Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"The New York Times": Polski rząd przekroczył czerwoną linię

AIP
- Kryzys konstytucjonalny w Polsce pokazał, w jakim stopniu polscy prawicowi liderzy nie rozumieją podstaw demokracji - pisze autor artykułu "Kryzys konstytucjonalny w Polsce".
- Kryzys konstytucjonalny w Polsce pokazał, w jakim stopniu polscy prawicowi liderzy nie rozumieją podstaw demokracji - pisze autor artykułu "Kryzys konstytucjonalny w Polsce". AIP
Sytuacja w Polsce wciąż jest głośnym tematem w światowych mediach. PiS przekroczył czerwoną linię i przeprowadza atak na fundament liberalnej demokracji - pisze amerykański dziennik ''The New York Times".

- Kryzys konstytucjonalny w Polsce pokazał, w jakim stopniu polscy prawicowi liderzy nie rozumieją podstaw demokracji. Poprzez otwarte zanegowanie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość, w swoim marszu do autorytarnych rządów, skutecznie stawia siebie ponad prawem, ignorując wszystkie apele, ostrzeżenia i formalne opinie od Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, organizacji monitorujących przestrzeganie praw człowieka i od własnej opozycji - pisze autor artykułu "Kryzys konstytucjonalny w Polsce" ("Poland Constitutional Crisis") opublikowanego w sobotę na stronie internetowej "The New York Times".

Zamieszanie wokół Trybunału Konstytucjonalnego w Polsce wciąż jest żywe w zachodnich mediach. Niedawna opinia Komisji Weneckiej, twierdząca, że ustawa o TK jest niezgodna z polską konstytucją, czy ostre słowa przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza pod adresem PiS dolały oliwy do ognia. "The New York Times" pisze wręcz, że "Prawo i Sprawiedliwość przekroczyło czerwoną linię". - Stany Zjednoczone i Unia Europejska nie mogą na to wszystko pozwolić - pisze autor artykułu, dodając, że ignorowanie niewiążącej opinii Komisji Weneckiej jest "atakiem na fundament liberalnej demokracji, co jest nie do zaakceptowania".

"The New York Times" przywołuje także postać Jarosława Kaczyńskiego, "odpowiedzialnego za nacjonalistyczną i konserwatywną politykę rządu", i przypomina, że lider PiS porównał apele międzynarodowej opinii publicznej dotyczące sytuacji w Polsce do interwencji Sowietów w czasach komunizmu. Amerykański dziennik pisze także, że Kaczyński, podobnie jak jego "bliski przyjaciel" Viktor Orban, premier Węgier, ma "ciasne" poglądy na demokrację. Zdaniem gazety ewentualne odebranie Polsce prawa głosu w Radzie Unii Europejskiej nie jest rozwiązaniem, ponieważ taką decyzję zawetowałyby właśnie Węgry.

- Polska od dawna uważa USA za swojego bliskiego sojusznika i jedyny realny bastion przeciwko Rosji. W czerwcu Polacy będą gospodarzem szczytu NATO i liczą na to, że dostaną zapewnienie o większej liczbie wojsk sojuszniczych na swoich terytorium. Mocne przesłanie z Waszyngtonu może teraz dać jakiś efekt - konstatuje "The New York Times".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!