NOWE
  ZDJĘCIA


  ● Cheerleaders AZS Koszalin
  ● Targi Pracy w Koszalinie
  ● Możesz stracić 500 plus

  Rozwiń
  Wracamy do tematu dzika w Białogardzie, który niepokoi...

  Wracamy do tematu dzika w Białogardzie, który niepokoi mieszkańców [NOWE ZDJĘCIA]

  red

  Głos Koszaliński

  Aktualizacja:

  Głos Koszaliński

  Wracamy do tematu dzika w Białogardzie, który niepokoi mieszkańców [NOWE ZDJĘCIA]
  1/5

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©"Green Cone " Wildlife Rescue & Rehabilitation

  Po naszej ostatniej publikacji dostaliśmy wyjaśnienia od pani Doroty Kowalskiej, prezes "Green Cone " Wildlife Rescue & Rehabilitation. Oto cytat z wiadomości, która dostaliśmy.
  Dzik terroryzuje mieszkańców Białogardu. Lepiej go unikać [ZDJĘCIA, WIDEO]


  "Dzik, który upodobał sobie kilka ulic w okolicach Piłsudskiego w Białogardzie, to locha w ciąży. Zwierzęta pojawiają się w mieście z różnego powodu. Często z tego,że niszczymy ich naturalne miejsca żerowania i przeznaczamy np. pod budowę domów.
  Przyczyną takiego stanu rzeczy jest też fakt,iż wielu mieszkańców wyrzuca odpady, którymi dziki- jako wszystkożerne zwierzęta chętnie się interesują. Otwarte kubły na śmieci , otwarte furtki stanowią tylko zaproszenie do "darmowej stołówki". My - "Green Cone" Wildlife Rescue &Rehabilitatuion otrzymaliśmy zlecenie na odłów zwierzęcia. Najbardziej humanitarnym i szeroko stosowanym sposobem odłowu jest żywopułapka.

  Taką też ustawiliśmy i umieściliśmy zanętę. Odłów odbywał się wieczorem i późną nocą. Po kilku godzinach oczekiwania bez ruchu i mrozie -12 *C locha pojawiła się i w momencie kiedy wchodziła do żywopułapki została spłoszona przez ciekawskich "gapiów" z innej częsci miasta. Takie zdarzenie wypłoszenia jej miało miejsce dwukrotnie.

  Wtedy poprosiliśmy o pomoc Wydział Bezpieczeństwa i Sztabu Kryzysowego w UM w Białogardzie. Naczelnik Pan Cecki zareagował natychmiast i dzięki współpracy z Policją, która natychmiast udała się na miejsce tych zdarzeń pouczała mieszkańców o sposobie zachowania się i proszono o to, aby nie zbliżać się do skrzyni do odłowu.

  Niestety kilkukrotnie widzieliśmy ludzi,którzy nawet wchodzili do żywopułapki . Wobec powyższego zadecydowaliśmy o tym, że w związku z wysoką ciążą lochy uśpimy ją środkiem nasennym . Wymagania prawne mówią aby podczas oddania strzału obecny był lekarz weterynarii. My jako Organizacja współpracujemy w okolicznych Gminach i Urzędach z lekarzami.Jest to niezbędne ponieważ środek podawany w zastrzyku to ketamina i diazepam ( lub pochodne) -są to środki wywołujące anestezję zdysocjowaną i podlega ścisłemu nadzorowi.

  Niestety broń którą posiadamy obecnie ma za mały zasięg aby skutecznie trafić i przebić grubą skórę dzika. Byłoby to wcześniej możliwe ale ze względu na częste płoszenie zwierzęcia stała się bardziej czujna. Nie chcemy płoszyć ani przeganiać jej aby nie poroniła. Wobec tego w momencie otrzymanego zgłoszenia,iż mieszkaniec zamknął ją na własnym podwórku- i świadomości, że nasza broń jej nie dosięgnie -zadecydowaliśmy aby ją wypuścić, ponieważ w panice mogłaby uszkodzić ogrodzenie i stać się agresywna wobec pozostałych osób. Polica również doskonale się spisała, bo każdorazowo po głoszeniach pojawia się na interwencji. Była obecna podczas tej akcji a także następnego dnia, co osobiście sprawdziłam. Mieszkańcy ulic, po których porusza się locha są bardzo pomocni , wyrozumiali i chętnie z nami współpracują, za co im dziękujemy.

  Dziękujemy również Panu Burmistrzowi za wyrozumiałość, Panu Ceckiemu za wszelką udzieloną nam pomoc i wsparcie, a także Policji , która każdorazowo pojawia się wezwana na pomoc. Obecnie czekamy na zamówioną nową broń. Potrwa to dzień,może dwa. Wtedy dzik zostanie uśpiony i przewieziony do lasu. Broń przyda się przy kolejnych takich zgłoszeniach, co pozwoli nam wówczas reagować natychmiast.

  Prezes "Green Cone " Wildlife Rescue & Rehabilitation
  wet. Dorota Kowalska  POLECAMY:

  Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego


  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Wideo z Białogardu

  Zdjęcia z Białogardu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  12 Tenorów - wielka muzyczna gala

  12 Tenorów - wielka muzyczna gala

  Laur Piękna 2018 - zagłosuj na swoich faworytów

  Laur Piękna 2018 - zagłosuj na swoich faworytów

  Nie daj się okraść w sieci

  Nie daj się okraść w sieci

  Koniec urlopu na żądanie, zakaz dorabiania w innej firmie i dłuższy czas pracy dla palaczy.

  Koniec urlopu na żądanie, zakaz dorabiania w innej firmie i dłuższy czas pracy dla palaczy.

  Zobacz koniecznie

  Mieli torturować dwoje dzieci. Para z Drawska przed sądem Sonda GK24. Czy reklamy powinny zniknąć z krajobrazu Koszalina?