Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół szykuje się do akcji „Różaniec do granic”

Piotr Polechoński
Piotr Polechoński
Celem akcji jest otoczenie Polski modlitwą różańcową.  Wszelkie informacje można znaleźć na stronie www.rozaniecdogranic.pl
Celem akcji jest otoczenie Polski modlitwą różańcową. Wszelkie informacje można znaleźć na stronie www.rozaniecdogranic.pl www.rozaniecdogranic.pl
7 października katolicy zgromadzą się na granicach Polski. Akcję przygotują 22 przygraniczne diecezje, w tym także koszalińsko-kołobrzeska.

Tego dnia o godzinie 10. 30 pielgrzymi spotkają się w 319 kościołach stacyjnych, położonych wzdłuż całej granicy Polski. To z nich uczestnicy „Różańca Do Granic”, po mszy świętej i maryjnym nabożeństwie, udadzą się do „stref modlitwy” - zlokalizowanych co jeden kilometr - gdzie punktualnie o godzinie 14 rozpocznie się różaniec. Aktualne prace organizacyjne to m.in. wyznaczenie stref, na których 7 października wierni staną z różańcami w dłoniach. Takich stref będzie około 4 tysięcy.

- Strefy powstaną też w naszej diecezji, bo jesteśmy jedną z tych 22 diecezji przygranicznych - mówi ksiądz Paweł Wojtalewicz, diecezjalny koordynator akcji. - Przez 150 kilometrów biegnie u nas morska granica naszego kraju i właśnie w strefach na plażach zostanie odmówiony 7 października różaniec, jako fragment wielkiej, ogólnonarodowej modlitwy - dodaje duchowny.

Strefy do modlitwy powstaną w tych miejscowościach, w których zostały wytypowane kościoły stacyjne. Na terenie koszalińsko-kołobrzeskiej diecezji takich świątyń zostało wyznaczonych 18 - od Dźwirzyna po Ustkę (m.in są to kościoły w Kołobrzegu, Ustroniu Morskim, Sarbinowie, Mielnie, Dąbkach). Dokładny wykaz kościołów stacyjnych można znaleźć na internetowej stronie www.-rozaniecdogranic.pl

- Także na tej stronie można zapisać się na udział w naszej akcji w konkretnej świątyni. Oczywiście, jeżeli ktoś 7 października stawi się w jednym z kościołów stacyjnych bez wcześniejszego zapisania, to nie zastanie zamkniętych drzwi, zapraszamy wszystkich chętnych. Te zapisy są ważne, bo dzięki nim będziemy mniej więcej wiedzieć, ile osób się do nas wybiera, ilu z wiernych przyjedzie indywidualnie, a ilu w zorganizowanych grupach. Taka wiedza pomoże nam w lepszej organizacji. Bo „Różaniec Do Granic” to ogromne przedsięwzięcie logistyczne, na niespotykaną skalę, którego głównym założeniem jest otoczenie całej Polski modlitwą różańcową. Liczymy na to, że udział w niej weźmie około miliona osób - podkreśla ks. Paweł Wojtalewicz.

Jaka jest idea takiej inicjatywy i dlaczego został wybrany ten, a nie inny termin?

- 7 października przypada święto Matki Bożej Różańcowej, jest to też moment zakończenia obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich. Nasza akcja jest odpowiedzią na apel Matki Bożej o codzienne odmawianie różańca, który wygłosiła podczas objawień 140 lat temu w Gietrzwałdzie i 40 lat później w Fatimie - wyjaśnia diecezjalny koordynator. - Poprzez ten rodzaj modlitwy chcemy okazać wierność i posłuszeństwo Maryi, a także przepraszać i wynagradzać za wszelkie bluźnierstwa i zniewagi przeciw Niepokalanemu Sercu Maryi. Pragniemy także prosić przez wstawiennictwo Matki Bożej o ratunek dla Polski i świata. Wierzymy, że jeśli różaniec zostanie odmówiony przez milion Polaków na granicach naszego kraju, to fakt ten może nie tylko zmienić bieg zdarzeń w ludzkich dziejach, ale i otworzyć serca naszych rodaków na działanie łaski Bożej - mówi duchowny.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Zobacz także: Boże Ciało w Koszalinie - procesja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!