Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy sprzęt do nauki w PWSZ w Koszalinie [wideo]

Marzena Sutryk
Prezentacja jednego ze sprzętów, który kupiła uczelnia - ten akurat służy do rehabilitacji dłoni np. uszkodzonej w wypadku
Prezentacja jednego ze sprzętów, który kupiła uczelnia - ten akurat służy do rehabilitacji dłoni np. uszkodzonej w wypadku Radek Koleśnik
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa zyskała nowy sprzęt dzięki dotacji z budżetu miasta Uczelnia ma też ciekawy pomysł na rozwój.

Łóżka specjalistyczne, fantomy naśladujące pacjentów, zarówno dorosłych, jak i dzieci (wydające nawet dźwięki niczym chory człowiek), modele kończyn służące do prowadzenia badań przyszłym pielęgniarkom, a także pozwalające ćwiczyć np. podawanie leków dożylnie, stetoskopy, urządzenia przydatne do zajęć z fizjoterapii - to przykładowy sprzęt, o jaki wzbogaciła się koszalińska uczelnia.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie, która kształci m. in. specjalistów z zakresu ratownictwa medycznego, pielęgniarki oraz fizjoterapeutów, otrzymała dotację od miasta. A dokładnie 100 tys. złotych. Pieniądze zostały spożytkowane na wspomniane zakupy.

- Nowy sprzęt na pewno zda egzamin podczas praktycznej nauki zawodu - mówi prezydent Koszalina Piotr Jedliński.

- Sprzęt będzie przydatny studentom na kierunku fizjoterapii, pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego podczas zajęć z kształcenia podstawowych umiejętności fizykoterapii oraz pielęgniarskich - wyjaśnia Jan Kuriata, rektor PWSZ.

Dodajmy, że przez kilka lat istnienia uczelni, samorząd koszaliński wsparł ją łącznie kwotą sięgającą ponad milion złotych. PWSZ chce iść krok dalej. Władze uczelni pracują nad utworzeniem Centrum Symulacji Medycznej. Koszt przedsięwzięcia to aż 2,5 mln złotych. Z tym że uczelnia chce na to zdobyć dofinansowanie unijne.

- Jesteśmy po audycie, który przeprowadzili przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia - mówi Jan Kuriata.

- Według nich - na razie w formie ustnej - spełniamy warunki, by powołać u nas takie centrum. Teraz czekamy na opinię na piśmie. To pozwoli przygotować i złożyć stosowny wniosek. W centrum, o którym mowa, funkcjonowałaby m.in. w pełni odtworzona nowoczesna sala szpitalna, która służyłaby w zajęciach z kształcenia pielęgniarek.

- Widzieliśmy coś takiego w Belgii i w Niemczech. W przyszłości istnienie centrum być może będzie warunkować możliwość prowadzenia kształcenia np. na pielęgniarstwie - dodaje Jan Kuriata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!