Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sąd w Białogardzie. Związkowcy ze szpitala nie mogli zostać zwolnieni

Jakub Roszkowski
Jakub Roszkowski
Sąd Rejonowy w Białogardzie uznał, że związkowcy z „Solidarności” nie mogli być zwolnieni z pracy. Potwierdził też, że organizacja w lecznicy działa
Sąd Rejonowy w Białogardzie uznał, że związkowcy z „Solidarności” nie mogli być zwolnieni z pracy. Potwierdził też, że organizacja w lecznicy działa archiwum
Sąd Rejonowy w Białogardzie uznał, że związkowcy z „Solidarności” nie mogli być zwolnieni z pracy. Potwierdził też, że organizacja w lecznicy działa.

Blisko rok walczyli o odszkodowania bądź przywrócenie do pracy działacze związkowi z „Solidarności”, funkcjonującej w białogardzkim szpitalu. Z pracy zostali zwolnieni w marcu ubiegłego roku, dwa miesiące po przejęciu szpitala w Białogardzie przez spółkę Centrum Dializa.

- Ważne jest to, że dwoje z nich było w zarządzie naszego związku, a troje było członkami naszej organizacji związkowej - mówi Wiesław Haik, szef „Solidarności” w Białogardzie.

- Według nas naruszono więc rażąco przepisy prawa i dlatego poszliśmy do sądu.

Sąd Rejonowy w Białogardzie przyznał rację skarżącym. Zwolnionego wiceprzewodniczącego „Solidarności” nakazał przywrócić do pracy, pozostałym zasądził trzymiesięczne odszkodowania, od 6 do 7,5 tysiąca złotych. Spółka Centrum Dializa ma też opłacić koszty zastępstw procesowych. I, choć wyrok nie jest prawomocny, bo Centrum Dializa może się od niego odwołać do Sądu Okręgowego w Koszalinie, sąd zadecydował o rygorze natychmiastowej wykonalności wyroku do wysokości miesięcznego wynagrodzenia.

Innymi słowy: pracownicy mogą już domagać się wypłaty tych pieniędzy, ale - jeśli Centrum Dializa wygra w Sądzie Okręgowym - trzeba będzie te pieniądze zwrócić.

- Informacja jest jednak jasna: „Solidarność” w szpitalach zarządzanych przez Centrum Dializa funkcjonuje, nie można mówić, że jej nie ma, wszystkie sprawy należy z nami konsultować, także planowane zwolnienia - podkreśla Wiesław Haik.

Szpital w Białogardzie

Szpital w Białogardzie był do końca 2015 roku w ręku spółki należącej do samorządu powiatu białogardzkiego. W styczniu 2016 roku został wydzierżawiony prywatnej spółce Centrum Dializa z Sosnowca. Nowy pracodawca przystąpił do głębokiej restrukturyzacji w zadłużonej lecznicy, także w obrębie pracowników, co wywołało spore konflikty. Efektem były właśnie sprawy w sądach. Związkowcy z „Solidarności” zgłosili kilka dni temu do inspekcji pracy kolejne doniesienie. „W związku z podniesieniem płacy minimalnej od stycznia 2017 r. proszę o kontrolę Centrum Dializa, dzierżawcę szpitali w Pszczynie, Łasku, Opatowie i Białogardzie w tym zakresie. Otrzymujemy wiele sygnałów od pracowników szpitali, że pracodawca nie wywiązuje się z ustawowego obowiązku podniesienia wynagrodzenia”.

Zobacz także Szpital w Szczecinku wszedł w XXI wiek

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo