Śmierć, ludzie bez prądu i dachu nad głową, potężne...

  Śmierć, ludzie bez prądu i dachu nad głową, potężne zniszczenia to skutki nawałnicy na Pomorzu

  Martyna Śliwińska

  , Sylwia Lis

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Drzewa wyrwane z korzeniami, powalone słupy energetyczne, pozrywane dachy, uszkodzone elewacje domów, zniszczone auta i domki letniskowe, pięć osób nie żyje. To skutki gwałtownej burzy i bardzo silnego wiatru, który w nocy z piątku na sobotę siał zniszczenia na Pomorzu i w całej Polsce.
  Śmierć, ludzie bez prądu i dachu na głową, potężne zniszczenia to skutki nawałnicy na Pomorzu.
  1/14
  przejdź do galerii

  Śmierć, ludzie bez prądu i dachu na głową, potężne zniszczenia to skutki nawałnicy na Pomorzu. ©Sylwia Lis

  Front burzowy zaczął przechodzić przez nasze województwo około godz. 22 w piątek.

  Największe nasilenie zjawiska miało miejsce w powiecie chojnickim, gdzie doszło do tragicznych zdarzeń w miejscowości Swornegacie, Zielona Huta, Suszek i Zapora. Gwałtowna nawałnica doprowadziła do śmierci 5 osób, w tym dwójki dzieci, które przebywały na obozie harcerskim w miejscowości Suszek. Akcja ewakuacyjna obozu trwała przez całą noc, ze względu na trudne warunki dojazdu – powalone drzewa i zablokowane drogi - czytamy w specjalnym komunikacie, który wydało Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsk.

  Trzy pozostałe ofiary śmiertelne to dwóch mężczyzn przygniecionych przez drzewa i kobieta, która zginęła w domu w wyniku zawalenia się części dachu - podaje dalej komunikat.

  Czytaj całą treść komunikatu wydanego przez Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku

  Zniszczenia w gminie Parchowo


  Nocna burza, której towarzyszył silny wiatr wyrządziła ogrom zniszczeń w miejscowości Nakla w gm. Parchowo. Wiatr pozrywał dachy z domów, połamał także setki drzew. Mieszkańcy wsi załamują ręce i liczą straty, jakie ponieśli.

  Zobacz zdjęcia: STRATY PO NAWAŁNICY W MIEJSCOWOŚCI NAKLA [RELACJE ŚWIADKÓW, WIDEO, ZDJĘCIA]

  Gwałtowna burza, która w nocy przeszła nad całą Polską wyrządziła spore zniszczenia na posesji wójta w miejscowości Glinowo w gminie Parchowo. Fragmenty dachu uszkodziły samochody, które stały na podwórku. W całej gminie trwa szacowanie strat.

  W związku z zaistniałą sytuacją odwołano zaplanowany na sobotę Moto Folk, który miał odbyć się w Parchowie.

  Wiało ponad 120 km/h


  Tomasz Wasilewski, prezenter pogody ze stacji TVN Meteo, informował na swoim tweeterze, że porywy wiatru w Lęborku i Chojnicach osiągały 112 km/h.
  Do lasu nie wejdziesz


  Nadleśnictwo Bytów wprowadziło czasowy zakaz wstępu do lasu. Połamane drzewa stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.
  Zakaz wstępu obowiązuje na terenie leśnictw Czarna Dąbrowa, Zielony Dwór, Róg, Koźlice, które położone są w obrębie gmin Studzienice i Bytów.

  Czytaj także: Nadleśnictwo Bytów wprowadziło zakaz wstępu do lasu [komunikat]

  Pogoda na najbliższe dni. Możemy spodziewać się burz?


  Z zachodu nad region napłynie chłodniejsze i bardziej wilgotne powietrze polarno-morskie. Przyniesie ochłodzenie. Temperatura nad samym morzem w sobotę wyniesie najwyżej 18 stopni Celsjusza, w głębi lądu nie będzie wyższa niż 20 stopni. Zachmurzenie będzie duże i przed południem może przelotnie popadać.

  – Niedziela również zapowiada się z przewagą chmur – mówi Krzysztof Ścibor z Biura Prognoz Pogody Calvus w Słupsku. – Możliwe będą przelotne opady deszczu i wzrośnie siła wiatru, który w porywach powieje z prędkością do 40 km/h. Termometry pokażą od 18 stopni nad morzem do 20 stopni w głębi lądu. Woda w Bałtyku ma 18 stopni, w jeziorach jest o dwa stopnie cieplejsza. W poniedziałek pogoda zacznie się poprawiać. Choć wciąż będzie zachmurzenie, ale padać już nie powinno. Lekko się ociepli: będzie od 19 do 21 stopni Celsjusza. Plażowa pogoda wróci na wtorek wraz z kontynentalnym powietrzem. Będzie słonecznie, sucho i ciepło, do 25 stopni C.

  – W środę przed południem może ponownie przelotnie padać deszcz, mokro będzie również w czwartek po południu. Ale choć z przerwami, plażowanie w tych dniach powinno się udać, bo temperatura wyniesie od 20 do 23 stopni Celsjusza – mówi Krzysztof Ścibor. Kolejne dni przy- niosą pogodę w kratkę. Najpierw na dwa-trzy dni nieco się ochłodzi, temperatura nie przekroczy 20 stopni, będzie też więcej deszczu, ale potem zrobi się słonecznie i ciepło. (DMK)


  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Polub nas na Facebooku

   Wiadomości gk24 - wideo

   Wiadomości gk24 - zdjęcia

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Nasze Dobre z Pomorza - przedstawiamy uczestników konkursu

   Nasze Dobre z Pomorza - przedstawiamy uczestników konkursu

   NAUCZYCIEL NA MEDAL - Głosuj na najlepszych!

   NAUCZYCIEL NA MEDAL - Głosuj na najlepszych!

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Hanna Śleszyńska wystąpi w Koszalinie

   Hanna Śleszyńska wystąpi w Koszalinie