Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koszalin płaci za szczepionki, które ratują przed rakiem szyjki macicy

Joanna Boroń
Joanna Boroń
- Dobrowolne szczepienia na HPV mogą uchronić przed rakiem szyjki macicy - przekonuje doktor Adam Zając. Niestety, coraz więcej rodziców córek nie szczepi. Choć nic to ich nie kosztuje.

Jak co roku koszaliński ratusz finansuje szczepionki. Termin zgłoszenia się na pierwszą dawkę szczepionki właśnie się kończy, wielu rodziców nastolatek nie przyprowadziło. Dlaczego? Powodem jest brak wiedzy rodziców na temat HPV, a może niechęć do szczepień?
Od wielu lat jest prowadzony program szczepień przeciwko HPV, czyli brodawczakowi ludzkiemu, niestety z każdym rokiem jest coraz mniejsza frekwencja. Zaczynaliśmy od poziomu 78-80 procent, w tej chwili dochodzimy do frekwencji na poziomie 50 procent. I to zainteresowanie jest sprzeczne z wiedzą, jaką dziś mamy na ten temat. W medycynie, która jest oparta na faktach, żeby wykluczyć związek przyczynowo-skutkowy między jakimś niekorzystnym zdarzeniem a szczepieniem, należy poświęcić kilka lat badań, przebadać kilka czy kilkanaście tysięcy osób z grupy szczepionych i nieszczepionych. I można wtedy wyciągnąć wnioski. Paradoksem spadku frekwencji jest to, że dwa lata temu zakończono właśnie takie długoletnie programy, które całkowicie „rozgrzeszyły” szczepionkę z ubocznych skutków, które internet dalej jej przy-pisuje i tym samym skutecznie zniechęca rodziców do szczepienia.

W przypadku tej konkretnej szczepionki ma pan pewność, że nie jest groźna?
Dla lekarzy źródłem wiedzy jest medycyna oparta na faktach. Jeśli przebadano kilka tysięcy dziewczynek i chłopców z zespołem przewlekłego zmęczenia (o jego wywoływanie podejrzewa się szczepionkę - dop. red.) i okazało się, że większość z nich nie była szczepiona lub odległość między podaniem szczepionki a wystąpieniem objawów uniemożliwia związek przyczynowo-skutkowy, to możemy powiedzieć z całą pewnością, że szczepionka tego zespołu nie powoduje. Szczepionka powoduje jedynie małe, drobne skutki uboczne w postaci gorączki czy obrzęku ręki.

Realizatorem „Programu profilaktyki zakażeń wirusem HPV” jest
Nasz Zakład Opieki Zdrowotnej „Rodzina”
Szczepienia są wykonywane w:
1.NZOZ Rodzina Poradnia Pediatryczna Aleja Monte Cassino 13, tel. 94 343-04-22
2.NZOZ Rodzina ul. Lelewela 7, tel. 94 343-66-00
3.NZOZ Na Skarpie ul. Spokojna 48, tel. 94-343-25-75 (tylko dla pacjentek zadeklarowanych do tego NZOZ)
4.NZOZ Salvita ul. Kolejowa 71, tel. 94-342-75-45 (tylko dla pacjentek zadeklarowanych do tego NZOZ)

Na szczepienie można zgłaszać się osobiście najlepiej po telefonicznym uzgodnieniu od godz. 10.00 do 17.00. Na szczepienie rodzic/opiekun prawny dziecka zabiera wypełniony Formularz zgody na szczepienie. Formularz dostępny jest na stronie www.koszalin.pl/zdrowie i pomoc społeczna/program polityki zdrowotnej/ Program profilaktyki zakażeń wirusem HPV.

POLECAMY:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!