Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Widowisko batalistyczne: Pancerna konfrontacja na plaży w Kołobrzegu

Łukasz Gładysiak
Łukasz Gładysiak
Oryginalne działo przeciwpancerne kalibru 88 mm będzie jedną z głównych atrakcji widowiska
Oryginalne działo przeciwpancerne kalibru 88 mm będzie jedną z głównych atrakcji widowiska Łukasz Gładysiak
W trakcie zaplanowanego w Kołobrzegu na 18 marca widowiska batalistycznego obejrzeć będzie można unikatowe pojazdy. Największe z nich to czołg T-34/85 oraz słynne niemieckie działo przeciwpancerne.

Do widowiska historycznego, które kołobrzeżanie oraz goście obejrzą w ramach obchodów 73. rocznicy zakończenia walk o miasto i zaślubin z Bałtykiem, pozostał tylko miesiąc. Choć ostateczny skład zabytkowego partku maszynowego, zaplanowany w inscenizacji, do końca pozostanie tajemnicą, organizatorzy już teraz zdradzają, które maszyny z pewnością przykują uwagę największej liczby widzów.

- Przede wszystkim stawiamy na pojazdy całkowicie oryginalne i takie, które pod względem modelu rzeczywiście uczestniczyły w bojach o Pomorze w 1945 roku - mówi „Głosowi” Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. To właśnie ta instytucja, z ramienia władz miasta, jest głównym organizatorem tegorocznych obchodów. W związku z tym muzealnicy wyjadą na plażę „swoim”, czołgiem średnim T-34/85. - Maszynę tę od początku 2017 roku podziwiać można na polach rekonstrukcyjnych bitew, uczestniczyła też w zeszłorocznym pokazie, ale wówczas celowo nie wykorzystaliśmy całego jej potencjału. Prezentacja pełnych możliwości tego słynnego wozu bojowego, który znajdował się w składzie nacierającej na Kołobrzeg radzieckiej 45. Brygady Pancernej Gwardii, nastąpi właśnie 18 marca - uzupełnia nasz rozmówca. Specjalnie na czas widowiska maszyna otrzyma m.in. kompletną załogę, występującą rzecz jasna w historycznie zgodnych uniformach oraz zostanie uzbrojona w efekty pirotechniczne, imitujące między innymi wystrzał z lufy stanowiącego główne uzbrojenie pojazdu, działa kalibru 85 mm.

Na czołg z kolekcji MOP na plaży czekać będzie niebezpieczny przeciwnik. - Chcąc dodać nieco dramaturgii scenariuszowi inscenizacji, zaplanowaliśmy stworzyć tuż obok molo stanowisko niemieckiego działa przeciwpancernego 8,8 cm Flak 36. Przyjedzie ono do nas z Muzeum Techniki Militarnej i Historii Pomorza w Kłaninie, z którym nawiązaliśmy współpracę blisko 2 lata temu. Egzemplarz jest całkowicie oryginalny, do Polski trafił z Normandii, do dziś posiada nawet ślady po walkach - przestrzeliny w błotnikach wózków - informuje Aleksander Ostasz. Tego typu armaty stanowiły podstawowy oręż ciężkich baterii przeciwpancernych Wehrmachtu zbierając śmiertelne żniwo na wszystkich frontach. Wystrzeliwane przez nie pociski mogły skutecznie zatrzymać każdy wóz bojowy sił koalicji antyhitlerowskiej. Czy stanie się tak 18 marca? - Nie chcę zdradzać szczegółów bitwy, ale „acht komma acht”, jak nazywano to działo, również wzbogacą efekty pirotechniczne - odpowiada dyrektor MOP.

Widowisko na kołobrzeskiej plaży rozpocznie się w niedzielę, 18 marca o godz. 11. Na jego czas plaża przed Sanatorium Bałtyk zamieni się w pole bitwy a następnie - otwarte muzeum techniki wojskowej. Wstęp na inscenizację będzie bezpłatny.

POLECAMY:

Studniówki 2018. Tak się bawią maturzyści [ZDJĘCIA]

Śmiertelny wypadek między Podczelem i Bagiczem. Nie żyje jedna osoba

Wataha wilków na dobre zadomowiła się w okolicy Mostowa

Kamery na dworcu PKP są, ale obraz nie jest nagrywany. Sprawę ujawniła ofiara złodzieja

Nietypowe zatrzymanie pijanego kierowcy na krajowej "11" [ZDJĘCIA]

Cmentarz w Koszalinie zostanie rozbudowany. Miasto inwestuje 2,5 mln zł

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Zobacz także: Wypadek na drodze Koszalin - Kołobrzeg koło Mścic

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo