Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

I Koszaliński Kongres Kultury. Debaty, rozmowy, propozycje zmian

Joanna Krężelewska
Organizatorzy wydarzenia zachęcają do rejestracji na stronie www.koszalin.pl - Termin na zgłoszenie swego udziału w kongresie upływa 9 października - informuje Dorota Pawłowska
Organizatorzy wydarzenia zachęcają do rejestracji na stronie www.koszalin.pl - Termin na zgłoszenie swego udziału w kongresie upływa 9 października - informuje Dorota Pawłowska Radek Koleśnik
Z inicjatywy Rady Kultury przy prezydencie miasta odbędzie się 1. Koszaliński Kongres Kultury Poprzedzą go panele dyskusyjne.

Dyskusja o aktualnym stanie kultury w mieście i opracowanie głównych założeń programu jej rozwoju - to najważniejsze cele, które stawiają sobie organizatorzy Koszalińskiego Kongresu Kultury.

- Odbiorców kultury w Koszalinie jest bardzo wielu, podobnie jak propozycji, z których mogą korzystać. To choćby duże ogólnopolskie festiwale - podkreśla Przemysław Krzyżanowski, zastępca prezydenta Koszalina.

- Kongres to dwa dni rozmów o kulturze, o tym, jak jest ona odbierana i jakie mieszkańcy mają propozycje zmian. Będzie to forum wymiany doświadczeń, z którego chcemy korzystać przy opracowaniu strategii kultury dla Koszalina.

- Państwa głos jest dla nas ważny, dlatego kongres poprzedzą cztery panele dyskusyjne, poświęcone różnej tematyce. Wszystkie wnioski będą spisywane i podsumowane właśnie na kongresie - zaznaczyła Marzena Śmigielska, kierownik referatu kultury i sportu w Wydziale Kultury i Spraw Społecznych w ratuszu.

Pierwsza debata odbędzie się już w najbliższy czwartek, 29 września, o godz. 18 w Jazzburgercafe przy ul. Pileckiego 10.

Tematami spotkania zatytułowanego „Kultura: młodych i młodym” będą: udział ludzi młodych w kulturze, sposoby zachęty do uczestnictwa w kulturze i nowatorskie formy współpracy instytucji z młodymi odbiorcami.

- Mamy w Koszalinie dwie szkoły artystyczne, jest wydział wzornictwa na Politechnice Koszalińskiej. Zapraszamy wszystkich młodych twórców, ich instruktorów, ale też wszystkich odbiorców kultury - dodaje Śmigielska.

Kolejną debatę zaplanowano na piątek, 30 września (godz. 18.00 City Box, Rynek Staromiejski). Temat: Uczestnictwo w kulturze. Będzie to rozmowa o sposobach i praktyce uczestnictwa w kulturze, edukacji i kreatywności w przyciąganiu do kultury oraz metodach walki z wykluczeniem kulturowym.

Gospodarzem kolejnych debat również będzie City Box. Terminy i tematy: Kultura a biznes - 3 października o godz. 18.00; W poszukiwaniu tożsamości miasta - 6 października o godz. 18.00.

Sam Kongres Kultury odbędzie się w dniach 14-15 października. Będą dyskusje, spotkania, wystawy, warsztaty. Wśród gości będą m.in. Stanisława Celińska i Jacek Żakowski, który odpowie na pytanie, czy i w czym kultura może nam pomóc.

- Zachęcamy wszystkich do rejestracji na stronie www.koszalin.pl w zakładce Koszaliński Kongres Kultury. Wiele z zaplanowanych wydarzeń odbywać się będzie w Sali Clubu 105, która pomieści około dwustu osób. Stąd prośba o wcześniejsze zapisy - informuje Dorota Pawłowska, dyrektor Wydziału Kultury i Spraw Społecznych.

Zobacz także Koncert finałowy festiwalu akordeonowego w Koszalinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo