Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs: Uczeń pisze o ważnych sprawach [wybrane prace]

Iwona Marciniak [email protected]
Laureaci konkursu.
Laureaci konkursu.
Organizując konkurs spodziewali się, że większość prac będzie traktować o życiu szkoły. Dostali prawie 30 tekstów, poruszających tematy uniwersalne, ważne i odważne.

"To jest temat!" - tak uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. M. Kopernika zatytułowali swój konkurs na reportaż i fotoreportaż. Zaprosili do niego koleżanki i kolegów ze szkół średnich i gimnazjów z całego powiatu. Rozstrzygnięcie zaplanowali na pierwszą w ich szkole sesję dziennikarską. Na spotkanie zaprosili praktyków dziennikarskiego fachu, wśród nich doświadczonego dziennikarza (padło na Marka Osajdę z "Kuriera Szczecińskiego") i fotoreportera (Marcina Bieleckiego z "Głosu Szczecińskiego"). Dla Grzegorza Dobka, ucznia "czerwonego ogólniaka", współredagującego szkolną gazetkę "Read" te spotkania były najcenniejsze. - Nie ma to jak dowiedzieć się czegoś od człowieka, który ma duże doświadczenie, może nam opowiedzieć o konkretnych sytuacjach, podpowiedzieć jak uniknąć błędów.

Jeszcze nim opiekująca się szkolną redakcją polonistka Blanka Góral (to ona wpadła na pomysł zorganizowania dziennikarskiej sesji, a w realizacji projektu wspierała ją Aneta Rasztubowicz i szkolni dziennikarze) odczytała werdykt jury konkursu, zdradziła nam, że poziom nadesłanych prac okazał się nadspodziewanie wysoki. Mile zaskoczyli ją zwłaszcza gimnazjaliści. - Wagą tematu i dojrzałością swoich prac - zauważyła. - Nie spodziewałam się, że tak młode osoby mogą sprostać trudnemu tematowi autyzmu, czy pracy w hospicjum.

O autyzmie napisała Marta Brodalka z Gimnazjum nr 1 i wygrała w swojej kategorii. Redaktor naczelna gimnazjalnej gazetki wyznała, że temat to zasługa szkolnej pani pedagog: - O autyzmie wie bardzo dużo, w przeciwieństwie do nas. Mimo, że nasza szkoła ma oddziały integracyjne i dwaj nasi uczniowie są dotknięci autyzmem. Mój bohater to postać fikcyjna, ale nie do końca. Poskładałam ją z opowieści o tych dwóch kolegach.

Wśród licealistów jury za najlepszą uznało wspólną pracę Justyny Piąsty i Grzegorza Dobka z ILO. Panem Stanisławem, starszym człowiekiem, który niemal w centrum kurortu żyje w zbudowanej własnoręcznie ni to szopie, ni lepiance, zainteresowała ich Blanka Góral. - Ale całą resztę zrobiliśmy sami - podkreśliła Justyna. - Odwiedziliśmy pana Stanisława, zobaczyliśmy jak żyje bez prądu, wody, kanalizacji. Potem w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej pytaliśmy jak to jest możliwe, że ktoś w takiej sytuacji nie korzysta z pomocy. Okazało się, że od instytucji jej nie chce, a na syna nie może liczyć. Powstał tekst, a my zostaliśmy z bardzo mieszanymi uczuciami.

W kategorii gimnazjalistów kolejne miejsca zajęły: Paulina Januszko, autorka tekstu "Szkolne amazonki" i Ewa Gallon - praca pt. "Obalić stereotypy".

Wśród licealistów drugie miejsce przypadło Karolinie Bartczak ("Lekarz, który był przyjacielem"), trzecie Oliwii Górczyńskiej ("W świecie baletu")

Pod ocenę jury trafiły tylko cztery fotoreportaże. Nagrodzono po jednym: gimnazjalistki, Emilii Frasunek i licealistki Aleksandry Dłużyńskiej. Wyróżnienie dostała Dagmara Kilian.

Niżej publikujemy udostępnione nam, nagrodzone prace

Ewa Gallon - praca
Januszko Paulina - praca
Justyna Piąsta, Grzegorz Dobek - praca
Marta Brodalka - praca
Oliwia Górzyńska - praca

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!