajdą się informacje o przestępstwach najbardziej dokuczliwych społecznie  - zdefiniowano 25 kategorii przestępstw. Mieszkańcy muszą mieć jednak świadomość, że kliknięcie w punkt na mapie, który chcą wskazać jako zagrożony, nie jest równoznaczne ze zgłoszeniem interwencji. To informacja dla nas, którą weryfikujemy i w ciągu kilku dni potwierdzamy odpowiednim oznakowaniem na mapie, jako występujące w danym miejscu zagrożenie. W województwach, gdzie program był prowadzony pilotażowo, internauci najczęściej oznaczali występowanie przypadków dotyczących spożywania alkoholu w miejscach publicznych, niewłaściwego parkowania oraz zniszczenia mienia. Spodziewamy się, że w Koszalinie będzie podobnie.

Wirtualna mapa zagrożeń w Koszalinie. Sprawdź, gdzie jest ni...

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!