Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drzewko za makulaturę w Koszalinie [zdjęcia]

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Koszalin jest w gronie najbardziej zielonych i czystych ekologicznie miast Polski. Zieleńce, parki i lasy zajmują około 40 procent jego obszaru.

- Koszalin jest miastem zielonym. Jest miastem parków, terenów rekreacyjnych, lasów i Góry Chełmskiej, która już niedługo będzie zagospodarowywana - podkreśla Piotr Jedliński, prezydent Koszalina.

- Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w sobotniej akcji „Głosu”. Od godziny 11 przed koszalińskim Atrium będzie można wymienić makulaturę na sadzonkę drzewa. Gorąco zachęcam, by sadzić drzewa, szczególnie dlatego, że od początku roku wiele pięknych, wieloletnich drzew zniknęło z naszego krajobrazu. Powinniśmy dbać o przyrodę i środowisko. Koszalin jest miastem, w którym powietrze jest jednym z najczystszych w Polsce i bardzo chcę, by tak pozostało. Każda kolejna sadzonka pomoże w tym nie tylko nam, ale przede wszystkim kolejnym pokoleniom. To nasze dzieci będą je podziwiać i będą oddychać zdrowym powietrzem.

Koszalin słynie z czystego powietrza, a to właśnie drzewa działają jak filtry, które je oczyszczają. Zielenią drzew nasycone są piękne parki i tereny spacerowo-wypoczynkowe w mieście. Kilka z nich zostało wpisanych do rejestru zabytków.

Najpopularniejszy jest zabytkowy park im. Książąt Pomorskich, w którym większość stanowią liczące kilkadziesiąt i kilkaset lat drzewa. Wiele z nich uznano za okazy pomnikowe. Park stanowi część zwartego ciągu zieleni, przebiegającego przez miasto od ulicy Rzecznej - do ulicy Kutrzeby. Czas powstania określa się na lata 1602-1816. Zakończenie zagospodarowania datuje się na lata 1933-1934. Występują tutaj liczne gatunki obcego pochodzenia m.in. korkowiec amurski, magnolia drzewiasta. Unikatem na skalę całego miasta jest cypryśnik błotny oraz miłorząb dwuklapowy, który jest jednym z dwóch okazów znajdujących się na terenie miasta, a także aleja platanów klonolistnych. W sumie znajdziemy tu 124 gatunki i odmiany drzew i krzewów.

Drugim pod względem wielkości jest park przy amfiteatrze. Występuje tutaj ponad 70 gatunków i odmian drzew, a wśród nich: lipy, jesiony wyniosłe, klony ginnala, buki, derenie jadalne, dęby szypułkowe, jałowce sawina, berberysy.Obszar Koszalina jest prawie całkowicie związany ze zlewnią rzeki Dzierżęcinki. W południowo-wschodniej części Koszalina znajduje się Jezioro Lubiatowskie. Rezerwat Jezioro Lubiatowskie został utworzony już w 1956 roku na powierzchni 370 ha. Jezioro, jak i przyległe obszary, charakteryzują się gatunkowym bogactwem faunistycznym i florystycznym. Na obszarze tym gniazduje 35 gatunków ptaków, a 48 odwiedza jezioro podczas przelotów. Spotyka się tu m.in. łabędzia niemego, perkoza dwuoczkowego, czajkę czy bekasa krzyka.

Teren ten posiada dużą ilość różnorodnych siedlisk i jest miejscem wegetacji ponad 374 gatunków roślin.

Miasto okalają w sumie dwa rezerwaty przyrody, ale też ogrody działkowe. Czy właśnie na działce posadzicie drzewko, które oddamy Wam dziś za makulaturę? Czy może będzie rosło na terenie przydomowego ogródka? Może wspólnota mieszkaniowa wskaże odpowiednie miejsce? A może szkolny samorząd zdecyduje powiększyć teren zielony przy szkole? Pomysłów, by Koszalin był jeszcze bardziej zielony, jest wiele!

Plakat akcji drzewko za makulaturę from GK24

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!