MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę przebadaj płuca w Koszalinie

Joanna Boroń
Iwona Tołkacz-Mil zaprasza na badania w sobotę od 8.30
Iwona Tołkacz-Mil zaprasza na badania w sobotę od 8.30 Radek Koleśnik
Rozmawiamy z Iwoną Tołkacz - Mil, zastępcą Dyrektora ds. lecznictw w Specjalistycznym Zespołe Gruźlicy i Chorób Płuc

Namawiacie do profilaktycznych badań spirometrycznych. Po co tak właściwie się je wykonuje?
Badania spirometryczne służą do oceny układu oddechowego, a dokładniej wydolności płuc i oskrzeli. Obrazują szybkość przepływu powietrza w czasie bardzo szybkiego oddechu. Gdy te drogi są w jakikolwiek sposób zwężone, wówczas ta szybkość przepływu powietrza jest wolniejsza, a to jest podstawa do postawienia diagnozy o chorobie układu oddechowego.

Złe wyniki badań są podstawa do postawienia jakiej diagnozy?
Przede wszystkim wskazuje to na chorobę oskrzeli, czyli dróg oddechowych dolnych. Mówimy tu o astmie, czyli chorobie polegającej na odwracalnym, krótkotrwałym skurczu oskrzeli, to alergie oraz choroby związane z narażeniem na czynniki szkodliwe w postaci zanieczyszczeń, pyłów, dymu tytoniowego, czyli tzw. choroby przewlekłe, obturacyjne choroby płuc polegające na tym, że trwałe uszkodzenie oskrzeli postępuje.

Kto powinien poddać się takiemu badaniu, jutro podczas Dni Spirometrii, czy innego dnia?
Takiemu badaniu powinny poddać się osoby, które mają świadomość narażania się na szkodliwe czynniki: na przykład alergizujące, ci którzy mają problemy z oddychaniem, duszności, kaszel, odczuwają konieczność odpoczynku nawet przy najmniejszym wysiłku.
Ale nie tylko. Także ci, którzy są narażeni na przykład na pracę lub życie w trudnych warunkach, wilgoć, pleśń. Jest jeszcze jedna grupa, najliczniejsza. To palacze, oraz osoby które są palaczami biernymi, czyli przewlekle narażeni są na kontakt z dymem tytoniowym.

Czy takie badanie spirometryczne jest bolesne?
Badanie nie jest bolesne. Natomiast by było prawidłowo wykonane i aby mogło służyć do postawienia prawidłowej diagnozy, musi być wykonanie właściwie, czyli z określoną szybkością wydechu. Nasze panie pielęgniarki, które przeprowadzają badanie, są doświadczone i potrafią tak pokierować pacjentem, by badanie było wykonane dobrze i rzetelne.

Raz na jakiś czas przeprowadzacie badania profilaktyczne. Czy ci którzy z nich korzystają, to osoby, u których zachodzą już procesy chorobowe?
Po pierwsze to badanie, które będzie teraz w sobotę wykonywane, wynika ze światowych i polskich Dni Spirometrii, ale prowadzimy również badania profilaktyczne, które są finansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego. Na takie badania pacjent może się zgłosić przez cały rok, bez skierowanie, nieodpłatnie.
Wracając do pacjentów, którzy się do nas zgłaszają, cóż najczęściej są to osoby, które mają problem z oddychaniem, czyli pierwsze objawy choroby. I zwykle badanie tylko potwierdza podejrzenia. Zwykle tacy pacjenci wymagają już podawania leków wziewych.

Jak będą wygladać sobotnie badania?
Zapraszamy do naszego szpitala, przy ulicy Niepodległości, od godziny 8.30 do 11.30. Będzie można się przebadać i w miarę potrzeby skonsultować ze specjalistą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!