Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bazylika w Kołobrzegu: Nie listopad, a styczeń. Nowy końcowy termin

Piotr Polechoński [email protected]
archiwum
Prace w bazylice w Kołobrzegu zostały przedłużone do końca stycznia przyszłego roku. Powód: dodatkowe prace przy tarasie widokowym i części dachu. - To żaden kłopot, taka zmianę braliśmy pod uwagę - zapewnia strona kościelna.

Chodzi o renowację, którą prowadzi diecezja koszalińsko-kołobrzeska. Mogła się ona rozpocząć z chwilą, gdy udało się uzyskać unijne dofinansowanie za pośrednictwem zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. Dzięki tym pieniądzom przeprowadzano prace w koszalińskiej katedrze (te już się zakończyły - patrz ramka) oraz ruszono z renowacją kołobrzeskiej bazyliki. Tutaj roboty miały zakończyć się wraz z końcem listopada, zostały jednak przedłużone do końca stycznia 2013 roku.

- Musieliśmy podjąć taką decyzję, bo podczas prowadzonych ostatnich prac w masywie wieżowym okazało się, że trzeba przebudować fragment tarasu widokowego i przedłużyć okap na fragmencie dachu - mówi ksiądz Jacek Święszkowski, odpowiedzialny z ramienia kurii koszalińsko-kołobrzeskiej za realizację projektu. - W żaden sposób nie oznacza to jednak, że ta zmiana w jakikolwiek sposób wpłynie na finansowe rozliczenia lub na relacje diecezja - główny wykonawca. W przypadku remontu takich skomplikowanych budowli, jak średniowieczny kościół, trzeba brać pod uwagę, że konieczna będzie korekta planu renowacji. Tak też stało się i teraz. Wystarczył tylko aneks do umowy, który sprawę załatwił - tłumaczy duchowny.

Przypomnijmy, że cały koszt renowacji bazyliki to 4 mln 150 tysięcy złotych (wkład własny strony kościelnej to 1 mln 40 tysięcy złotych), a główny wykonawca to wyłonione na drodze przetargu warszawskie budowlane konsorcjum, którego liderem jest firma "Gorek Restauro". Za te pieniądze kompleksowo zmodernizowano kościelną wieżę, uporano się też z robotami przy pomostach ewakuacyjnych, przygotowano system toalet. Gotowe są też ściany empory, wstawiono nowe szyby osłonowe w oknach z witrażami, zamontowano nową instalację elektryczną. Odnowione zostały również ceglane posadzki i klatki schodowe. Zakończono prace na zewnątrz: przy kanalizacji deszczowej oraz przy przebudowie terenu wokół samej bazyliki.

Po zakończeniu remontu w bazylice funkcjonować zacznie muzeum. Te dzielić się będzie na dwie części: sakralną i świecką. W tej pierwszej części zwiedzający będą poznawać historię samej świątyni, a w drugiej historię naszego regionu. Nie jest jeszcze określony konkretny termin stworzenia takiego muzeum
- W każdym razie wszystko, od strony infrastrukturalnej, jest już gotowe na to, aby takie muzeum zacząć organizować. W tej chwili trudno jest wskazać konkretny termin jego otwarcia, najpierw musimy ostatecznie zakończyć remont - dodaje ksiądz Święszkowski.

A co tarasem widokowym, który ma zostać udostępniony turystom? - Tutaj też trzeba poczekać do końca remontu, a przede wszystkim do odbioru dokonanego przez odpowiednie służby pod kątem bezpieczeństwa, w tym straży pożarnej. Myślę, że pierwsi turyści będą mogli podziwiać z tarasu kołobrzeską panoramę wczesną wiosną - informuje nasz rozmówca.

Prace w Koszalinie
Koszt zakończonego remontu koszalińskiej katedry to 1 mln 50 tysięcy złotych. Z tego wkład własny kurii koszalińsko-kołobrzeskiej to 270 tysięcy złotych. Przetarg na wykonanie prac wygrała słupska firma Tech-Bud. Miała na to czas do końca ubiegłego roku. Za te pieniądze wymienione zostało całe blaszane pokrycie wieży, pracownicy odnowili też jej drewniane elementy. Szczególnie skomplikowane prace towarzyszyły zamianie starego krzyża, który stał na szczycie wieży, na nowy krzyż, który ustawiono w tym samym miejscu.

Wielki remont
Jakiś czas temu zakończono wielką renowację czterech zachodniopomorskich świątyń, w tym także bazyliki w Kołobrzegu i katedry w Koszalinie (dwa pozostałe kościoły to katedra w Kamieniu Pomorskim i bazylika w Szczecinie). W tym przypadku niemal całą potrzebną kwotę udało się zdobyć w ramach funduszu norweskiego (13 mln zł). Za te pieniądze każdy z czterech kościołów został odnowiony i zabezpieczony. To, czego umowa z Norwegami nie obejmowała zrobione zostało właśnie teraz.

Bazylika pod wezwaniem Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny w Kołobrzegu
Data rozpoczęcia budowy kościoła w Kołobrzegu nie jest dokładnie znana. Główną świątynię miejską zaczęto wznosić na początku XIV weku. Pierwszą mszę świętą odprawiono w 1321 roku. Przez kolejne dwa wieku kościół był rozbudowywany i upiększany. Od XVII do XX wieku był wielokrotnie niszczony przez działania wojenne. W 1945 roku, podczas zażartych walk o miasto, kołobrzeska świątynia stanowiła ważny punkt niemieckiej obrony i została doszczętnie zburzona przez ostrzał sowieckiej artylerii. Po wojnie ruiny kościoła początkowo zamierzano rozebrać, a samej świątynie nie odbudowywać. Jednak zdanie w tej kwestii zmieniono i w 1957 roku rozpoczęto jego odbudowę. W 1986 roku papież Jan Paweł II podniósł ją do godności bazyliki mniejszej.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!