Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gminne święto plonów w Ratajkach [zdjęcia]

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Dożynki w Ratajkach
Dożynki w Ratajkach Radek Koleśnik
Jak tradycja nakazuje, mieszkańcy gminy Sianów podziękowali za tegoroczne plony. W pierwszej części imprezy dożynkowej udział wzięło niewielu rolników. Byli w pracy...

Gospodarzem sianowskiego święta plonów tym razem były Ratajki. Starostą dożynek został Jerzy Kosowski, a starościną - Maria Łańko. Korowód dożynkowy wyruszył o godz. 14. Po mszy świętej rozpoczął się ceremoniał dożynkowy. Burmistrz Maciej Berlicki, starosta i starościna oraz sołtysi podzielili się z mieszkańcami chlebem, wypieczonym z mąki z tegorocznego ziarna. – To nie jest dobry dzień na dożynki – zauważył burmistrz Berlicki. – Rolników jest na razie z nami niewielu, przyjadą później, bo są na polach. To był specyficzny rok, bardzo mokre wakacje, dlatego słoneczny dzień jest dla rolników wyczekanym dniem ciężkiej pracy. Dzięki nim, dzięki ich ofiarności, mamy chleb, mamy też warzywa, owoce, wędliny, sery.

Mieszkańcy owacjami na stojąco nagrodzili pracę sianowskich rolników. – Uruchamiają maszyny, kiedy są przebłyski słońca między deszczami. Dziękujemy im za to, co dla nas robią – dodała radna Halina Gnacińska, przewodnicząca komisji rolnej.
Dożynki były okazją do nagrodzenia najbardziej aktywnych rolników. W tym roku byli to: Tadeusz Kołaczek z Bielkowa, Stanisław Pruś z Dąbrowy, Andrzej Cisek z Grabówka, Sylwia i Paweł Kapłon z Iwięcina, Jerzy Słupczewski z Ratajek, Dawid Żak ze Skibna, Piotr Chojnacki z Suchej Koszalińskiej, Grażyna i Marek Adamkiewicz ze Szczeglina, Andrzej Koszałka z Wierciszewa, Hubert Smukała z Sieciemina i Ryszard Socha z Karnieszewic.

Był też konkurs na „ Najpiękniejszy wieniec”, a po raz dwudziesty oceniono, kto najbardziej dba o swą posesję, zagrodę rolną i wieś. Tytułem najbardziej zadbanej zagrody wyróżniono tę, należącą do państwa Elżbiety i Bogdana Prusiów z Sieciemina. Bogusława i Leon Piech ze Skwierzynki mają najbardziej zadbaną posesję, a najpiękniejszą wsią zostało Iwięcino.

Po części oficjalnej rozpoczęła się zabawa. Stoły uginały się od blach z pysznym ciastem, które upiekły gospodynie. Każdy łasuch wrzucał kilka złotych do puszki, a złotówki pozwolą doposażyć świetlice w Ratajkach. Z Osiek przyjechały swojskie wędliny, sołtys zaprosił na grochówkę. Dzieci mogły bawić się na dmuchańcach, zakupy można było zrobić w stoiskach z rękodziełem. Ale przede wszystkim można było się świetnie bawić. Ludowe melodie przypominali artyści z zespołów ludowych z terenu gminy – Kwiat Paproci z Wierciszewa, Złoty Dukat z Węgorzewa, Bursztyny z Sianowa i Jaskółki z Grabówka. W folkowy klimat wprowadzili artyści z koszalińskiego Teatru Variete Muza. Nie tylko zresztą w folkowy, bo jeden z występów był wiązanką przebojów rewiowych. Wieczorem na scenie pojawił się zespół Kujawski Jump.

Dożynkom towarzyszyła też prozdrowotna akcja Starostwa Powiatowego. – To program profilaktyki nowotworowej w powiecie koszalińskim „Zwalczamy nowotwory – wyjaśnił starosta Marian Hermanowicz. W specjalnym namiocie można było oddać krew do badań pod kątem m.in. chorób jelita, zrobić badania spirometryczne, ocenić poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu, wypełnić specjalną ankietę. W sumie w ramach akcji przebadanych ma być 3 tys. mieszkańców powiatu.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!