Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

DKMS ratuje życie, ty też możesz

Marzena Sutryk
Politechnika Koszalińska - tu regularnie wolontariusze DKMS, w tym studenci, prowadzą akcję rejestracji potencjalnych dawców
Politechnika Koszalińska - tu regularnie wolontariusze DKMS, w tym studenci, prowadzą akcję rejestracji potencjalnych dawców archiwum
Fundacja DKMS podsumowuje dotychczasową działalność na terenie poszczególnych województw.

Przy okazji obchodów Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi, Fundacja DKMS, posiłkując się wynikami badania przeprowadzonego przez TNS Polska pt.: „Nowotwory krwi, idea dawstwa szpiku i komórek macierzystych oczami Polaków”, zobrazowała potrzebę umacniania świadomości Polaków odnośnie do dawstwa szpiku.

- Dla nas każda nowa zarejestrowana osoba jest ważna i wyjątkowa, jest kimś, kto może dać choremu jedyną szansę na dalsze życie - mówi Wojciech Niewinowski z Fundacji DKMS.

- Poszerzanie bazy potencjalnych dawców szpiku jest możliwe dzięki przeprowadzanym w ciągu całego roku, z pomocą tysięcy wolontariuszy, szeregom różnorodnych inicjatyw, mających na celu rozpowszechnianie wiedzy i wrażliwości społecznej w zakresie dawstwa szpiku. Podczas tych akcji dokonujemy rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych.Od początku 2015 roku do końca maja 2016 roku odbyło się w kraju 2.569 Dni Dawcy Szpiku, które zaowocowały rejestracją 145.090 nowych potencjalnych dawców w bazie Fundacji DKMS.

W województwie zachodniopomorskim w tym okresie zarejestrowały się w bazie 10.473 osoby. Najwięcej - 25.334 - w woj. mazowieckim. Łącznie w bazie dawców jest zgłoszonych 56.310 mieszkańców z naszego województwa (to 3,28% całej populacji województwa). Ten wskaźnik jest nieco wyższy tylko w woj. pomorskim, które jest pod tym względem na 1. miejscu (wynosi 3,51%).

- Te wydarzenia nie byłyby możliwe bez wsparcia i zaangażowania wielu ludzi, dla których bliskie są nasze działania - dawców, wolontariuszy, rodzin i bliskich pacjentów, przedstawicieli firm i instytucji - mówi W. Niewinowski.

- Cieszymy się z każdej ukończonej pobraniem szpiku procedury, bo oznacza ona kolejną szansę na życie - w ubiegłym roku aż 1.016 chorych otrzymało ją dzięki naszym dawcom. Niestety, musimy pamiętać, że mimo 26 milionów zarejestrowanych osób w bazach dawców na całym świecie, to nadal są pacjenci, dla których nie znajduje się zgodny genetycznie dawca.Dlatego tak ważne jest organizowanie kolejnych Dni Dawców Szpiku i akcji rejestracji. Inicjacja Dnia Dawcy Szpiku jest prosta - zapewniają przedstawiciele DKMS.

Do przygotowania i przeprowadzenia akcji informacyjno-edukacyjnych połączonych z rejestracją potencjalnych dawców szpiku potrzebna jest jedynie chęć oraz kontakt z DKMS.

- Inicjatywa będzie wymagała zaangażowania, które jednakże wpłynie na sytuację pacjentów na całym świecie - mówi W. Niewinowski.

- Dodatkowo każda akcja, nieważne jak duża, buduje świadomość w regionie. Aby zainicjować akcję rejestracji, wystarczy zgłosić taką chęć w formie mailowej wiadomości pod adresem: [email protected] .

Zobacz także Akcja zbierania krwi dla poszkodowanej w wypadku na torze kartingowym

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!