Kaziuki w Świdwinie. Mróz niestraszny [zdjęcia]

  Kaziuki w Świdwinie. Mróz niestraszny [zdjęcia]

  Zdjęcie autora materiału

  Rajmund Wełnic

  Głos Koszaliński

  Aktualizacja:

  Głos Koszaliński

  Kresowe specjały na Kaziukach
  1/5
  przejdź do galerii

  Kresowe specjały na Kaziukach ©UM Świdwin

  Doroczny kresowy jarmark „Kaziuki Wileńskie” w Świdwinie odbywał się przy siarczystym mrozie, ale nie wystraszyło to handlujących, kupujących, ani występujących zespołów artystycznych.
  „Kaziuki” to dawna tradycja wywodząca się z Wilna, gdzie w dniu św. Kazimierza (4 marca) organizowany jest wielki kiermasz, na który przyjeżdżają kupcy z całej Wileńszczyzny. - W Świdwinie od lat aktywnie działa Towarzystwo Miłośników Wilna i byłych Kresów Wschodnich, które przeniosło ten zwyczaj na świdwiński grunt i z powodzeniem go kultywuje - informuje Grzegorz Szczepański ze świdwińskiego samorządu. - Tegoroczne Kaziuki odbyły się już po raz dwudziesty szósty, natomiast po raz dziewiąty towarzyszył im Zjazd Kazimierzy.

  Impreza cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że na świdwińskiej hali targowej nie wystarczyło dla wszystkich miejsca. Część straganów została ustawiona pod Bramą Kamienną i na pobliskiej ulicy 1 Maja. Nie zabrakło typowo „kaziukowych” produktów np. serc z piernika, imponujących obwarzanków, czy palm i ozdób wielkanocnych. A poza tym - wszelkie rozmaitości, jakie sobie można wyobrazić: drewniane sztućce, zdobione łyżeczki, nalewki, poduszki, serwetki, lizaki, kapcie, wiklinowe kosze, miody, woskowe świece…

  Imprezę otworzył burmistrz Jan Owsiak, który objął „Kaziuki” swoim patronatem. Szczególnie miłym akcentem było przyznanie odznaczenia „Gryf Zachodniopomorski” pani Annie Teresińskiej, prezesowi świdwińskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Wilna i b. Kresów Wschodnich. To właśnie dzięki niej odbywają się „Kaziuki” i wiele innych imprez popularyzujących kulturę zabużańską na ziemi świdwińskiej. Anna Teresińska odebrała odznaczenie z rąk Anny Mieczkowskiej, członka Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego.  POLECAMY:

  Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Wiadomości gk24 - wideo

  Wiadomości gk24 - zdjęcia

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  12 Tenorów - wielka muzyczna gala

  12 Tenorów - wielka muzyczna gala

  Osobowość Roku 2017 - Poznaj laureatów

  Osobowość Roku 2017 - Poznaj laureatów

  Koniec użytkowania wieczystego. Nadchodzi długo oczekiwane uwłaszczenie milionów Polaków.

  Koniec użytkowania wieczystego. Nadchodzi długo oczekiwane uwłaszczenie milionów Polaków.