Twierdzi, że jest zatruwany wyziewami z kominów. Kontrola...

  Twierdzi, że jest zatruwany wyziewami z kominów. Kontrola nic nie wykazała

  Wojciech Kulig

  Głos Koszaliński

  Aktualizacja:

  Głos Koszaliński

  Twierdzi, że jest zatruwany wyziewami z kominów. Kontrola nic nie wykazała
  Do redakcji tygodnika „Głos Sławna i Darłowa” zgłosił się Tadeusz Szymczak, mieszkaniec Darłowa. Twierdzi, że firma, która zajmuje się produkcją mebli jest bardzo uciążliwa dla mieszkańców bloków przy ulicy Wyspiańskiego w Darłowie. Kontrola jednak nic nie wykazała.
  Twierdzi, że jest zatruwany wyziewami z kominów. Kontrola nic nie wykazała
  Chodzi o zakład znajdujący się przy ulicy Sowińskiego w Darłowie. Mieści się on w niedalekim położeniu od bloków mieszkalnych usytuowanych przy ulicy Wyspiańskiego. Firma zajmuje się produkcją mebli drewnianych.

  - Jesteśmy od pięciu lat truci wyziewami z tejże kotłowni, w której według mojej wiedzy spalane są odpady niedozwolone, np. płyty drewnopochodne zawierające kleje, lakiery i farby - pisze w liście do redakcji Tadeusz Szymczak, jednocześnie zaznaczając że do 2013 roku zakład nie sprawiał problemów.
  - Zamontowany tam był wysoki komin stalowy sięgający ponad pięciokondygnacyjne bloki i wszelkie spaliny były odprowadzane do górnych warstw atmosfery - dodaje. W 2013 roku miała jego zdaniem nastąpić modernizacja kotłowni, gdzie stary komin zlikwidowano i zastąpiono go trzema nowymi i bardzo niskimi sięgającymi drugiego piętra. - Naturalną jest rzeczą, że spaliny z tych kominów lecą bezpośrednio w nasze okna mieszkań, w kanały wentylacyjne, a pyły osadzają się na szybach i parapetach. Ponadto zasnuwają trawniki, place zabaw, niszczą karoserie samochodów - opisuje Tadeusz Szymczak.

  Postanowiliśmy pojechać na miejsce, by przekonać się jak wygląda sytuacja w rzeczywistości. Spotkaliśmy właściciela jednego z mieszkań bloku przy ulicy Wyspiańskiego, który potwierdza uciążliwość związaną z wyziewami z kominów pobliskiego zakładu. - Otwieram okno i jest jeden wielki smród, tu się nie da wytrzymać. Komin powinien być znacznie wyższy - mówi nam mieszkaniec Darłowa.

  W liście czytamy również, że zakład ma się znajdować zbyt blisko zabudowań mieszkalnych. Zdaniem autora pisma drugim problemem jest też lakiernia zakładowa. - Przecież to skandal, by śmierdząca lakiernia, a więc opary lakierowe buchały bezpośrednio w nasze mieszkania, okna - napisał Tadeusz Szymczak. W związku z tym listem zwróciliśmy się do wskazanej w nim firmy o wyjaśnienia. Czekamy na odpowiedź. Głos zabrał z kolei komendant Straży Miejskiej w Darłowie, który powiedział, że 25 stycznia bieżącego roku na terenie zakładu przeprowadzona została kontrola. Brali w niej udział pracownicy wydziału architektury, budownictwa, rolnictwa i ochrony środowiska Starostwa Powiatowego w Sławnie oraz pracownicy Straży Miejskiej w Darłowie. - W trakcie inspekcji skontrolowane zostały wszystkie budynki na terenie zakładu, ze szczególnym uwzględnieniem lakierni i kotłowni. Nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości - zapewnia nas Rafał Musiał, komendant Straży Miejskiej w Darłowie. Jak wynika z raportu ustalono, że paliwem stosowanym do opalania pieca jest brykiet drzewny, na który dyrektor zakładu przedstawił fakturę zakupu. Dyrekcja oznajmiła, że do pieca wrzucane są odpady z drewna oraz płyty wiórowe stosowane w przemyśle meblarskim. - Przeprowadzono również rozmowę z pracownikiem odpowiedzialnym za palenie w piecu. Czas pracy lakierni został ustalony na kilkanaście godzin w miesiącu - dodaje komendant Straży Miejskiej. Wiadomo, że osobną kontrolę przeprowadził również Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Tam też wysłaliśmy nasze zapytania. Czekamy na odpowiedź.

  Zobacz także: Szczecinek: Proces pomiędzy Kronospanem a Stowarzyszeniem Terra
  POLECAMY:

  Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego


  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia z Darłowa

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Przedszkolaki na medal- zgłoś grupę

  Przedszkolaki na medal- zgłoś grupę

  Interaktywna Mapa Inwestycji

  Interaktywna Mapa Inwestycji

  Filmowa wiosna w prezencie od Orange

  Filmowa wiosna w prezencie od Orange

  Od 17.04 fiskus już nie rozliczy PIT za ciebie. Jak teraz złożyć zeznanie roczne?

  Od 17.04 fiskus już nie rozliczy PIT za ciebie. Jak teraz złożyć zeznanie roczne?

  Wideo

  Zobacz koniecznie

  Białogard: Aleksander Doba i Aleksander Lwow w kajaku pod Białogardem Rozmowa Tygodnia GK24. Brexit