Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje ks. prałat Józef Słomski, przez wiele lat proboszcz kołobrzeskiej bazyliki

ima
ks. prałat Józef Słomski
ks. prałat Józef Słomski Archiwum
Ksiądz prałat zmarł w środę, przed godziną 22. Chwilę po jego śmierci, zabiły dzwony kołobrzeskiej konkatedry, którą odbudowywał z ruin.

Prałat Józef Słomski urodził się w 1932r. w Żurowej niedaleko Biecza w Małopolsce. Po święceniach kapłańskich, które przyjął 23 czerwca 1957 r., był wikariuszem w Świebodzinie Wlkp, potem proboszczem w Kępicach. Udało mu się wtedy odzyskać z rąk PRL-owskich władz zabytkowy kościół w pobliskim Osowie. To właśnie skuteczność przedsiębiorczego księdza miała zdecydować o wydaniu dekretu powołującego ks Józefa na administratora kołobrzeskiej parafii.

"- Nie ma co marudzić, tylko - do roboty! Szczęść Boże!" usłyszał od ks. bpa Ignacego Jeża przytłoczony misją odbudowy kołobrzeskiej świątyni. Był rok 1972.

Pozostał proboszczem parafii Wniebowzięcia NMP do 2008r. Po latach ukazały się jego wspomnienia zatytułowane "Z Podgórza nad Bałtyk" - Do ich spisania przez wiele lat namawiał duchownego właśnie bp Ignacy Jeż: - Mówił mi: "pisz pan, bo to potrzebne dla historii!". A je mu tłumaczyłem: przecież to wszystko jest spisane w ogłoszeniach, w kronice parafialnej - opowiadał ks. Słomski.

Skutecznie zmobilizował prałata Robert Gauer znany kołobrzeski fotografik i wydawca. Powstała książka - album, wspomnienie dzielnego księdza, odbudowującego kościół w czasach, których łatwiej było natknąć się na SB-ków śledzących działania duchownych, niż zdobyć podstawowe materiały budowlane.

"Pamiętam tę chwilę, gdy stanąłem przed murami okaleczonej świątyni, a potem wszedłem do środka, gdzie w nawach, na piaskowej podłodze stał ciężki sprzęt wojenny: armaty, działa, pojazdy wojskowe itp. Kolos bez sklepienia, z opalonymi ścianami i resztkami tynku oraz trzy mocno odchylone filary - wszystko to zrobiło na mnie ponure wrażenie" - pisał prałat. . "Jedynie prezbiterium, odrestaurowane w 1958 r. za poprzednich duszpasterzy, oo. Franciszkanów, było zagospodarowane i oddane na cele religijne. Natomiast nawy i wieża były w rękach miejskiej władzy komunistycznej, z przeznaczeniem na Muzeum Oręża Polskiego."

Data pogrzebu ks. Józefa Słomskkiego nie jest jeszcze znana. Więcej już wkrótce.

POLECAMY:

Studniówki 2018. Tak się bawią maturzyści [ZDJĘCIA]

Koniec zabawy w SS podczas zlotów w Bornem Sulinowie

Śmiertelny wypadek w Strzekęcinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Poważny wypadek przy ulicy Franciszkańskiej w Koszalinie. Ucierpiał pieszy

IX kąpiel morsów w Białym Borze [ZDJĘCIA, WIDEO]

W Kołobrzegu zatrzymano niebezpiecznego przestępcę

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Zobacz także: Boże Ciało w Koszalinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo