Powiat chojnicki. Tragedia w Suszku. Nie żyją młodzi...

  Powiat chojnicki. Tragedia w Suszku. Nie żyją młodzi harcerze [zdjęcia, wideo]

  ŁŻ, Piotr Furtak, Monika Jankowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W nocy z piątku na sobotę, doszło do tragicznego zdarzenia w miejscowości Suszek, w powiecie chojnickim. Podczas obozu harcerskiego zginęły dwie osoby, a blisko 30 jest rannych.
  Powiat chojnicki. Tragedia w Suszku. Nie żyją młodzi harcerze [zdjęcia, wideo]
  1/24

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Piotr Furtak

  Aktualizacja niedziela 13.08.2017
  W sumie nawałnicy na Pomorzu nie przeżyło 5 osób. Wszystkie ofiary przebywały na terenie powiatu chojnickiego.

  Oprócz dwóch nastoletnich harcerek, zginął również 29-letni mężczyzna, mieszkaniec Warszawy, który wypoczywał na polu namiotowym w okolicach miejscowości Małe Swornegacie. Na namiot w którym przebywał runęło drzewo. W Konarzynach 56-letnia kobieta została przygnieciona przez komin domu, na który również runął wiatrołom. Piąta ofiara śmiertelna piątkowej burzy to mężczyzna w wieku 48 lat, który wyszedł, aby usunąć przeszkodę sprzed samochodu w okolicach Zapory-Mylofu. Również na niego przewróciło się drzewo.

  W niedzielę prokuratura Rejonowa w Chojnicach wszczęła postępowanie w sprawie śmierci dwóch dziewczynek. Harcerki przebywały na obozie w Suszku (gmina Chojnice) zorganizowanym przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej w Łodzi.

  Czytaj więcej: Tragedia na obozie w Suszku. W niedzielę prokuratura wszczęła postępowanie

  17 zdjęć
  Przejdź do galerii
  Burza i wichura na Pomorzu 11/12.08.2017

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Głosu Koszalińskiego

  Burza i wichura na Pomorzu 11/12.08.2017. Trwa usuwanie skutków nawałnicy [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Burza i wichura na Pomorzu 11/12.08.2017. Trwa usuwanie skutków nawałnicy [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Link do głównego zdjęcia

  ©Piotr Hukało  Sobota 12.08.2017

  Tragicznie skończyła się burza, jaka w nocy z piątku na sobotę przeszła nad Pomorzem. Najgorzej było w powiecie chojnickim, gdzie nawałnica zaskoczyła harcerzy w obozie leśnym w Suszku. Zginęły dwie nastoletnie harcerki w wieku 13 i 14 lat z województwa łódzkiego. 30 osób zostało rannych.

  Jak informuje łódzki ZHR, na obozie przebywało ok. 140 dzieci "W trakcie zarządzonej ewakuacji zostały wezwane służby ratunkowe, które są cały czas obecne na miejscu zdarzenia. Pozostali uczestnicy zostali przetransportowani do szkoły w Nowej Cerkwii k. Chojnic. Kadra obozu w tak krytycznej sytuacji postępowała bardzo sprawnie."

  Aktualizacja, godz. 19

  Nasz dziennikarz dotarł na pole namiotowe w Suszku. Zobaczcie wideo i zdjęcia:

  Piotr Furtak
  Piotr Furtak
  Piotr Furtak

  wideo: Piotr Furtak

  aktualizacja, godz. 13.40

  Tragedia w powiecie chojnickim. Zginęły harcerki na obozie  W wyniku nawałnicy, jaka przeszła nad powiatem chojnicki, zginęło w sumie pięć osób.

  "Wśród ofiar jest dwójka harcerze z Łodzi, którzy przebywali na obozie w Suszku. Blisko trzydzieścioro dzieci rannych podczas nawałnicy zostało przewiezionych do okolicznych szpitali. W sumie rannych zostało ponad 40 osób. Wśród ofiar kataklizmu jest mężczyzna, który usiłował usunąć drzewo sprzed samochodu w Zaporze Mylof. Zginęła także osoba wypoczywająca na biwaku w okolicach Małych Swornychgaci oraz mieszkaniec gminy Konarzyny" - informuje Piotr Furtak, nasz korespondent.

  Zobacz galerię

  - Takiego kataklizmu po II wojnie światowej w naszym regionie nie było - mówi Zbigniew Szczepański, wójt gminy Chojnice.  Więcej zdjęć na: chojnice.naszemiasto.pl

  Tragedia na obozie w Suszku. Harcerze nie zdążyli z ewakuacją  Z informacji, do których dotarł "Dziennik Łódzki" wynika, że phm. Mateusz Idzikowski HR, komendant obozu w Suszku podjął wczoraj późnym wieczorem decyzję o ewakuacji obozu ze względu na fatalne warunki atmosferyczne. Niestety harcerze nie zdążyli opuścić lasu.

  Na obóz, który rozpoczął się 26 lipca, wyjechały łącznie 172 osoby (w tym 140 dzieci). Do domu mieli wrócić 16 sierpnia. Po tragicznych wydarzeniach wszyscy zostali ewakuowani przez policjantów do szkoły w miejscowości Nowa Cerkiew, położonej niedaleko Chojnic.

  Tragedia w Suszku (pow. chojnicki). Infolinia dla rodzin poszkodowanych


  Aby uzyskać informację o stanie zdrowia najbliższych należy dzwonić pod numer telefonu 42 664 10 53. Infolinia przeznaczona jest tylko dla osób najbliższych. Na Pomorzu informacje można uzyskać również pod numerem telefonu 987.

  aktualizacja, godz. 11.50

  Tragedia w obozie harcerskim w miejscowości Suszek


  Do miejscowości Suszek w powiecie chojnickim wyjechało na obóz 27 drużyn męskich i 59 drużyn harcerek z Łodzi. To harcerze z łódzkiego oddziału Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Wyprawa miała trwać do 16 sierpnia. Na obozie były dzieci z Łodzi i Aleksandrowa Łódzkiego. Łącznie ok. 140 osób.

  Dzieci zmarły w wyniku obrażeń doznanych w efekcie nawałnicy, która szalała w Suszku od godz. 22.50. Burza była bardzo gwałtowna- trwała kilka minut, ale przyniosła tragiczne skutki. Świadkowie twierdzą nawet, że przez miejscowość, w której rozbite było obozowisko ZHR, przeszła trąba powietrzna.

  Źródło:


  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Polub nas na Facebooku

   Wiadomości gk24 - wideo

   Wiadomości gk24 - zdjęcia

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Strefa Dobrego Stylu: idealny makijaż permanentny [WIDEO]

   Strefa Dobrego Stylu: idealny makijaż permanentny [WIDEO]

   Sołtys Roku 2017 - zagłosuj

   Sołtys Roku 2017 - zagłosuj

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Smaki Pomorza 2017 - sprawdź wyniki

   Smaki Pomorza 2017 - sprawdź wyniki

   Gry On Line - Zagraj Reklama