Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gnieździe koszalińskich sokołów wędrownych są już cztery jaja [ZDJĘCIA]

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Na stronie internetowej MEC Koszalin można obserwować poczynania nowego sokołów wędrownych, pięknych i ściśle chronionych ptaków.
Na stronie internetowej MEC Koszalin można obserwować poczynania nowego sokołów wędrownych, pięknych i ściśle chronionych ptaków. MEC Koszalin
Tę niezwykłą ptasią telenowelę na ekranie zobaczyć może każdy. Sokoły wędrowne, które mieszkają w gnieździe na kominie ciepłowni MEC przy ul. Słowiańskiej w Koszalinie, opiekują się już czterema jajami. Zagadką pozostaje jednak pewien... miłosny trójkąt.

Pierwsze jajo sokolica Nila zniosła 21 marca. Po kilku dniach sokoły doglądają już czterech jaj. W ubiegłym roku w gnieździe wykluły się trzy pisklęta. Jak liczne będzie ptasie potomstwo tym razem? Każdy maluch to wielka radość miłośników zwierząt i członków Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” z Włocławka, prowadzącego program reintrodukcji gatunku w Polsce.
Przypomnijmy, sokoły wędrowne zagnieździły się w budce zamontowanej na kominie Miejskiej Energetyki Cieplnej przy ul. Słowiańskiej w Koszalinie w roku 2015. Wtedy dochowały się trzech młodych. W kolejnych latach były to 4 jaja na lęg, a trzy lata temu nawet 5 jaj, co było ewenementem na skalę światową.

W 2022 roku w sokolim gnieździe nastąpiły wielkie zmiany. Cydryk, wieloletni partner Nili, nie pojawił się. Natura nie znosi jednak próżni… Na kominie zameldował się roczny samiec, zidentyfikowany jako Cieplik, który przyszedł na świat w Poznaniu. Para doczekała się trzech pisklaków, co fachowcy z włocławskiego Stowarzyszenia „Sokół” określili jako prawdziwy ewenement. Rzadkością jest bowiem, by roczny samiec doczekał się potomstwa.

Jeszcze przed sezonem lęgowym członkowie „Sokoła” oczyścili budkę. Wymieniono żwir, umyte zostały kamery, ściany budki i okno. Wymiana żwiru to potężny wysiłek – 50 kg kamieni trzeba wnieść w podczepionej torbie na dwa razy, na dwa razy trzeba też znieść usunięty żwir. A przypomnijmy, że gniazdo znajduje się na wysokości około 80 metrów.

Po wielkich porządkach w gnieździe zrobiło się dość tłoczno. Najpierw Nilę odwiedził Cieplik, który odnalazł się po miesiącach nieobecności. Kamery zarejestrowały intensywne gody skrzydlatych kochanków. Później okazało się, że gniazdo odwiedza również samiec bez obrączki. To najprawdopodobniej Cydryk, dawny partner Nili. Stuprocentowej pewności jednak nie ma... Kiedy pisklęta wyklują się, badania genetyczne skorupek pomogą odpowiedzieć na pytanie o ojca tego sukcesu. Na razie pozostaje cieszyć się licznymi owocami ptasiej miłości.

Co dzieje się w gnieździe sokołów wędrownych, które gniazdują na kominie ciepłowni Miejskiej Energetyki Cieplnej, możesz podglądać online. Obraz z kamer zainstalowanych w gnieździe dostępny jest w zakładce „sokoły online” na stronie meckoszalin.pl. Można korzystać z trzech kamer: jednej umieszczonej na zewnątrz i dwóch wewnątrz gniazda. Kamery przekazują obraz także nocą, mają również zamontowane mikrofony.

Sokół wędrowny to ptak absolutnie wyjątkowy. Szybszy niż wiatr! Może lecieć z prędkością ponad 300 kilometrów na godzinę. Nie tylko dlatego niezwykle rzadko można go zobaczyć. W latach 50. i 60. ubiegłego wieku populacja sokoła wędrownego drastycznie spadła, a przyczyniła się do tego działalność człowieka, miedzy innymi stosowanie pestycydów. W latach 70. w Polsce gatunek ten praktycznie nie występował. Od roku 1990 sokolnicy zaczęli walczyć o przywrócenie sokoła lasom.

Koszalin jest jednym z niewielu miast, które mogą poszczycić się obecnością sokołów wędrownych. Ptaki żyją w drewnianej budce lęgowej o wymiarach 1 na 0,8 metra, zawieszonej na kominie ciepłowni na wysokości 80 metrów.

Młode ptaki, gdy dojrzeją, odlatują z gniazda. Co ciekawe, samica, która przyszła na świat w Koszalinie w 2016 roku, założyła gniazdo w duńskim mieście Vejle, ponad 450 kilometrów w linii prostej od Koszalina.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera