MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Utrata mieszkania spółdzielczego

TOMASZ KRUK [email protected]
Aby nie utracić swojego prawa do mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej, nasza Czytelniczka powinna uzupełnić zaległe wpłaty, poczynając od najwcześniejszej zaległości.
Aby nie utracić swojego prawa do mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej, nasza Czytelniczka powinna uzupełnić zaległe wpłaty, poczynając od najwcześniejszej zaległości.
Pani Jadwiga z Koszalina posiada spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego.

Ma zaległości we wpłatach do spółdzielni mieszkaniowej sięgające blisko pół roku. Ostatnio słyszała o ważnych zmianach w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych. Chciałaby wiedzieć, czy grozi jej utrata mieszkania.

Z dniem 31 lipca tego roku weszła w życie zmiana do ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych. Zgodnie z treścią art. 11 wymienionej ustawy spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego wygasa z chwilą ustania członkostwa, ale również w przypadku podjęcia przez władze spółdzielni stosownej uchwały. Spółdzielnia może podjąć uchwałę o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego z następujących przyczyn:

1) jeżeli członek pomimo pisemnego upomnienia nadal używa lokal niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód, lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali, lub

2) jeżeli członek jest w zwłoce z uiszczeniem opłat za 6 miesięcy, dotyczących pokrywania kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na jego lokal, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni zgodnie z postanowieniami statutu.

W wypadku gdy spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego przysługuje małżonkom, spółdzielnia może podjąć omawianą uchwałę wobec jednego albo obojga małżonków. Uchwała taka ma moc uchwały o wykluczeniu członka ze spółdzielni.

Z chwilą jej prawomocności ustaje członkostwo w spółdzielni. W takiej sytuacji spółdzielnia ogłasza nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia opróżnienia lokalu, zgodnie z postanowieniami statutu, przetarg na ustanowienie odrębnej własności tego lokalu, zawiadamiając o przetargu w sposób określony w statucie oraz przez publikację ogłoszenia w prasie lokalnej. Pierwszeństwo w nabyciu lokalu mają członkowie, którzy nie mają zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych i zgłoszą gotowość zawarcia umowy o ustanowienie i przeniesienie odrębnej własności tego lokalu.

W przypadku zgłoszenia się kilku uprawnionych, pierwszeństwo ma najdłużej oczekujący. Warunkiem przeniesienia odrębnej własności lokalu na takiego członka jest wpłata wartości rynkowej lokalu. W wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego spółdzielnia wypłaca osobie uprawnionej wartość rynkową tego lokalu. Warunkiem wypłaty jest opróżnienie lokalu. Przysługująca osobie uprawnionej wartość rynkowa nie może być wyższa od kwoty, jaką spółdzielnia uzyska od osoby obejmującej lokal w wyniku przetargu przeprowadzonego przez spółdzielnię zgodnie z postanowieniami statutu.

Zatem aby nie utracić swojego prawa do mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej, nasza Czytelniczka powinna uzupełnić zaległe wpłaty, poczynając od najwcześniejszej zaległości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!