Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hospicjum w Koszalinie. Jak pomóc choremu w domu

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Warsztaty odbędą się w Hospicyjnym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Koszalinie przy ul. Zdobywców Wału Pomorskiego 80 we wtorek, 15 listopada, o godz. 16. Udział w nich jest darmowy
Warsztaty odbędą się w Hospicyjnym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Koszalinie przy ul. Zdobywców Wału Pomorskiego 80 we wtorek, 15 listopada, o godz. 16. Udział w nich jest darmowy Fot. radek koleśnik
W Koszalinie zaplanowano warsztaty dla rodzin, opiekujących się obłożnie chorymi w domach. Rola opiekunów rodzinnych to temat tegorocznej 13. edycji Kampanii „Hospicjum to też życie”.

Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie po raz kolejny włączyło się w organizację Kampanii „Hospicjum to też życie”.

- W tym roku jej tematem jest rola opiekunów rodzinnych w opiece nad przewlekle chorymi dziećmi i osobami u kresu życia - informuje Teresa Krzysztofiak, koordyna-torka hospicyjnego wolontariatu. - Zapraszamy wszystkich chętnych na bezpłatne warsztaty dla rodzin i opiekunów, zajmujących się opieką osób obłożnie chorych w swych domach.

Warsztaty odbędą się w Hospicyjnym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Koszalinie przy ul. Zdobywców Wału Pomorskiego 80 we wtorek, 15 listopada, o godz. 16. Poprowadzi je Katarzyna Czajkowska, ambasadorka projektu „Damy radę” Fundacji „Razem Zmieniamy Świat”.

Można się będzie nauczyć m.in. prawidłowej pielęgnacji i toalety chorego, dobierania odpowiednich wyrobów chłonnych oraz technik profilaktyki odleżynowej. Uczestnictwo w warsztatach daje także możliwość indywidualnej konsultacji ze specjalistą na temat konkretnego problemu.

- Będzie można również porozmawiać z hospicyjnym psychologiem - dodaje Teresa Krzysztofiak.

Obecnie około 700 tys. osób wymaga pomocy ze względu na niesamodzielność, występowanie chorób przewlekłych lub zaawansowany wiek. Jak informują organizatorzy projektu „Damy Radę”, w 93 proc. przypadków to rodzina - mniej lub bardziej dobrowolnie - zapewnia swoim bliskim opiekę we własnym zakresie. Rodziny często są zaskoczone nagłym pogorszeniem stanu zdrowia swoich bliskich i nie wiedzą, co mają w danej sytuacji robić. Nie mają gdzie szukać pomocy, ponieważ w Polsce brakuje kompleksowego systemu wsparcia. Opiekunowie postępują więc w sposób intuicyjny - nie zawsze właściwy. Czasami drobne zmiany potrafią znacznie poprawić komfort opieki. Jakie? Warto przyjść na warsztaty!

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zobacz także: Festyn - zbiórka na hospicjum w Koszalinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo